foto-deniz1

AKIN’DAN TERMİK SANTRAL TEPKİSİ

ahmet-akin
Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Bandırma’ya bağlı Şirinçavuş Mahallesi’ne yapılması planlanan termik santralle ilgili açıklama yaptı.
Merkezi Ankara’da bulunan Bahçepınar Enerji Üretim ve İnşaat AŞ tarafından Bandırma’nın Şirinçavuş Mahallesi’ne termik santral, kül düzenli depolama tesisi, derin deşarj ve iskele yapılacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, termik santralin hükümete yakın bir firma tarafından yapıldığını savundu. Akın açıklamasında, “Paşaköy’de bulunan SEKA arazisine bir termik santral kurulması tartışmaları bitmeden şimdi de Bandırma Şirinçavuş’ta Termik santral kurulması çalışmalarına hız verildiği anlaşılıyor. Hatırlanacağı gibi 2009 yılında da Bandırma’ya termik santral kurulması için eski Maliye Bakanlarından Kemal Unakıtan’ın oğluna ait bir firmaya üretim lisansı verilmiş ve verilen izin Bandırma halkının tepkisi ile karşılaşmıştı. Nitekim Bandırma Belediye Başkanımız tarafından konu Danıştay’a taşınmış ve Danıştay verilen bu iznin yürütmesini durdurmuştu. Ancak bu sefer de Bandırma’nın bir başka yerinde bir firma daha Termik Santral yapılması için çalışmalara başlamıştır. Çevre ve insan sağlığına etkileri nedeniyle yapılmak istenilen bölgelerde yöre halkının yoğun tepkilerine neden olan Termik Santrallerden iki tanesinin ilimiz sınırları içerisinde kurulmak istenmesi hemşerilerimizi ciddi manada rahatsız etmiştir. Şirinçavuş’da kurulması planlanan termik santral 2013 yılında da gündeme gelmiş ve tartışılmıştı. Bandırmalıların tepkisi üzerine bu projenin iptal edildiği açıklanmıştı” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çevre ve toplumla uyumsuz, yerel paydaşların karşı çıktığı projeleri doğru bulmadıklarını ifade eden Akın, verimli tarım arazilerinde, ormanlarda, zeytinliklerde, balık üreme havzalarında ve SİT alanlarında enerji santrali kurulmasını da onaylamadıklarını belirterek, “Bu nedenle hem Paşaköy’de kurulması planlanan, hem de Şirinçavuş’ta kurulma süreci başlatılan termik santral projelerini yakından takip ediyoruz. Doğal gaz ve ithal kömüre dayalı santrallere kısıtlamalar getirerek, bu kaynakların elektrik üretimindeki payının kademeli olarak azaltılarak, mevcut elektrik tüketimimizin üç katından fazlasına karşılık geldiği hesaplanan, ancak atıl konumda olan yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızın enerji üretimindeki payını artırmak yerine dışa bağımlılığı artıracak yeni enerji yatırımlarına hız verilmiş olması kabul edilemez” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan 40 derslik lise 300 kişilik spor salonu inşa edilecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar marina1
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.