Ana SayfaBALIKESiRBALIKÇI ESNAFI'NDAN PALAMUT UYARISIBALIKÇI ESNAFI'NDAN PALAMUT UYARISI !! | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Ana SayfaBALIKESiRBALIKÇI ESNAFI’NDAN PALAMUT UYARISIBALIKÇI ESNAFI’NDAN PALAMUT UYARISI !!

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Edremit ilçesindeki balıkçılar,palamut sezonunun sona ermek üzere olduğunu söyleyerek, buz dolaplarında stok yapmak isteyen vatandaşların ellerini çabuk tutmaları gerektiğini bildirdi.

Balık av mevsiminin, palamut bolluğu içinde bereketli olarak başlamasıyla birlikte, yaklaşık 1 aydır balık seven vatandaşların yüzleri gülüyor. Karadeniz palamudu ile birlikte, Çanakkale’nin Babakale açıklarında tutulan Ege Denizipalamudunda da bolluk yaşandığını söyleyen Edremitli balıkçı esnafları,Ekim ayının ortalarında palamut mevsiminin sona ereceğini açıkladı. Bu sezonda Ege Denizi açıklarında yakalanan palamutların iri ve lezzetli olduğunu vurgulayan Edremitli balıkçı Eşref Karaoğlu, palamut sevenlerin şu günlerde buz dolaplarının buzluklarını doldurmaya başlamaları gerektiğini söyledi.

TV100 Haber mikrofonlarına açıklamalarda bulunan Karaoğlu, “Palamut mevsimindeyiz ve sezonu kısa sürer. O yüzden vatandaşların buz dolaplarının buzluklarını veya dipfrizlerini şimdiden doldurmaya başlaması gerekir. Ekim ayının ortalarına doğru palamut mevsimi son bulur. Her balık mevsiminde yenmelidir. Palamutlar tezgahlarda boylarına göre 5, 7 ve 10 lira aralığında satılıyor. Sezon çok bereketli geçiyor. Körfezimizin yerli palamudu var. Bu palamut, Edremit Körfezi’nin yakınındaki Çanakkale Babakale açıklarından tutuluyor. Ayrıca, Karadeniz palamudu da getirip satmaktayız. Palamudun ardından,çinakop ve lüfer sezonları başlar. Havalar soğuyunca bunların mevsimi başlar ve ümitliyiz. Şu anda yaprak çinakoplar 15 liradan satılıyor. Balık alırken, gözünün canlılığına ve solungacının kırmızılığına bakmanız yeterlidir. Bir de güvendiğiniz balıkçılardan alacaksınız. Palamut solungacından ve sert olmasından tazeliği anlaşılır” dedi.

Kaynak : tv100

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.