foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

ANTANDROS ANTİK KENTİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

edremit antandros
Paylaş
 

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın son gün etkinliklerinde Antandros Antik Kenti’ne gösterilen ilgi yoğun oldu. Türkiye’nin kültürel mirası niteliğinde olan antik kente düzenlenen gezide Uluslararası Aeneas’ın Rotası Projesi de anlatıldı.

Edremit Belediyesi’nin Avrupa Yerel Demokrasi Haftası nedeniyle başlattığı Antandros ziyaret gününe vatandaşlar ilgi gösterdi. Ayrıca antik kenti tanımak isteyenler için ücretsiz olarak otobüs seferleri düzenlenirken, katılanlara da Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Gülçin Cömert rehberlik etti. Cömert, 17 yıldır sürdürülen kazı alanındaki 33 metrelik uzunluğa sahip 2 bin metrekarelik Roma Villası hakkında bilgi verdi. Aynı zamanda Uluslararası Aeneas’ın Rotası projesinden de söz edildi. Proje, Romalı şair Vergilius’un anlattığı Roma İmparatorluğu’nun kuruluşu, Aeneas Destanı’ndaki Troia Savaşı’nda hayatta kalan Troialılarla yeni bir yurt aramak için Çanakkale’den yola çıkarak, Altınoluk’ta 20 gemi inşa ettikten sonra denize açılan Troialı kahraman Aeneas’ı anlatıyor.  Yine proje Aeneas’ın, Akdeniz’de 4 ülkede 21 liman gezdikten sonra Roma’nın kurulduğu yere ayak basana kadar çizdiği yolu, Aeneas’ın Rotası adıyla canlandırmayı hedefliyor. Daha sonra antik kent yakınlarındaki Nekropol kent (mezarlık) ziyaret edilerek lahit mezarlar ve ölü gömme gelenekleri geziye katılan vatandaşlara anlatıldı.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2018 başlıklı makalemizde Bandırma yeni yıl programları, Bandırma Yılbaşı Programları ve bandırma yılbaşında sahne alacak sanatçılar hakkında bilgiler verilmektedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
1agrigento-otel-erdekozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.