AKADEMİK YILI AÇILIŞI YAPILDI | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

AKADEMİK YILI AÇILIŞI YAPILDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Üniversitesi (BAUN) 2016-2017 Akademik Yılı Açılışı Töreni yapıldı. Balıkesir Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Kasım Bostan, Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu, Rektör Prof. Dr. Kerim Özdemir, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Açılış öncesi Bakan Özlü, Valiliği ziyaret etti. Ziyaret sonrası Balıkesir Üniversitesi’ndeki törenlere katıldı.

Saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan akademik yıl açılış töreninde BAUN Orkestrası tarafından mini bir konser verildi. Konser ardından BAUN Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, akademik yıl açılış konuşması yaptı. Rektör Özdemir, konuşmasında Vali Yazıcı ve Başkan Uğur’a üniversiteye verdikleri desteklerden ötürü teşekkür etti. Rektör Özdemir ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur bir konuşma yaparak katılımcı ve davetlilere hitap etti.

BAŞKAN UĞUR: “YATIRIMCILAR BALIKESİR’E GELMEK İÇİN SIRADA”

Balıkesir’in altyapı ve ekonomik potansiyeli ile Türkiye’nin gelişmekte olan illeri arasında yer aldığını ifade eden Başkan Uğur, “Balıkesir ilimiz ülke çapında gelişmekte olan altyapı ve ekonomik potansiyelleri ile Türkiye’nin geleceğinde, parlayan şehirlerden biri olmaya adaydır. Balıkesir İzmit Körfez Geçişi ile İstanbul – İzmir Otoyolu; İstanbul– İzmir yüksek hızlı tren aksı, lojistik merkezler ve Çanakkale Boğaz Köprüsü gibi mega projelerin kesişimin de yer almakta, 20 milyon kişinin yaşadığı Marmara Havzasının gelişiminde stratejik bir konumda bulunmaktadır. Balıkesir Üniversitesi ise Balıkesir’imizin çok önemli bir değeridir. Birçok yatırımcı Balıkesir’e gelmek için sırada. Birçok sanayici Organize Sanayi Bölgemizde yer istiyor ve yatırım yapmak istiyor. Tabi Balıkesir her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği ve tarım ile hayvancılığın yapıldığı bir il. Aynı şekilde yer altı ve maden zenginliklerimiz de çok fazla. Bor madeni dünyadaki en engin bor yatakları Balıkesir’de. Yine altın, demir, kömür, çinko, polipten, bakır madenleri hepsi Balıkesir’de bulunuyor. Yine çok büyük mermer yatakları ve mermere ismini veren Marmara Adası yine Balıkesir’de. 300 kilometreye yakın kıyı şeridi ve Kaz Dağları ile, bitki örtüsü, zeytini ve zeytin yağı ile. Beyaz et , kırmızı et ve deniz ürünleri ile çok zengin bir il. Dolayısı ile Balıkesir’e tercih edilen 10 il arasında üniversite arasında yeralması, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi ile beraber daha da değer kazandı” diye konuştu.

BANDIRMA’YA LİMAN VE TEMATİK PARK DÜNYA’DA SES GETİRECEK

Bandırmaya kurulması düşünülen Bandırma Organize Sanayi Bölgesi ve Bandırma Port hakkında bilgiler veren Başkan Uğur, “Bir buçuk, iki yıldır çalışmalarını yapıyoruz. Port Of Roterdam’daki organize sanayi bölgesi ve limanı ile temaslarımız var. Bakanımızla da görüştük, tekrardan bakanımıza bugüne kadar yaptığımız çalışmaları sunacağız. Türkiye’ye vizyon olacak bir projeyi hayata geçireceğiz. Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Yine bandırma’da düşündüğümüz bir tematik park var. Üniversitenin mühendislik ve mimarlık fakültelerine çok yardımcı olacak. Orada öğrencilerin uygulamalı olarak eğitim alabilecekleri, İstanbul, Bursa, Balıkesir, İzmir, Manisa’daki üniversite öğrencilerine yaralı olacak bir projeyi uluslarası bir yarışmaya çıktık. Bu uluslararası anlaşma jürisi de juriyi teşekkül ettirirken Avrupa’nın önemli üniversitelerinden, hocalarında jüriyi oluşturuyoruz. Hem Türkiye’den hem de Avrupa’daki önemli peyzaj mimarları jüride bulunmayı kabul etti. Bunun birincisini Fransa’nın Caan kentindeki MİPİM Fuarı’nda ilan edeceğiz. Bu dünya çapında bir ses getirecek. Bu yarışmaya 300’ün üzerinde proje katılacak. Balıkesir önemli, Balıkesir’e talep çok” şeklinde konuştu.

