AKIN: YEKA'LARDA KÜÇÜK ÜRETİCİ DE DESTEKLENMELİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AKIN: YEKA’LARDA KÜÇÜK ÜRETİCİ DE DESTEKLENMELİ

Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin düzenlemiş olduğu 6. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldı. Akın konuşmasında ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelinden, CHP’nin yenilenebilir enerji politikalarından ve yatırımcının sorunlarından bahsetti. Milletvekili enerjinin siyaset üstü bir konu olarak ele alınması gerektiğini belirtti.  Akın ayrıca YEKA’da yerli üretici desteklenmek isteniyorsa şartların küçük yatırımcıya da destek olacak şekilde ayarlanması gerektiğini söyledi. Akın konuşmasından satır başları şu şekilde;

YEKA’larda küçük yerli üretici de desteklenmeli

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 6. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK2017) kapsamında yapılan özel oturumda yaptığı değerlendirmede, enerjide planlama yapılırken potansiyeli görüp öyle hedeflerini belirlenmesi gerektiğini belirterek, “YEKA güzel bir yol ama YEKA’nın bir sorunu var. Türkiye’de uzun yıllardır bu sektöre yatırım yapmış bir sürü irili ufaklı sanayici var. Özellikle bildiğimiz bazı firmalar büyük yatırımlar yaptı. Şu anda kendi başlarına 1 megavat üretenler 2 megavata çalışanlar var. Bunlar isyan ediyorlar. Biz YEKA’da yerli üreticiyi desteklemek istiyorsak şartları da ona göre ayarlamamız lazım. Mesela bin megavat birden olmaz da 200 megavatı Türkiye’de bunlarla uğraşanlar için ayarlanabilir. İnşallah önümüzdeki YEKA’da bunun değerlendirileceğini düşünüyorum.” dedi.

Alım Garantisinin Süresi Uzatılmalı

Genelde yenilenebilir enerjiye özelde rüzgar enerjisine teşvik vermenin şart olduğunu kaydeden Akın, var olan teşvik sisteminin baştan aşağı değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Akın, “Alım garantisinin süresinin uzatılması gerekiyor. Biz cari açığımızın büyük bir kısmını enerjiye harcıyoruz. İddia ediyorum cari açığın birazını bu yatırımcılara versek inanın çok daha karlı çıkacağız. Rüzgarda gerekli ekipmanlar için de bir dışa bağımlılık söz konusu. Rüzgar potansiyelinin devreye alınması için gerçek anlamda rüzgar yatırımcısının önünü görmesi lazım. Prosedüre takılmaması lazım. Yerli ve yenilenebilir enerjinin yanında ekipmanların da desteklenmesi gerekiyor. Rüzgara yatırım yapmak bu ülkeye en büyük hizmeti yapmak gibi bir şey. 3 seneyi süren başvurular var. bu süreyi indirelim yatırımcıyı küstürmeyelim. Yatırımcının önünü açarsak YEKA’nın çok fazlasını yapacaklardır. Biz bu konuda her türlü desteği vermek için söz veriyorum.

CHP Olarak Belediyelerde Enerji Kooperatifleri Projesini Ortaya Çıkardık

Akın konuşmasında CHP’nin enerji politikalarından da bahsetti. Akın belediyelerde  enerji kooperatifleri kurmayı hedeflediklerini hatta bazı belediyelerin ortak alımına başladıklarını söyledi. Akın ayrıca , “Türkiye’de bu kadar potansiyel varken bunları sonuna kadar kullanmak için çaba göstermek zorundayız. Yeteri kadar çaba gösterilmediğini düşünüyoruz. Bu konuda biz enerji kooperatifleri diye bir proje ortaya çıkardık. Onunla ilgili çalışmalarımızı yaptık. Bunu da kitaplaştırdık. Yani hepimizin ucuz enerji için bu işin odak noktasına rüzgarı güneşi koymak zorundayız.” ifadesini kullandı.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAPILACAK!!! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.