AKIN: SÜT ÜRETİCİSİ DESTEKLENMELİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AKIN: SÜT ÜRETİCİSİ DESTEKLENMELİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Balıkesir’deki “süt üreticilerinin” sorunlarının araştırılması için araştırma önergesi verdi. Akın, önergesinde Balıkesir’de pek çok üreticinin piyasadan çekildiğini belirtti. Akın’ın önergesi şu şekilde;

“Balıkesir hayvansal ürün üretiminde öncü iller arasında yer almaktadır. Türkiye büyükbaş hayvan varlığının %3,7’si Balıkesir’de bulunmaktadır. İlde 500.000’den fazla büyükbaş bulunmakta olup, bunların içinde en büyük pay sığıra aittir. Süt sığırcılığının öne çıktığı ilçeler; Altıeylül, Karesi, Bigadiç, Susurluk, Gönen; et sığırcılığının öne çıktığı ilçeler Susurluk, Bigadiç, Altıeylül, Karesi’dir. Balıkesir süt üretiminde 3. sıradan 4. sıraya gerilemiştir.

Balıkesir Süt Birliği’nin açıklamalarına göre 5 bine yakın sektörden çekilen üretici mevcuttur. Balıkesir’de sektörden bu kadar çok üreticinin çekilmesi Türkiye’deki süt üretimini de etkileyecektir. Üretici özellikle yem fiyatlarından kaynaklı olarak süt üretimi yapmamaktadır. Hükümetin uygulamaya koyduğu hububat ile ilgili gümrük vergilerindeki azalmaya rağmen kesik yeme yapılan % 5 zam süt üreticisini yine mağdur etmektedir.

Anayasa’nın 45. Maddesi tarım, hayvancılık ve bu üretim dallarında çalışanların korunmasını gerektiğini düzenlemiştir. Anayasada, “Devlet, tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek, tarımsal üretim planlaması ilkelerine uygun olarak bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak maksadıyla, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların işletme araç ve gereçlerinin ve diğer girdilerinin sağlanmasını kolaylaştırır. Devlet, bitkisel ve hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi ve gerçek değerlerinin üreticinin eline geçmesi için gereken tedbirleri alır” hükmü bulunmaktadır. Anayasanın bu hükmüne göre tarım ve hayvancılığı dolayısıyla süt üreticisini desteklemek devletin görevidir.

Balıkesir’deki süt üreticilerinin sorunları tespit ederek, çözüm üretmek amacıyla Anayasanın 98, TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105. maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.