AKIN: RENK KÖRLÜĞÜ ENGEL OLMAMALI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AKIN: RENK KÖRLÜĞÜ ENGEL OLMAMALI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet AKIN Diskromatopsi (Renk Körlüğü) olan vatandaşlarımızın Emniyet Teşkilatı’nda ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışabilmeleri için kanun teklifi verdi. Akın binlerce Diskromatopsi olan vatandaşımız vatanına hizmet etmek istiyor. Avrupa’nın birçok yerinde engel olmaktan çıkan Diskromatopsi(Renk Körlüğü) ülkemizde de engel olmaktan çıkmalıdır” dedi. Akın’ın kanun teklifi şu şekilde;

GENEL GEREKÇE

Ülkemizde Diskromatopsi (Renk Körlüğü) olan vatandaşlarımız, Emniyet Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri, Grafiker, İtfaiye, Elektrik ve Elektronik, Tekstil, Göz Doktoru, Pilot, Denizci vb. birçok meslek gruplarında renk körlüğünden dolayı hizmet verememektedir. Milyonlarca vatandaşımız bu mesleklerden birinde hizmet vermek, Emniyet Müdürlüğünde ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev almak bu vatana hizmet etmek için bu engelin kalkmasını beklemektedir.

Renk körlüğü birçok ülkede çalışma alanında engel teşkil etmediği için sorun olmaktan çıkarılmıştır. Renk körlüğü ehliyet, silah ruhsatı, silah taşıma ve kullanmanın olduğu meslek gruplarında engel teşkil etmediği için kaldırılmıştır. Özel Güvenlik görevlileri için renk körlüğü engel teşkil etmediği için kaldırılmıştır. Emniyet Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri gibi kurumlarda da renk körlüğü sorun teşkil etmediği için kaldırılması pek çok vatandaşımızın bu mesleklerde iş gücüne katılmasını sağlayacaktır.

Bu kanun değişikliği ile anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olan bu durum giderilerek, renk körü olan vatandaşlarımız için yeni istihdam alanları açılmış olacaktır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Bu kanun değişikliği ile anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olan bu durum giderilerek, renk körü olan vatandaşlarımız için yeni istihdam alanları açılmış olacaktır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir

MADDE 3- Yürütme maddesidi

 

EMNİYET TEŞKİLAT KANUNU VE TÜRK SİLÂHLI KUVVETLERİ PERSONEL KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun 4 üncü maddesinde yer alan “sağlık şartları” ibaresinden sonra gelmek üzere “diskromatopsi dışında istihdam edilmesine engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmayanların işe alınmasına engel oluşturmamak kaydıyla” ibaresi eklenmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.