ALGI YARATIYORLAR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ALGI YARATIYORLAR

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Gazetemize yaptığı açıklamada UCS Park konusunu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un “Onlar her şeye karşı” açıklamalarını değerlendirdi.
Edip Uğur’un açıklamalarına da Cevap veren Mirza” Biz Bandırmanın yararına olan hiçbir şeye karşı değiliz ama onlar böyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Biz uyumlu bir çalışma istiyoruz, keşke onlarda bu şekilde düşünse” dedi.
UCS’nin kazandığı ihaleyle ilgili bir mahkeme kararının bulunduğunu söyleyen Mirza “Bizler mahkeme kararlarına saygılıyız. Arkadaşlarla konuşuyoruz. Eğilimimiz kararı uygulamak yönünde..Ancak asıl dert Balparkı sokacaklar.” dedi.

Yargı Kararına Saygılıyız
Belediye Başkanı Dursun Mirza Bandırma Belediyesinin gerçekleştirdiği Parkomat ihalesinin mahkeme kararıyla iptal olması üzerine gazetemize şu açıklamaları yaptı. “İhaleyle ilgili karar Balıkesir İdare Mahkemesi tarafından 13. Ekim. 2016’da bize tebliğ edilmiş. Bu dava çok uzun zaman önce açılmış bir davaydı. O davayı biz kazanmıştık. Daha sonra bu davayı açan kişiler dosyayı Danıştay’a götürdü.
Danıştay davanın yeniden görülmesine karar verdi. Uzun bir sürecin ardından Mahkeme de sanırım Danıştay kararına uyarak bu ihaleyi iptal etmiş. Aslında içeriğinde çok detaylı maddeler var. Bu ana caddeler de falan ücretli park uygulaması yapamazsınız demiyor. Şunu söylüyor; belediyeler inşaat esnasında yapılardan otopark parası toplar, O binalarda olanlara otopark yeri gösterip kalan yerleri kiraya verebilir diyor. Böyle bir çalışma yapılmadığı için bu karar verilmiş. Eğer bu çalışmayı yaparsan devam edebiliriz. Yani tümden iptal yok.
Tabi bu çalışmayı yapmak içinde yeterli bir süre yok. Çünkü bunun için 30 günlük bir süremiz var. Bunun yanı sıra bu süreçte UCS firmasının bize çektiği ihtarlar mevcut. İki defa bizden zam istemişlerdi biz bunu yapmadık. Hatta o dönemde Büyükşehir’in ilginç bir kararı da vardı. Ücret tarife komisyonu otopark ücretlerini 1 liraya indirmişti.

Kasıtlı Uygulama Yaptılar
Bunun da neden yapıldığını çok iyi biliyoruz. Firma bırakıp gitsin diye bunu yaptılar ama yönetmelik gereği ücretlendirmelerde bir önceki sözleşmenin altına düşülemediği için bu uygulanamadı. Ayrıca alacaklarını tahsil edemedikleri için kelepçe uygulaması yapmak istediler. Biz vatandaşımızı düşünerek bunu da kabul etmedik. Şimdi onlarda bunlardan dolayı zarara uğradıklarını söyleyerek bizden tazminat istiyorlar.

Balparkı Sokmak İstiyorlar
Yani işin ucu hep Bandırma Belediyesine dokunuyor. Şu anda arkadaşlarımızla konuyu değerlendiriyoruz ama eğilimimiz iptal etmek yönünde. Şimdi önemli olan başka bir konu var. Bu firma gidecek peki sonra ne olacak? Büyükşehir gelecek ve Balpark’la aynısını yapacak. Ben de buradan bu bizim yaptığımız ihaleyi yargıya taşıyan avukat arkadaşlara sesleniyorum. Büyükşehir buraya geldiğinde acaba o zaman nasıl bir tutum içerisine girecekler. Buradan Bandırma Belediyesi kazanırken karşı çıkanlar, aynı uygulamayı Büyükşehir Belediyesi yaptığında ne yapacaklar, hep birlikte göreceğiz. Bakın UKOME’de bizim dört büyük ana arterimizi kendine bağlama kararı almış.

