ARICAN: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NEZDİNDE BALIKESİR DE YAŞANANLAR | Bandırmanın Sesi
ANKET
foto-deniz1

ARICAN: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NEZDİNDE BALIKESİR DE YAŞANANLAR

Paylaş
 

Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, büyükşehir yasası, iktidar ve muhalefetin tavrı ve yasanın 2014 mart yerel seçimleri sonrası yaşama geçirilmesi sonrası yaşananları EKSPRES gazetesinde değerlendirdi.

Büyükşehir kapsamına Balıkesir’in de alınması ve 2014 yerel seçimleri ile fiilen yasanın yürürlüğe girerek, Balıkesir’in büyükşehir olması ile birlikte büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri ve kapatılmış belde belediyeleri ile  idari statüsü değişmiş köylerin mahalle yapılmasıyla vatandaşlar nezdinde de belli sorunlar ve sıkıntılar yaşanmaya başlanmıştı.

 

Bu önemli!

 

Çünkü, siyasal iktidar tarafından  gündeme getirilen büyükşehir yasası ve Balıkesir’in büyükşehir yasası kapsamına alınmış olması, TBMM’nde de, Balıkesir kamuoyu nezdinde de iktidar partisi ile muhalefet partisi temsilcileri arasında sert tartışmalara ve polemiklere neden olmuş, konu aşırı siyasallaştırılmıştı.

 

Bu tartışmalar, 2014 yılı Mart ayında gerçekleşen yerel seçimlerle  ve AK Parti’den büyükşehir başkan adayı A.Edip Uğur’un büyükşehir belediye başkanı seçimlerini kazanmasıyla, büyük ölçüde bitti!

 

Yaklaşık iki buçuk yılı aşkın bir süredir ise, Balıkesir büyükşehir genelinde muhalefetin kazandığı ilçe belediyeleri ile muhalefet partisi ve iktidar partisi temsilcileri arasında yaşanan tartışma, yetki paylaşımı ve adil yönetim ile muhalefete mensup belediyelere kaynak aktarımı konusunda mağdur edilmeleri iddiaları ve tartışmalarında odaklaşıyor.

 

Balıkesir büyükşehrin 20 ilçesi var ve muhalefet partili belediye başkanları beş ilçede yönetimde. Bandırma, Erdek, Manyas, Edremit ve Ayvalık CHP’li belediye başkanları tarafından yönetilirken, Balya MHP’li belediye başkanı tarafından yönetiliyor.

 

Örneğin, 2014 yılı Mart yerel seçimlerinden bugüne Bandırma’da CHP’li belediye başkanı Dursun Mirza ve Erdek CHP’li belediye başkanı  Hüseyin Sarı, her ortamda ve  hemen her konuşmalarında büyükşehir yasası nedeniyle mağdur edildiklerini, belediye gelirlerinden % 40 oranında payın büyükşehir belediyesine gittiğini ama giden paya orantılı olarak beldelerine büyükşehir tarafından % 10 bile hizmet ve yatırım gelmediğini, hizmet alanları genişlemesine karşın yetki paylaşımı nedeniyle farklı sorunlar yaşadıklarını dile getiriyorlar.

Kaynak : bandirma-bld

 

Bir önceki yazımız olan KIRKPINAR’IN RÖVANŞINI KURTDERELİ’DE ALDI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
ANKET

BANDIRMA'DA BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?

  • AV. TOLGA TOSUN (19%, 1.059 Oylar)
  • UZAY KESKİN (18%, 1.035 Oylar)
  • BURAK BAHADIR TUZLU (16%, 923 Oylar)
  • METİN OK (16%, 899 Oylar)
  • DURSUN MİRZA (13%, 732 Oylar)
  • CEMAL ÖZTAYLAN (9%, 485 Oylar)
  • AYDIN ÖZEN (7%, 375 Oylar)
  • OZAN ONUR (2%, 133 Oylar)

Toplam oy veren: 5.858

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKANI ADAYI KİM OLMALI?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
ozen hyundai doga-koleji-bandirma yemtar
saloni
perema2014 soylu
bandirma-com-tr gumuskonak kutlu-creative-bandirma-web-tasarim
birge cilev eken-hotel dOnce
otel10com
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.