AKIN: ET VE SÜT KURUMU'NUN İTHAL ETTİĞİ HAYVANLAR ARAŞTIRILSIN | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

AKIN: ET VE SÜT KURUMU’NUN İTHAL ETTİĞİ HAYVANLAR ARAŞTIRILSIN

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet AKIN Et ve Süt Kurumu tarafından besilik hayvan yetiştiricilerine dağıtılmak üzere ithal edilen hayvanlar hakkında hastalıklı olduklarına dair veteriner raporları olduğunu ve bununla ilgili bir Meclis Araştırması kurulması gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili araştırma önergesini TBMM’ye sunan Akın, bu durumunun hem üreticiler nezdinde bir mağduriyet yarattığını hem de hayvan hastalıkları konusunda toplumda ve sektörde ciddi bir kaygı yarattığını söyledi. Akın’ın konuyla ilgili araştırma önergesi şu şekilde;

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 45. Maddesi hayvancılıkla uğraşanların korunması hükmüne yer vermiştir. Anayasa’nın hükmüne göre;  “Devlet, tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek, tarımsal üretim planlaması ilkelerine uygun olarak bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak maksadıyla, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların işletme araç ve gereçlerinin ve diğer girdilerinin sağlanmasını kolaylaştırır. Devlet, bitkisel ve hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi ve gerçek değerlerinin üreticinin eline geçmesi için gereken tedbirleri alır.”

Et ve Süt Kurumu besilik hayvan yetiştiricilerine dağıtmak üzere hayvan ithal etmektedir. Kurum tarafından ithal edilen besilik hayvanlarda ölüm oranlarının artması ciddi bir sorun olmaya başlamıştır. Üretici ciddi bir mağduriyet yaşarken, hayvan hastalıkları konusunda sektörde de ciddi bir kaygı yaşanmaktadır. Diyarbakır’daki, Bilecik’teki yetiştiricilerin şikayeti üzerine Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilerek üreticilere dağıtılan hayvanlarda ne kadar kayıp yaşandığını tespit etmek için bir komisyon kurmasına rağmen hayvan ölümleri sonrasında da devam etmiştir. Bakanlık tarafından da kabul edilen hastalıklar bugün hala üreticiyi mağdur etmektedir.

Balıkesir’de de Et ve Süt Kurumu aracılığıyla ithal edilen hayvanlarda veteriner muayenelerinde inspeksiyonda, halsizlik, ateş, öksürük, burun akıntısı tespit edilerek tarafından raporlaştırılmıştır.

Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen hayvanların hastalıklı olup olmadığının incelenmesi, besicilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve bu konuda öneriler geliştirilmesi amacıyla Anayasanın 98, TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105. maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.