ALTIEYLÜL'DEN TARİHİ DOKUNUŞ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ALTIEYLÜL’DEN TARİHİ DOKUNUŞ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Altıeylül Belediyesi Konakpınar Mahallesinde bulunan, tarihi İlkokul ve Ortaokulu Restore ettiriyor. Mülkiyeti hazine dairesine ait olan tarihi yapının 1936 yılında tek katlı tuğladan inşa edildiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendiği bilinmektedir. Altıeylül ilçesi sınırları içerisinde bulunan tarihi yapının 1910 yılında yöreye gelen göçmenler tarafından 1936 yılında tek katlı tuğladan inşa edilip yakın tarihe kadar eğitim amaçlı kullanıldığı mahalle sakinlerince söylenmektedir.

GENÇLİK MERKEZİ OLACAK

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Konakpınar Mahallesinde bulunan tarihi yapıda incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Başkan Kafaoğlu;‘‘Ecdadımızın yıllar önce zor şartlar altında inşa ettiği bu tarihi eğitim kurumuna sahip çıkarak yeniden hayata geçireceğiz. Ekiplerimiz binanın restitüsyon çalışmalarını yaparak, rölöve analiz raporlarını çıkardılar. Tarihi yapıya zarar vermeden birebir aynı olarak restorasyonunu, belediyemiz tarafından en kısa zamanda yapacağız. Beş dönüm arazinin içerisinde bulunan iki tarihi binamız Gençlik Merkezi olarak hizmet verirken bahçesi de, sporcuların kamp yeri olarak kullanılacak dedi’’ Binanın İçerisinde iki adet çok amaçlı salon, yönetici ve personel odaları yanı sıra yedi adet yatak odasının bulunacağını dile getiren Başkan Kafaoğlu; Restore edilmesi ile ilçemizde bir kültür varlığı daha gün ışığına çıkarılmış ve gelecek nesillere ulaşmasında katkı sağlamış olacağız dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.