Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Asgari ücret, bir ülkenin alım gücünü ekonomik duruma göre ele veren en önemli ölçütlerden biridir. Dolayısıyla alım gücü en yüksek olan ülkelerin başında gelen Almanyada, Almanya asgari ücret merak edilmektedir. Ülkemizde en fazla merak edilen konulardan biri olan asgari ücretin Almanya’daki durumunu bu yazıda öğrenebileceksiniz.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Almanya, işçi nüfusuna farklı şekillerde sağladığı imkanlardan dolayı tanınan ülkelerden biri.  Dolayısıyla yüksek alım gücüyle beraber asgari ücretin değeri azımsanacak gibi değildir. Almanya asgari ücret, 2020’de 1584 € olarak göze çarpmaktadır. Ancak bu asgari ücret 2022 yılına kadar artacak ve daha yüksek rakamlarda yer bulacaktır.

Almanya’da Maaşlar Nasıl Ödenir?

Almanya, işçi maaşlarının ödemesi konusunda birçok ülkeden farklılık gösteren bir ödeme modeline sahiptir. İşçilerin ödemeleri saatlik olarak yapılarak işçiler ne kadar çalışmışsa ona göre işlem yapılır. Almanya asgari ücreti 2021 saatlik ödemesi ise 9.50 € olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak son kararla birlikte 1 Temmuz 2022’den sonra Almanyada asgari ücret saati10.45 € olacaktır.

Almanya’daki Alım Ne Kadar Yüksek?

Almanya, işçilerin gitmek istediği ülkelerin en tepesinde yer alıyor. Bunun nedeni alım gücünün yüksek olması ve çalışma koşullarının daha rahat olmasıdır. Böylelikle refah bir ortamda çalışmalarının karşılığı alınabilmektedir. Birçok ülkeye göre Almanya’da asgari ücrete çalışan işçilerin, yaşam standartları diğer ülkelere nazaran daha iyi bir yapıdadır.

Almanya’da Asgari Ücretliler Zor Durumda Mı?

Asgari ücretin, alım gücündeki yansıması Almanya’da açık ve net bir biçimde görülmektedir. Gerek ekonominin iyi olması gerek yardıma ihtiyacı olanlara sunulan imkanlardan dolayı asgari ücretliler, Almanya’da diğer ülkelere göre daha güzel yaşamaya elverişli durumdadır. Eğer karşılaştırmakta zorlanıyorsanız, € para biriminin başka para birimleriyle kıyaslayarak fikir oluşturabilirsiniz. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Ülkenin ekonomisi, asgari ücretin ekonomideki karşılığı da belirleyici olmaktadır. Almanyada asgari ücret, son görüşmelerle birlikte zam almış ve kademeli olarak artışa geçmiştir. Böylelikle asgari ücretli çalışanlara destek olunmuş ve farklı mesleklerdeki çalışanlarla maaşlar konusunda oluşabilecek uçurumun önüne geçilmiştir.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DOĞDU DÜNYAYI GEZDİ! GÖRKEMLİ YOLLAR BLOGUNDA PAYLAŞIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.