foto-deniz1

AKIN: FOSEPTİK ÇUKURLARI TEHLİKE SAÇIYOR

Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın köyden mahalleye dönüşen yerlerin altyapı sorunlarını meclise taşıdı. Akın 6360 sayılı yasa ile köylerin kaderine terk edildiğini, Balıkesir başta olmak üzere statüsü değişen çoğu yerde köylerin benzer durumlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Akın özellikle foseptik çukurlarının vatandaşların sağlığını tehdit ettiğini belirtti. Milletvekili köyden mahalleye dönüşen yerlerin altyapı sorunlarını tespit etmek ve sorunlarını gidermek için araştırma önergesi verdi. Akın’ın önergesi şu şekilde;

“Anayasamızın 56. Maddesinde “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir” ifadesi bulunmaktadır. Çevreyi ve vatandaşlarımızın sağlığını korumak devletin asli görevidir. Devlet bu görevi gerek merkez teşkilatı aracılığıyla gerekse taşra teşkilatlanmasıyla yerine getirmektedir. Fakat Balıkesir’in Manyas ilçesine bağlı Kayaca Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız, foseptik kuyuları yüzünden çevreyi ve sağlıklarını tehdit eden sıkıntılar yaşamakta ve büyük şehir belediyesi tarafından bu mağduriyetleri giderilmemektedir. Balıkesir’de ve Türkiye’de altyapısı sorunu yaşayan pek çok eskiden köy olan şu an mahalle statüsünde olan yerleşim yeri bulunmaktadır.

Yerleşim alanının oldukça yakınında olan çukurlar çevreyi ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Çukurun bitimiyle başlayan alan aynı zaman da çocukların oyun alanına da oldukça yakındır.  Çocukların çukura düşme tehlikesi olduğu gibi hastalanma ihtimalleri de oldukça yüksektir.

Çukurun aynı zamanda hayvanların otlandıkları meralar üzerinde olması sebebiyle hayvanların ve dolaylı olarak vatandaşın sağlığını da tehdit etmektedir. Foseptiğin geçici olarak temizlendiği zaman bile atıkların yine çayırlara atıldığı köylüler tarafından ifade edilmiştir.

Balıkesir’in Manyas ilçesinin Börülce Ağacı ve Kızık mahallelerinde de vatandaşlarımızın benzer tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu bir alt yapı sorunu olmaktan çıkmış, çevre ve sağlık sorunu haline gelmiştir.

6360 sayılı Yasa ile Büyükşehir Belediyesi’nin görev alınana giren fosseptik çukurları maalesef köyden mahalleye dönüşen yerleşim alanlarını kaderine terk etmektedir. 6360 sayılı Yasa ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim alanlarının altyapı sorunlarını tespit etmek ve sorunlarını gidermek amacıyla Anayasanın 98, TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105. maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz. “

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma esen-tip yemtar
saloni
perema2014 soylu
bandirma-com-tr gumuskonak kutlu-creative-bandirma-web-tasarim
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.