AKIN'DAN YENİ SORU ÖNERGESİ - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

AKIN’DAN YENİ SORU ÖNERGESİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Balıkesir’in Damızlık Düve Yetiştiriciliği desteği kapsamına alınmamış olmasını TBMM gündemine taşıdı.
Ahmet Akın’ın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlandırması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle;
“Milli Tarım Projesi kapsamında 31 il “Damızlık Düve Üretim Merkezleri” olarak ilan edilmişti. İlan edilen illerde damızlık dişi buzağı alımı, yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı ile makine ekipman temini yatırımlarına %50 hibe desteği verileceği açıklanmıştı. Yapılan açıklamalar Balıkesir ilimizin de yer aldığı Damızlık Düve Üretim Merkezi olarak ilan edilen illerde büyük bir beklentinin oluşmasına neden olmuştur. Ancak 31.01.2017 tarihinde alınan Bakanlık Olur’u ile 2017 yılı için %50 hibe desteği verilecek il sayısı 12 olarak belirlenmiş ve belirlenen bu illerin içerisinde Balıkesir yer almamıştır. Bu konuyla ilgili olarak;
1- Milli Tarım Projesi kapsamında 31 İl “Damızlık Düve Üretim Merkezi” olarak ilan edilmişken, 2017 yılı için il sayısının 12’ye düşürülmesinin nedeni nedir?
2- 2017 yılında 12 İl’de uygulanacak olan Damızlık Düve Yetiştiriciliği desteği için ayrılan kaynak miktarı nedir?
3- 2017 yılı Damızlık Düve Yetiştiriciliği desteği kapsamına alınan iller hangi kriterlere göre belirlenmiştir?
4- Tarım ve hayvancılığın her türünün yapıldığı nadide illerimizden olan, büyükbaş hayvan varlığında ve kırmızı et üretiminde her zaman ön sıralarda olan Balıkesir’in 2017 yılı için Damızlık Düve Yetiştiriciliği desteği kapsamına alınmayışının nedeni nedir?
5- Balıkesir’in %50 hibe desteği alacak iller arasına dahil edilmesini sağlayacak bir çalışma yapılmakta mıdır?”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.