Aşılı Ceviz Fidanı Fidanı Dikimi - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

Aşılı Ceviz Fidanı Fidanı Dikimi

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Aşılı ceviz fidanının ne zaman dikileceği, fidan çeşidine ve dikim yapılacak bölgenin iklimine göre değişim göstermektedir. Sizlere bu makelemizde açık köklü ve tüplü ceviz fidanı dikim zamanları hakkında en doğru tanıtıcı bilgiler veriyor olacağız.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Dikim Zamanı

Aşılı ceviz fidanı yetiştirildiği alandan dikiminin yapılacağı alana sevk edilmesi ve dikiminin yapılabilmesi için kış dinlenmesini atlatması gerekmektedir. Açık köklü ceviz fidanlarında buna dikkat edilmektedir. Kış dinlenmesini geçiren fidan, üretim alanından sevk edilebilir. Aynı zamanda sökülen fidan mümkün olan en kısa zamanda dikim yapılacak alana sevk edilmelidir. Sevki mümkün olmayan açık köklü ceviz fidanları ise dere kumu örtülerek kontrollü bir şekilde depolarda saklanmalıdır.

Fidan dikimi genellikle kasım ayı ile nisan ayı arasında yapılmaktadır. Böylece fidan kış dinlenmesini de atlatmış olur.  Yaz sıcak ve kurak kış ise ılıman geçiyorsa, açık köklü fidan dikimi genellikle kasım ile nisan ayları arasında yapılır. Böylece kök gelişiminin hızlı olması amaçlanmaktadır.

Hem kış hem yaz ayları normal geçiyorsa, özellikle kasım- aralık ve şubat- nisan ayları arasında fidan dikimi yapılabilir. Özellikle ocak ve şubat aylarının sert geçmesi durumuna karşın bu aylarda fidan dikimi yapılmamaktadır. Yazlar normal kışlar sert geçiyorsa fidan dikimi önerilmemektedir. Bu durumda açık köklü fidanların dikimi için bahar mevsiminin gelmesi beklenmektedir. Bu da mart ve nisan aylarına denk gelir.

Tüplü Ceviz Fidanı Dikim Zamanı

Açık köklü ceviz fidanı dikimi ile poşetli ceviz fidanı dikimi zamanları birbirinden farklı olabilmektedir. Genellikle poşetli ceviz fidanları yılın her mevsiminde dikilebilmektedir. Köklerin sürekli toprak içerisinde olması nedeni ve sevk işlemi yapılırken toprağın alınması mevsimsel kısıtlamanın ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Poşetli dikimde ekim yapılacak bölgenin iklim şartları önem kazanmaktadır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık geçiyorsa, sulama sorunu yoksa yaz aylarında dikim yapılabilmektedir. Özellikle yağış alan dönemler tercih edilmelidir. Yazlar ve kışlar ılık geçiyorsa, poşetli ceviz fidanının ne zaman dikilimi yapılacağı önemli değildir. İstenildiği zaman istenilen mevsimde dikim yapılabilir. Fakat kışlar sert yazlar normal geçiyorsa, o halde kesinlikle kışın dikim yapılmamalıdır. Bu iklimde tüplü ceviz fidanı dikimi için ideal zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Nisan, mayıs, haziran aylarında dikim yapılabilir. Sizde iyi bir ceviz bahçesi sahibi olmak geleceğe umutla bakmak istiyorsanız mutlaka https://www.fidansec.com/blog sayfasını ziyaret ediniz.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.