AKIN VE TÜM'DEN 1 MAYIS MESAJI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AKIN VE TÜM’DEN 1 MAYIS MESAJI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Ahmet Akın; “TEK ADAM REJİMİNDE EMEK HAKLARI YENİ RİSKLERLE KARŞI KARŞIYA KALACAKTIR”
Demokrasi ve özgürlük alanını daraltan bir anayasa değişikliğinin hemen arkasından kutladığımız 1 Mayıs İşçi Bayramında emekçilerimiz AKP döneminde yaşadıkları hak kayıplarını alanlarda dile getirecekler. AKP iktidarı dönemi boyunca zaten baskı altında tutulan emek haklarını anayasa değişikliği ile birlikte yeni tehditler bekliyor.
1 Mayıs İşçi Bayramını ülkemiz tarihinin en yüksek işsiz sayısı ile kutluyoruz. En son yayınlanan istatistiklerde resmi işsizlik oranı %13’e yükselmiş, geniş tanımlı işsizlik oranı ise %21,4 olmuştur. İşsiz sayısı 7 milyonu aşarak rekor kırmıştır. Bir iş bulup çalışanların da %32,5’u kayıt dışı.

İŞ KAZALARI “FITRAT” DEĞİLDİR
İş kazaları can almayı artarak sürdürüyor. İş kazalarında 2015 yılında 1730 işçi can verirken, 2016 yılında 1970 işçi yaşamını yitirmiştir. Tamamının önlenebilir olduğu bilinen iş kazalarını ve iş kazalarında ölümleri AKP kader ve fıtrat olarak kabul ediyor. İş kazalarında ölümlerin her yıl artması AKP’nin bu bakış açısının ürünüdür.

Emek haklarını koruyup, geliştirecek olan; çalışanların hak ve çıkarlarını savunan sendikalar baskı altında tutulmaktadır. Taşeronlaşmanın alabildiğine genişlediği AKP döneminde sendikalar önemli oranda güç kaybetmişlerdir. Bugün için ülkemizde işçilerimizin sadece %12’si sendikalıdır. Toplusözleşmeden yararlanan işçi sayısı ise çok daha düşüktür. İşçiler üzerinde uygulanan sendikal baskılar her geçen gün daha da ağırlaşmaktadır.

EMEK HAKLARI DEMOKRASİ İÇERİSİNDE GELİŞEBİLİR
Emek hakları demokratik süreçlerde gelişebilir. Emek mücadelesi aynı zamanda demokrasi ve özgürlük mücadelesidir.
Bu düşüncelerimle 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyor, bu 1 Mayıs’ın emek ve demokrasi mücadelesinin tekrar yükseldiği günlerin başlangıcı olmasını diliyorum.

Mehmet TÜM: Emek Hakkı kutsaldır , yok sayılamaz.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınlayan CHP Balıkesir Milletvekili ve PM Üyesi Mehmet Tüm, “emeği sermayeye üstün kılan, bizzat insanın bedensel ve düşünsel gücüdür. Hak edilmiş alın teridir. Yani “İnsan “ olma özelliğidir.” dedi. Ülkede oluşan zenginliklerden emekçilerin yeteri kadar pay almadığını dile getiren Mehmet Tüm, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi.

“1 Mayıs, hak ve özgürlük mücadelesinde Tüm Dünya Emekçilerinin tek yürek olduğu dayanışma gündür.
Tüm Dünya Emekçilerini saygı ile selamlıyorum.
Bilinmelidir ki, Emeği sermayeye üstün kılan, bizzat insanın bedensel ve düşünsel gücüdür. Hak edilmiş alın teridir. Yani “İnsan “ olma özelliğidir.
Türkiye Emek hareketi, Ülkede oluşan bütün zenginliklere bütün değerlere, daha da önemlisi demokratik kültüre büyük katkı koymuş emek vermiştir.
Ancak ne yazık ki bu değerlerden ve sosyal refahtan yeterince pay alamamış hatta İktidarlar tarafından ötekileştirilmişlerdir.
İktidarlar ve sermaye sahipleri Emekçiler üzerinde her zaman baskı ve şiddet uygulamaktan asla vazgeçmemişlerdir.
Çünkü emekçiler, ülkenin, aydınlanmasının, demokratik gelişmesinin, barışının ve kardeşliğinin her zaman savunucusu ve öncüleri olmuşlardır. Bu yolda büyük mücadele vermiş, ağır bedeller ödemişlerdir. Bu günde oluşan belirsizlik ortamında en ağır bedeli yine emekçiler ödemektedirler. Sırf hak talep ediyorlar ,barış istiyorlar diye; OHAL’de bahane edilerek, Emek sendikalarının üyeleri , Terör örgütleri ile ilişkilendirilmekte ve bir çok emekçinin çalışma hakkı elinden alınmaktadır.
Barıştan ve kardeşlikten korkan, kutuplaştırmayı ilke edinen iktidar, demokratik emek örgütlerini, ötekileştirerek, bazı örgütleri ise yandaşlaştırarak, işlevsiz hale getirmiştir.
Emekçiler, Taşeronluk sistemi ile , AKP’nin Kiralık işçilik diye çıkardığı “Kölelik” yasası ile biat kültürüne mahkûm edilmek isteniyor.
Ancak tüm bunlara karşın, çok uzun ve büyük bir mücadelenin içinden gelen, Türkiye emek hareketi, uygulanan bu baskı ve yıldırma zincirlerini kıracak, deneyim , cesaret ve mücadele gücüne sahiptir.
Bunun örneklerini 1 Mayıs 1977 ‘de Taksim’de tüm dünyaya göstermişlerdir.
Bu düşüncelerle, Tüm Emekçilerin 1 Mayıs , Emek ve Dayanışma Bayramını kutluyor, hak ve özgürlük arayışında yaşamını yitirenler başta olmak üzere, madenlerde , iş cinayetlerinde , olumsuz çalışma koşullarında yaşama veda eden tüm emekçi kardeşlerimizi, yoldaşlarımızı saygı ile anıyorum.
Yaşasın Emekçilerin dayanışması.”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.