ALGÜL: SIKINTI VAR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ALGÜL: SIKINTI VAR

Paylaş
 

Bandırma Belediyesi’nin MHP’li meclis üyesi Algül, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanmış Balıkesir-Çanakkale 1/100’lik çevre düzen planının gelecek vizyonunu sorgulayarak, planlamalar konusunda büyükşehir belediyesinde yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Bandırma Belediyesi’nin MHP’li Meclis üyesi, kent plancısı, peyzaj yüksek mimarı ve yerel yönetimler uzmanı, BAÇED Başkan yardımcısı Harun Algül, gazetemize yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış 1/100 binlik çevre düzen planının Güney Marmara ve Bandırma’da toplumsal beklentileri karşılayamadığını belirtti.
1/100 BİNLİK PLANLA İLGİLİ SIKINTILAR DEVAM EDİYOR!
Algül, şöyle dedi:
“ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Balıkesir-Çanakkale 1/100 binlik çevre düzen planı hazırlanırken hem bizde hem Çanakkale kamuoyunda değişik tartışmalar ve tepkiler, itirazlar yaşandı. Plan çalışmaları konusunda başta belediyeler olmak üzere ilgili sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının bilgilendirilmesi sorunluydu. Şeffaf ve katılımcı davranılmadı. Planlama konusunda çevresel kaygılarla yapılan itirazlar fazla dikkate alınmadı. Ancak tüm eksikliklerine veya yanlışlıklarına rağmen Balıkesir-Çanakkale’nin 1/100 binlik çevre düzen planının hazırlanıyor olması ve onaylanması önemliydi. Planın Bakanlıkça onaylanması sonrası ise genel olarak kamuoylarında yaşanan suskunluk manidardır. Oysaki yaşam devam ediyor ve dolayısıyla da planlama konusunda yaşanan sorun ve sıkıntılar da halen devam ediyor.”
ALGÜL: EN KÖTÜ PLAN, PLANSIZLIKTAN İYİDİR!
Planlamanın ülkenin, bölgelerin ve kentlerin gelişmesindeki önemine dikkat çeken Algül, “Bir defa şunun bilinmesinde yarar görüyorum. En kötü hazırlanmış plan bile plansızlıktan iyidir. Ancak, birçok unsur dikkate alınarak uzun vadeli olarak hazırlandığı belirtilen ve onaylanmış 1/100 binlik çevre düzen planımızla ilgili öncelikle şu sorunun sorulması gerekiyor: Bu plan, Balıkesir’in ve ilçelerimizin, kırsal kesimin uzun vadeli beklentilerini gerçekten karşılıyor mu? İlgili tüm kurumların plan ve lekelemeler konusunda görüşü sorulurken, gerçekten buna riayet edilmiş mi? Plana baktığımızda 2040-2050 Balıkesir’ini ya da Bandırma’sını nasıl görüyoruz? Bizlere sunulan vizyon nasıl bir vizyon? Örneğin, siyasal iktidar ve büyükşehir belediye yönetimi 2023 ve 2071 hedeflerinden söz ederken, gerçekten 1/100 binlik çevre düzeni planımız bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde ne anlam ifade ediyor ya da ne ölçüde işlev sahibi? Plan kabul edilip, onaylandığından bugüne ne Balıkesir de, ne Bandırma’da çevre düzen planı açısından gelecek vizyonu dışında ne varsa kamuoyunda bunlar konuşulup, tartışılıyor. Suni gündem ve tartışmaların dışına çıkıp, geleceğe bakmak gerekiyor.” dedi.
ALGÜL: 5000’LİK PLAN HAZIRLANIYOR!
1/100 binlik çevre düzen planının hazırlanması ve onaylanması sonrasında 1/25 binlik nazım imar planının hazırlanmasını beklerken, bambaşka bir tablo ile karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Algül, “ Çünkü büyükşehir belediyesinde ilgili müdürlüğe sorduğumuzda, teknoloji ve imkanlar gelişti, her iki planlamada 1/100 binlik çevre düzen planı içinde aşıldı, deniyor. Planı bu gözle incelediğimizde, evet, 1/100 binliğin hazırlamasında fazla ayrıntıya girildiğini ve lekelemelerin buna göre yapıldığını görüyoruz. Bildiğimiz, büyükşehir belediyemizin 5000’lik plan üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü. Ancak, kentlerimizin ve bölgemizin geleceğine dönük hazırlanan tüm bu planlamaların büyükşehir ve ilçe belediye meclislerinde, meslek odaları ve diğer sivil toplum örgütlerinin görüşü ve onayının alınmasının planın hazırlanması ve onaylanması sonrası yaşanacak anlamsız tartışmalara son vereceğine inanıyorum” dedi.
ALGÜL: BANDIRMALI MAZERETLERDEN BIKTI!
1/100 binlik çevre düzen planı yanı sıra 5000 binlik planların hazırlanmasında büyükşehir belediyesi ile Bandırma Belediyesi’nin koordineli ve uyumlu çalışmasının önemine dikkat çeken Algül, “Yerel seçimlerden bugüne büyükşehir ile Bandırma Belediyesi arasında özlenen koordinasyonu ve birlikteliği göremedik. Bu her iki belediye ve vatandaş için en büyük sorun ve sıkıntı durumunda. Bu sorun ve sıkıntıların bugüne kadar aşılamamasında Başkan Dursun Mirza ve yönetiminin büyük sorumluluğu var. Bandırma’da mevcut yerel yönetim tarafından, iki belediye arasındaki ilişkiler aşırı siyasallaştırıldı ve bunun üzerinden oy devşirilmeye, muhalefet yapılmaya çalışılıyor. Büyükşehir belediyesi ile belediye yönetimimiz arasında sağlıklı ve saygı temelinde bir diyalog olmaması en başta Bandırma’yı vuruyor. Planlar ile ilgili her şey bitti mi? Hayır, bitmedi! Planların realize edilmesi, rahatsızlıkların ve sıkıntıların büyükşehir ve kendi meclisimizde ele alınıp, büyükşehir belediye başkanımız ile Dursun Mirza’yı aynı masaya oturtarak, aşmamız, çözmemiz gerekiyor. Yoksa Bandırmalı sürekli dillendirilen mazeretlerden bıktı. Bir belediye başkanının başka derdimiz davamız yokmuşçasına sinek peşinde koşmasından, sinek siyaseti yapmasından bıktı” dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.