Gerçi bizim arkadaşlarımız orada şerh koymuşlar ama bu da gösteriyor ki, hedef belli. Buradan UCS’yi çıkartarak BALPARK’ı sokmak istiyorlar. Yani buradan kazanılacak para varsa bunu Büyükşehir’in gelir hanesine yazmak istiyorlar.
Yani Bandırma Belediyesine gelen bir gelir varsa bunda birilerinin gözü oluyor. Zaten birçok gelirimiz gitti. Bakın tekrar ediyorum. Terminal binası hiçbir hizmet yapmadan tıkır tıkır paraları topluyorlar. Hal rüsum gelirleri, yine hiçbir hizmet yapmadan paraları alıyorlar. Halk otobüslerinin gelirlerinin % 2,5’ u Bandırma Belediyesine geliyordu, şimdi onlar alıyorlar. Dolayısıyla Bandırma Belediyesinin gelirlerinde gözü olanlar, bu gelirler Büyükşehir’e gittiğinde ses çıkarmıyorlar. Buna Bandırmamız adına gerçekten çok üzülüyorum. Şimdi görünen o ki Büyükşehir BALPARK’la gelip bu paraları toplayacak ama ortada bir yargı kararı varsa ona herkes uymak zorunda.

Biz her zaman yargı kararlarına saygılı olduk. Arkadaşlarla konuşuyoruz. Söylediğim gibi burada da eğilimimiz bu kararı uygulamak yönünde. Herkes şunu bilsin ki her geçen gün Bandırmanın gelirleri bu şekilde Büyükşehir’e kayıyor. Ben de buna dikkat çekmek isterim.”

Bizimle Konuştumu..?
Geçtiğimiz günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un gazetemize yaptığı açıklamalarda Bandırma Belediyesinin her şeye karşı olduğu söylemine de cevap veren Mirza şunları söyledi. “Onlar böyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Biz Ne Tematik Parka ne de Bandırma’nın yararına olacak başka projelere karşı çıkmayız. Ne yapılacağını bilmediğimiz bir şeye nasıl karşı çıkalım? Onlar bizi başkalarıyla karıştırıyorlar. Ayrıca soruyorum, bizimle konuştu mu? Burada bir belediye var. Burada da imar işleri ve şehir plancıları var. Burada sivil toplum kuruluşları var. Ben bunu yapacağım diye bir dayatmacılıkla bu işler olmaz. Oturur konuşuruz. İyi bir şeyse bizde destek oluruz.

Bizim o bölgeye istediğimiz belli. Kentsel bölgesel yeşil alan, Spor alanları, piknik alanları, park olsun istiyoruz. Ayrıca TOKİ müdürüne de söyledik. Biz size 200 dönümlük konut arazisi verelim dedik. Aynı şey büyükşehir için de geçerli. O yüzden bizim projeyi görmeden karşı çıkmamız söz konusu değil ama o bölgeyle ilgili yapılacak ve yapılamayacak şeyler var. Mesela 11 adet tescilli bina var. Bunları yıkamazsınız. Ağaçlık alan var. Onları yok edemezsiniz!

Projeleri Danışman Kadro Hazırlıyor
Bunların konuşulması lazım ama ortada konuşulmuş bir şey yok. Gerçi bu projeleri kendi imar bölümü ya da plancıları değil, bir danışman kadro var onlar hazırlıyor. Yani ortada burada şu olsun, bu olmaz, bu şöyle olursa daha iyi olur diye tartışılan bir durum yok. Biz buna karşıyız. Yoksa biz Bandırmanın yararına olacak her şeye pozitif yaklaşırız.
Bakın biz bugüne kadar Büyükşehirle her zaman uyumlu olmaya çalıştık. Edip Beye de saygı duyduk ve önerilerine kulak verdik. Keşke onlarda bizim gibi bir yaklaşım sergileseler. Hiçbir şey sormadan meclise getiriyorlar ve oyluyorlar. Ya da ortaya bir şey atıyorlar biz bunu yapacağız diyorlar. Böyle olmaz.”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.