ALMANYA'DAN GELDİLER ANITA GİTTİLER | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

ALMANYA’DAN GELDİLER ANITA GİTTİLER

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Almanya Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Yöneticileri Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile birlikte, Gaziosmanpaşa mahallesinde bulunan ‘15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir’ anıtını ziyaret ettiler, şehitlerimiz için dualar okudular.
Almanya Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ramazan Köyden ve Yöneticileri Almanya’ da sosyal medyada ve yazılı basında görmüş oldukları ’15 Temmuz Şehitleri ve Ömer Halisdemir Anıtı’nı yerinde görmek için Altıeylül Belediyesi’ne geldiler. Başkanı makamında ziyaret eden misafirler Başkan Kafaoğlu’na, “Başkanım ‘En Anlamlı Anıt Ödülü’ aldığınızı duyduk ve bu gurur verici bir durum. Bizler de Almanya’dan geldik sizleri tebrik edelim, anıtımızı yerinde görelim istedik.” dediler.
Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Almanya’dan gelen misafirlerine, Gazi Osman Paşa Mahallesinde yapılan 15 Temmuz Şehitleri ve Ömer Halisdemir anıtını yerinde tanıttı. Başkan Kafaoğlu Demokrasi şehitlerine verdikleri önemden bahsederken anıt hakkında teknik bilgiler de verdi. Kafaoğlu ‘‘Ortadaki gördüğünüz resim 15 Temmuz gecesi otuz kurşun ile ilk şehit olan Ömer Halisdemir sağında ve solunda Balıkesirli hemşerilerimiz Özel Harekâtçı Turgut Solak ve Mustafa Serin’in resimleri var. Tabi o gece şehit olan 249 şehidimizin isimleri ve memleketleri de yazıyor. Arkada görmüş olduğunuz 15 adet Türk bayrağı 15 Temmuz’u ifade ederken 25 metre uzunluğundaki Türk Bayrağı ise Bağımsızlığımızı ifade ediyor. Yıldızın içindeki diğer küçük otuz yıldız ise Ömer Halisdemir’in vücuduna isabet eden otuz tane kurşunu ifade ediyor. Resimlerin ve isimlerin üstüne de milli şairimiz Akif’in ‘Ya Rab Bir Hilal Uğruna Ne Güneşler Batıyor’ dörtlüğünü yazdık.” Dedi. Başkan Kafaoğlu misafirlerine 15 Temmuz Kalkışmasını unutturmayacaklarının altını çizerken “Yeni gelen nesillere de 15 Temmuz’u unutturmayacağız. Kırsal mahallelerimizdeki 2 bin 5 yüz öğrencimizi sinema günleri münasebeti ile otobüslerle ilçemize getireceğiz. İlk önce 15 Temmuz Şehitleri ve Ömer Halisdemir anıtını ziyaret edeceğiz. O gece yaşanan olayları anlatarak 15 Temmuz’u unutturmayacağız. Anıtla ilgili olarak Ankara’da Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra yapılan ‘En Anlamlı Anıt Ödül’ünü aldık. Anıtın etrafına konulacak olan LED ekranlarda, 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları ve hazırlattığımız kısa filmi ziyarete gelen vatandaşlarımıza göstereceğiz. 15 Temmuz gecesi mücadelemiz kurtuluş savaşından sonraki en önemli mücadelemizdi. Unutmadık, unutturmayacağız.’’ şeklinde konuştu.

Almanya Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ramazan Köyden, “Başkanım ben de size duyarlılığınızdan ve Balıkesir’imize böyle bir kalıcı anıtı kazandırdığınızdan dolayı çok teşekkür ederim. ‘Şehitler ölmez’ fakat siz bu anıtla ölümsüzleştirmişsiniz. Başta siz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Ziyaret sonunda, Almanya Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Yöneticileri Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile birlikte anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.