foto-deniz1

Akın: Okul sütü tüm yıla yayılmalı

8
Paylaş
 

Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Bugün ülkemizde süt üreticileri çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadırlar. Ürettikleri sütü ya satamıyor, ya da çok düşük fiyatlarla satmak zorunda kalıyorlar. Ülkemizde süt tüketimi gelişmiş ülkelerin çok gerisinde. Süt tüketiminin artırılmasına önemli katkı sağlayacak okul sütü uygulamasının tüm haftaya ve her iki döneme yaygınlaştırılması gerekmektedir” dedi.
-Süt üreticileri borçlarını ödeyemiyor

Süt üreticilerinin borçlarını ödeyemez duruma geldiklerini ve zararına süt ürettiklerini dile getiren Akın “Artan yem fiyatları karşısında süt fiyatlarının 1,5-2 yıldan bu yana hiç artmaması, hatta belirlenen fiyatın da altına düşmüş olması, süt üreticilerini ciddi zararlara sürüklemiş durumdadır. Yemdeki KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi üreticilerimize hiçbir şekilde yansımamıştır. Yapılan zamlarla yem fiyatları eskisinden daha yüksek bir düzeye çıkmıştır. Yapılan KDV indirimi maalesef üreticilerimize zam olarak yansımıştır” şeklinde konuştu.
-Okul sütü tüm yıla yayılmalı
Akın devamında şunları söyledi “Geldiğimiz noktada üzülerek belirtmek gerekir ki, süt inekleri mezbahaya gitmektedir. Süt üretimimiz ve hayvancılığımızın geleceği için bu gidiş durdurulmak zorundadır. Tüm hayvancılık sektörümüzü, hatta tarım sektörümüzü etkileyecek şekilde ilerleyen bu süt krizine hükümet daha fazla seyirci kalmamalıdır. Süt tüketiminin artırılmasına önemli katkı sağlayacak okul sütü uygulamasının tüm haftaya ve her iki döneme yaygınlaştırılması gereklidir”

Bir önceki yazımız olan Kamera sayısı 66’ye çıkacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar marina1
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.