foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

ALTINAY MARS KAŞİFİ’NE ABD’DEN ÖDÜL

yaris1-ver1
Paylaş
 

İTÜ Rover Takımı, MÜSİAD Üyesi Hakan Altınay’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler biriminin ana sponsorluğundai tasarlayıp ürettikleri “Altınay Mars Kaşifi” ile ABD’de yapılan Üniversitelerarası Robotik Araç Yarışmasında dördüncü oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinden oluşan “İTÜ Rover Takımı” ilk kez katıldığı Üniversitelerarası Robotik Araç Yarışması’nın (URC) finalinde dördüncülük elde ederek Türkiye’yi temsil etti.

Birincisi 2007’de gerçekleştirilen yarışmaya bu sene 13 ülkeden 82 takım başvurdu. İTÜ Rover Takımı, tasarlayıp ürettiği “Altınay Mars Kaşifi” isimli araçla bilim kategorisinde dördüncülüğe yerleşti.

URC yarışmaları, ABD’nin Utah eyaletinde “Mars Çölü” adıyla anılan, kızıl gezegenle benzer zemine sahip ve gelecekte uzayda kullanılacak yeni nesil araçların denemelerinin yapıldığı alanda gerçekleşti.

Dünyanın en saygın üniversitelerarası bilim etkinliklerinden olan URC’ye katılmaya hak kazanan İTÜ Rover Takımı, MÜSİAD Üyesi Altınay Havacılık ve İleri Teknolojileri biriminin sponsorluğunda yarışmaya seçilen ilk Türk ekibi oldu.

Altınay Grubu, takıma maddi yardımın yanında pil, haberleşme, mekanik tasarım, ve otonom sürüş gibi alanlarda teknik bilgi paylaşımı, ve üretim açısından da destek verdi.

Altınay Grubu Yönetim Kurulu başkanı ve CEO’su ve MÜSİAD Üyesi Hakan Altınay, İTÜ Rover Takımı’nın geçtiğimiz hafta ABD’de katıldığı Üniversitelerarası Robotik Araç Yarışması’nın (URC) ana sponsoru olmaktan gurur duyduğunu belirtti ve “Ülkemiz adına büyük bir başarıya imza atan İTÜ’lü öğrencilerin çalışmalarına maddi destek sağlamanın yanı sıra bilgi birikimlerimizi aktarırken büyük keyif ve heyecan duyduk. Geleceğimizin teminatı olan İTÜ’lü ve diğer üniversiteli gençleri elimizden geldiğince gelecekte de desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.