Sağlıklı kalmanın öncelikli şartı bağışıklığın güçlü olması. Bağışıklığı güçlendirmenin en iyi yolu ise beslenmeden geçiyor. Tükettiğimiz her besin içerikleriyle bizi iyi veya hasta ediyor. İşte bağışıklığı güçlendiren meyvelerden biri de turna yemişi. Karadeniz bölgesinde yetişen bu meyvenin sayısız faydası var.

Turna yemişi nedir?

Şekil olarak üzüme benzese de tadı tatlı değildir ve acımtırak bir tadı vardır. Genellikle turna yemişi önce kurutulur sonra tatlandırılır. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetiştirilir ve genellikle kurutulup satışa sunulur. Dünyada ise Amerika, Kanada ve Şili gibi ülkelerde turna yemişi yetiştiriciliği yapılır. Turna yemişi antioksidan açısından en zengin meyvelerdendir ve antioksidan oranı %95’tir. Dünyada “cranberry” olarak tanınır.

Turna yemişinin faydaları

– Yapılan araştırmalar sonucunda bu meyvenin tüketiminin antibiyotik kullanımını azaltabileceğini ortaya konmuştur.

– Turna yemişi bakterilere karşı savaşır. Ağzımızdaki bakterilerin dişlere yapışmasını önleyerek antibakteriyel etki yaratır ve diş eti rahatsızlıklarına karşı korur.

– Bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruma sağlar.

– Turna yemişinde kalsiyum bulunur. Kemik sağlığını korumak için günde 1 bardak turna yemişi suyu içilmesi tavsiye edilir.

– Yüksek antioksidan seviyesi ile damar daralması, kolesterol ve koroner gibi kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar

– Kansere karşı büyük bir koruyucudur.

– Hafızayı güçlendirir. Böylece beyin hücrelerinin zarar görmesini engelleyerek alzheimer ve felç risklerine karşı koruma sağlar.

– Turna yemişinin bol antioksidan içermesi ve anti aging özelliği göstermesi yaşlanmayı geciktirir. B ve C vitamini içeren turna yemişi antioksidan içerdiği için vücudumuza zarar veren serbest radikallerle savaşarak yaşlanmayı geciktirir.

– Zararlı bakteriler mide duvarına yapışmasını engelleyerek mide rahatsızlıkları riskini azaltır

– Kandaki iyi kolesterolü arttırarak kalp sağlığını da korumaya yardımcı olur.

– En önemli özelliklerinden biri de idrar yolları enfeksiyonu üzerindeki etkisidir. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Kadınların menopoz öncesi yaşadıkları idrar yolları enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlar.