AKIN'DAN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

AKIN’DAN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet AKIN Balıkesir 36. Olağan İl Kongresi’nde konuşma yaptı. Akın konuşmasında, Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları’nın görevlerinden alınmasından, asgari ücrete pek çok konulara değindi. Seçimin kaybedeni olmayacağını kazananın Cumhuriyet Halk Partisi olacağını ifade eden Akın birlik ve beraberlik mesajı verdi. Kongre sonucunu değerlendiren Akın, “İl Başkanımız olarak seçilen Serkan Sarı’yı ve yönetim kurulunu kutluyor, başarılar diliyorum. Ayrıca önceki il Başkanımız Ender Biçki ‘ye ve yönetim kuruluna yaptıkları çalışmalar İçin teşekkür ediyorum. Yarından itibaren tam bir birlik ve beraberlik içerisinde tek yürek olarak önce yerel sonrada genel seçimleri kazanmak üzere çalışmalarımıza başlıyoruz” dedi. Akın’ın konuşması şu şekilde;

Demokrasi Şölenimize Hoş Geldiniz

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize vermiş olduğu ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarma görevini yüklenen, Cumhuriyet değerlerine gönül veren, Atatürk ilke ve devrimlerini sonuna kadar savunmaya kararlı yürekli insanlar, sevgili yol arkadaşlarım hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Demokrasi şölenimize hoş geldiniz. Değerli arkadaşlarım, Bugün Türkiye’nin birçok ilinde kongrelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu vesileyle ben de buradan tüm illerimizdeki kongrelerimizin hayırlı olmasını diliyorum.  Değerli arkadaşlarım, Cumhuriyet Halk Partili olmak demek: Cumhuriyetin kurucusu, demokrasinin öncüsü olmak demektir. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek: Çağ değiştirecek kudrete ve devrim yapacak iradeye sahip olmak demektir. Cumhuriyet Halk partili olmak demek “Bağımsızlık benim karakterimdir “demektir.  Cumhuriyet Halk partili olmak demek “Mustafa Kemal Atatürk” demektir. Bu devrimci ruh, Türkiye’ye yeni bir ufuk, Türk halkına ise yeni bir umut kazandıracaktır. Ben buna  yürekten  inanıyorum. Değerli yol arkadaşlarım öncelikle hepinizin yeni yılını kutluyor; ülkemiz, milletimiz ve partimiz için hayırlı bir yıl olmasını diliyorum.  2017 yılında üç önemli olay yaşadık. İlki 16 Nisan referandumunda, toplumun yarısından fazlasının otoriter tek adam rejimine ‘hayır’ demesi ve ‘hayır’ buluşmasıdır. Hak, hukuk, adalet şiarıyla ülkedeki adaletsizliklere karşı on milyonlar olduk. Ardından ‘Adalet Yürüyüşü’nde geniş mutabakat sağlandı.  Üçüncüsü; Adalet Kurutayı’nda ‘Demokrasi, Adalet ve Huzur Hareketi’nin’ tohumları atıldı. 2018 yılında da hak, hukuk, adalet arayışımız devam edecek.

Seçilmiş Belediye Başkanlarımıza Yapılan Hukuksuzlukları Tanımıyoruz!

Belediye başkanlarımız kumpas kurularak görevden uzaklaştırılıyor. Bizim belediye başkanlarımızın verilemeyecek hesabı yoktur. Saray’dan gelen talimatlarla seçilmiş belediye başkanlarımıza yapılan hukuksuz operasyonları tanımıyoruz!

Bizim belediye başkanlarımız rüşvet almadılar, MAN Adası’nda şirket kurup para aklamadılar, Malta’da vergi kaçırmadılar. Seçimle alamadıkları ve de asla alamayacakları belediyeleri kumpasla almaya çalışıyorlar. Milletimiz bunun hesabını sandıkta soracaktır!

Siyasetin Dilini Demokratik Bir Zemine Çekmek Zorundayız

Değerli yol arkadaşlarım, 2019 yılı hem yerelde hem genelde Türkiye için oldukça kritik bir yıl olacak.  Kimseyi ayrıştırmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz, yaşanabilir bir Türkiye’ye ulaşmak, parlamenter demokrasiyi yeniden inşa etmek için siyasetin dilini demokratik bir zemine çekmek zorundayız. Bizim üslubumuz 16 Nisan öncesindeki üslup olacak.

Demokrasimizi, cumhuriyetimizi, çocuklarımızı AKP karanlığından kurtarmak; Türkiye Cumhuriyeti’ni yeniden aydınlık, çağdaş ve adaletli bir ülke yapmak için çok çalışacağız ve tüm hazırlıklarımızı tamamlamış bir şekilde seçimlere hazır olacağız. Bütün önemli kentleri, Balıkesir başta olmak üzere alacağız. Ülkemizde yeniden çiçekler açtıracağız, çocuklarımıza güzel günler yaşatacağız.

Demokrasiyi, Anayasayı, Hakkı, Hukuku Askıya Aldılar

Değerli yol arkadaşlarım, bu kongre her geçen gün daha da otoriterleşen bir tek adam rejiminin ülkemizi sonu belirsiz mecralara sürüklemek istediği günlerde yapılıyor. AKP iktidarının baskı ve dayatmaları maksimum düzeylere ulaştı 2 ayda bitireceğiz dedikleri OHAL olağan hale getirildi.

Demokrasiyi, anayasayı, hakkı, hukuku askıya aldılar, eskiden parlamentoyu, vekilleri sayesinde noter gibi kullanıyorlardı şimdi ülkenin geleceğini etkileyen konuları bile meclise getirmiyorlar, KHK ile yapıyorlar. Bunların muhalefete tahammülleri yok, tartışma kültürleri yok! 1 kişi konuşacak herkes susacak onun dediği olacak. İstedikleri bu yapmaya çalıştıkları bu, ama biz hiç bir zaman tek bir adama teslim olmadık olmayacağız, çünkü özgürlük, demokrasi, Cumhuriyet Bağımsızlık bizim karakterimizdir!

Eğer bir ülkenin kanunları meclisten geçerek yasalaşmıyorsa orada demokrasi yoktur, olsa olsa otoriter tek adam rejimi vardır!

Yılbaşından önce iki yeni KHK yayınladılar ki akıllara ziyan. “Terör eylemlerini bastıran kişilerin cezai sorumluluğu olmayacakmış.”

Bu şu demek değerli yol arkadaşlarım, devletin tekelinde olan güç kullanma yetkisini vatandaşa devretmek demek, bu KHK anayasa ve ceza kanunlarına aykırı olduğu gibi bir devleti devlet yapan en önemli unsuru ortadan kaldırmaktır. Gücün sınırlanmasını, denetlenmesini ortadan kaldırmak  resmen Türkiye Cumhuriyeti’ni kabile devletine dönüştürmektir.

Taşerona Kadroyu Meclisten Kaçırdılar

Bununla da bitmedi, taşeron işçimizin haklarını ilgilendiren kadro konusunda yapılan düzenlemeyi de meclisten kaçırdılar. Neden, çünkü bizlerin de sendikaların da talebi aynı işi yapana aynı kadro ve eşit işe eşit ücret verilmesiydi. Ancak yapılan düzenlemede böyle bir şey yok. Bu büyük bir haksızlıktır. Aynı işi yapanların farklı ücret alması çalışma barışını bozar.

İşçilerin var olan haklarını ellerinden alarak taşeron sisteminin adını değiştirmek, yeni sorunlara, yani haksızlıklara yol açacaktır.

Bu iki KHK’yı da meclise getirmediler biliyorlar ki mücadele edeceğiz, hakkı, hukuku adaleti savunacağız.

Asgari Ücret Sefaletin Ücreti

Değerli arkadaşlarım bunlar milletin ekmeğinden çalıp adına zam dememek için gramajla oynuyor. Vatandaşı kuru ekmeğe muhtaç ettikleri yetmiyor gibi milletin ekmeğiyle oynuyorlar. Asgari ücret rakamlarını açıkladılar, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 857 lira, yoksulluk sınırı 7 bin 155 lira, asgari ücret bin 603 TL, açlık sınırının altında olan asgari ücrete cumhurbaşkanı ne diyor; ‘eline dizine dursun’ diyor.  Yahu yazıktır, günahtır, hiç mi vicdan yok sizde!  Asgari ücret diye açıkladıkları rakamın Askeri ücretle alakası yok bunun adı olsa olsa sefaletin ücreti olur!

