AKIN: BU SİSTEMİN ADI YAP-İŞLET BORCUNU DA DEVLETE ÖDETTİR! | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AKIN: BU SİSTEMİN ADI YAP-İŞLET BORCUNU DA DEVLETE ÖDETTİR!

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet AKIN “Hazine Müsteşarlığı Tarafından Gerçekleştirilecek Borç Üstlenimi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hakkında soru önergesi verdi. Akın, önergesinde fesihler nedeniyle Hazine’nin üstlendiği borç miktarını sordu. Akın’ın önergesi şu şekilde;

AKP, yönetime geldiği 2002’den bugüne dek, yap-işlet-devret adı verilen yöntemle çok sayıda yol, köprü ve tünel yaptırdı. Bu yatırımlarda öne çıkan özellik tüketime yönelik olması ve Türkiye’yi büyük bir borç yükünün altına sokmasıdır. Yap-işlet-devret modelinde Hazine’nin yatırım garantisi varken, AKP hükümeti döneminde geri ödeme garantisi de(borç üstlenme adı altında) eklenmiştir. Hükümetin Hazine Müsteşarlığı’na vermiş olduğu ödeme garantisi göreviyle yap-işlet-devret modeli adeta yap-işlet-devlet modeline dönüşmüştür. Şimdilerde de Borç Üstlenim Yönetmeliğinde Hazine’nin üstlendiği milyonlarca dolar borcu arttıracak değişiklikler yapılmıştır. Bu konuyla ilgili olarak;

  • Hazine Müsteşarlığı’nın geri ödeme garantisi verdiği projeler nelerdir? Bu Projelerde yaşanan fesihlerde kamunun zararı ne olmuştur?
  • Hazine’nin borç üstlenim anlaşmalarını kamuoyuyla paylaşmama sebebi nedir?
  • Yönetmelikte yapılan düzenleme yabancı kredi borcunu Hazine’nin üstleneceği, fesih aşamasında KÖİ projeleri için mi yapılmıştır?
  • Yapılan yeni düzenleme ile Hazine Müsteşarlığı’nın üstleneceği tutar ne kadardır?

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.