Anal Fissur

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anal fissür, anüs veya anal kanalın astarındaki küçük bir yırtık veya çatlaktır. Anal kanal, kalın bağırsağın rektuma bağlanan son kısmıdır. Anal fissürler genellikle bağırsak hareketleri sırasında ağrı ve kanamaya neden olur. Genellikle vücudun bu bölgesinde de yaygın olarak bulunan hemoroidlerle karıştırılırlar.

İki tür anal fissür vardır: akut ve kronik. Akut anal fissürler ağrılıdır ancak hızla, genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Kronik anal fissürler daha kalıcıdır ve iyileşmesi için tıbbi tedavi gerektirebilir.

Anal fissürün kesin nedeni bilinmemekle birlikte anüs veya anal kanalın iç yüzeyine gelen travmadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu, bağırsak hareketi, sert dışkı veya kabızlık sırasında ıkınma ile ortaya çıkabilir. Doğum, anal seks ve anüse baskı uygulayan diğer aktiviteler de anal fissürlere neden olabilir.

Anal fissürün en sık görülen semptomu bağırsak hareketleri sırasında ve sonrasında ağrıdır. Ağrı, oturma, yürüme veya uyuma gibi günlük aktiviteleri engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Diğer belirtiler arasında bağırsak hareketleri sırasında anüsten kanama ve anüste kaşıntı veya yanma yer alır. Kronik anal fissur de enfekte olurlarsa anüsten akıntıya neden olabilirler.

Anal fissürleri iyileştirmeye ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek bir dizi doğal çözüm vardır. Bu ev ilaçlarından bazıları şunlardır:

  • günde birkaç kez 20 dakika ılık banyo yapmak
  • etkilenen bölgeye yatıştırıcı bir merhem veya krem sürmek
  • bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için dışkı yumuşatıcılar kullanmak
  • yüksek lifli bir diyet yiyerek ve bol miktarda sıvı içerek kabızlıktan kaçınmak

Ev ilaçları işe yaramazsa, anal fissur tedavi etmek için kullanılabilecek birkaç tıbbi tedavi vardır. Bunlar şunları içerir:

  • anal sfinkter kasını gevşetmek için kremler veya merhemler (diltiazem gibi)
  • anal sfinkter kasına botulinum toksini enjeksiyonları
  • anal açıklığı genişletmek (anal dilatasyon) veya anal sfinkter kasının bir kısmını çıkarmak için cerrahi (lateral internal sfinkterektomi)

Hangi tedavi seçeneğinin sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Bozcaada'da Gezilecek Yerler Nerelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anal Fissur

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x