Asgari ücret adı üzerinde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını asgari düzeyde karşılayacak bir rakam olmalıdır, en az 2000 TL olmalıdır. Ödenebileceğini biliyoruz. Hesaplarını yaptık. İşçinin nasıl geçineceğini düşünmeyen bir hükümet ile karşı karşıyayız. Asgari ücret pazarlığa tabi olmaz olamaz.

Ülkemizi İthalat Cennetine Dönüştürdüler

Cumhurbaşkanı  Afrika ziyareti sırasında “Tunus’tan zeytinyağı alabiliriz” dedi. Türkiye’de zeytin alanlarını talan ettireceksin, inşaat alanı yaptıracaksın, ondan sonra da ‘Tunus’tan zeytinyağı alacağım’ diyeceksin. Tarımın bağrına hançer saplıyorsunuz, ihanet burada. Tunus’ta 80 milyon zeytin ağacı var, Türkiye’de 170 milyon zeytin ağacı var. Sizin üreticilerimizle derdiniz nedir? Ülkemizi kendine yeten ülke konumundan ithalat cenneti haline getirdiniz!

Diyanet İşleri Kuruluş Amacının Dışına Çıktı

Değerli Arkadaşlarım, Cumhuriyet’in ilanından 1 yıl sonra laiklik ilkesi doğrultusunda halkımızı dini yönden aydınlatmak amacıyla kurulan Diyanet İşleri bugün amacının dışına çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluş amacı halkı dini açıdan aydınlatmak, aydın din adamları yetiştirerek halkın inançlarını koruma altına alarak dinini özgür bir şekilde yaşamasını sağlamaktır. Yani kurulurken milleti din istismarından kurtarmak için kurulmuştur. Bugün Diyanet İşleri toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran, infial yaratan fetvalar veren, iktidarın amaçlarına hizmet eden bir kurum haline geldi.

Laik, sosyal bir hukuk devletinde çocuklarımızın daha iyi şartlarda yaşamasını sağlayamayan bu karanlık zihniyete çocuklarımızı teslim etmeyeceğiz.

Laik bir devletin kurumu olduğunu unutan Diyanet İşleri Başkanı derhal görevden alınmalıdır. Yolsuzluklara, hırsızlıklara, çocuk istismarlarına ses etmeyen bir Diyanet İşleri Başkanı Türkiye için, İslam dini için, çocuklarımız için tehdittir.

Değerli Yol arkadaşlarım,

Biz büyük bir aileyiz.  Bugün burada bir seçim yapacağız. Partimizi yönetmeye, temsil etmeye talip arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın hepsi ayrımsız CHP nin daha güçlü, daha başarılı olmasından yana. Bu nedenle seçimin kaybedeni olmayacaktır.

Bugün bu salonda kim seçilirse seçilsin, seçilen seçilemeyen il başkanı, önceki il başkanları ,eski yeni milletvekilleri, eski yeni belediye başkanları, eski yeni ilçe başkanları ve tüm üyelerimizle birlikte tam bir birlik ve beraberlik içerisinde büyük bir SEVGİ ile tek ses tek yürek olarak çok ama çok çalışacağız, tüm Balıkesirli hemşehrilerimi kucaklayacağız  önce Balıkesir büyükşehir belediyesini kazanıp, çiftçinin, hayvancının, sütçünün, köylünün, esnafın, çocukların, engellinin, gencin, yaşlının, kadının, emeklinin, işsizin, işçinin, sanayicinin, Balıkesir’de yaşayan tüm hemşehrilerimizi bir aile sıcaklığıyla kucaklayarak kaybeden değil kazanan bir Balıkesir ‘i hemşehrilerimizin hizmetlerine sunacağız bu bizim görevimizdir, sorumluluğumuzdur.

Akın Sonuçları Değerlendirdi

“İl Başkanımız olarak seçilen Serkan Sarı’yı ve yönetim kurulunu kutluyor, başarılar diliyorum. Ayrıca önceki il Başkanımız Ender Biçki ‘ye ve yönetim kuruluna yaptıkları çalışmalar İçin teşekkür ediyorum. Yarından itibaren tam bir birlik ve beraberlik içerisinde tek yürek olarak önce yerel sonrada genel seçimleri kazanmak üzere çalışmalarımıza başlıyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.