UĞUR: “BALIKESİR’İ 10 NUMARA İL YAPACAĞIZ”

Hükümetin Balıkesir’e çok önem verdiğini hatırlatan Başkan Uğur, “Yapılan barajlar, göletlerle Balıkesir’deki tarımsal üretim ve hayvancılık devamlı yükselmede. Bundan 15-20 senedir yapılmaya barajlar ve göletler inşa ediliyor. Yollar, köprüler, otoyollar Balıkesir’i önemli hale getiriyor. Üniversitemiz nasıl öğrencilerin ilk 10 tercihi arasında yeralıyorsa, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında bizimde amacımız Balıkesir’i ekonomik ve gelişmişlik olarak Türkiye’nin en gelişmiş 10. ili yapmak. Plakamız 10, inşallah Balıkesir’i de 10 numara il yapacağız. İnanıyoruz ki sorunları çözülmüş, motivasyonu yüksek, gençlerimize örnek ve önder olacak akademisyen kadro öncülüğünde her şey mümkündür” dedi.

Başkan Uğur’un ardından AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu ve Vali Ersin Yazıcı’da birer konuşma yaptı. Son olarak ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bir konuşma yaparak davetlilere hitap etti.

BAKAN ÖZLÜ: “DARBELER EN ÇOK ÜNİVERSİTELERİ ETKİLİYOR”

Bakan Özlü, açılışta yaptığı konuşmada geçmiş yıllarda yaşanan darbelerin en çok üniversiteleri etkilediğini söyledi. Bakan Özlü,”Millet olarak, büyük zorluklarla geçen bir yüzyılı geride bırakıyoruz. Yaşanan önemli kırılma noktalarında, en çok zarar görenler gençlerimiz oldu. Bu ülkenin gençleri Sarıkamış’ta, Kanal’da, Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde can verdiler, şehit düştüler. Öyle ki bazı liselerimizin bazı yıllarda mezun öğrenci veremediklerini biliyoruz. Cumhuriyetin ilk yılları ve sonrasında 2’nci Dünya Savaşı dönemi, büyük ekonomik zorluklarla geçti. Ülke, rahmetli Menderes döneminde nefes almaya başlamıştı ki ardından 1960 darbesi geldi. Sonrasında neredeyse her 10 yılda bir darbe yaşandı. Yaşanan darbeler, en çok da bu ülkenin üniversitelerini ve gençlerini sarstı. Türkiye 2002 ile birlikte, yeniden belini doğrulttu, ayağa kalktı, güçlü bir geleceğe doğru yürümeye başladı. Bu yürüyüşü de durdurmaya çalışanlar oldu. İşte en son 15 Temmuz gecesinde, çok vahim bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Ancak bu sefer milletimiz, en çok da gençlerimiz, bu alçak saldırıya izin vermedi. Gençlerimiz, kendi elleriyle, kendi kanlarıyla ve canlarıyla, kendi geleceklerine sahip çıktılar. O gece, inanın benim bu ülkeye dair umutlarım arttı. Zira gençlerimizin, bu ülkeye nasıl büyük bir aşkla bağlı olduklarını somut bir şekilde müşahede ettim. Bu aşk, bu sevgi, bu bağlılık çok büyük bir güçtür. Ancak tek başına yeterli değildir. Gençlerimizin ülkemize olan aşklarını ilimle, fenle, bilgiyle, bilim ve teknolojiyle harmanlayabilirsek, bu ülkenin geleceği parlak olacaktır. İşte bu nedenle üniversitelerimize çok büyük bir önem veriyoruz” dedi.

ÖZLÜ: “DAHA FAZLA AR-GE PROJESİ YAPACAĞIZ”

Bakan Özlü, akademik yıl açılışında gençlere seslendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bilgiye sahip olan güce de sahip olur. Bu gerçek, hayatın her alanında geçerlidir. En iyi teknoloji firmalarını çıkarmak için, en yeni bilgilere siz sahip olmalısınız. En iyi sporcuları yetiştirmek istiyorsanız, fizyoloji, beden eğitimi ve antrenman bilimi konusunda en kuşatıcı bilgilere siz sahip olmalısınız. Bu örnekleri artırabiliriz. Ülkemizin bütün sorunlarının çözümü bilgiyle olacak. Ülkemizin ekonomik ve sosyal hayatta güçlü bir ülke haline gelmesi bilgiyle olacak. Ülkemizin teknolojide bir sıçrama yaşaması bilgiyle olacak. Bu yüzden üniversiteler çok önemli. Üniversiteler, her konunun merkezinde bulunuyor. Her sorunun çözümünde üniversitelerin üreteceği bilgiye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

TEKNO GİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ ARTTI

Bilim ve teknoloji ekosisteminin çok geniş bir alana yayıldığını söyleyen Bakan Özlü sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bilim ve teknoloji ekosistemimiz her geçen gün gelişiyor, güçleniyor. Ar-Ge harcamalarının artış hızına baktığımızda, dünyada ilk sıralarda gelen ülkelerden biri olduğumuzu görüyoruz. Geçtiğimiz yıl, Ar-Ge harcamalarının milli gelirimize oranı, tarihimizde ilk defa yüzde 1’i geçti. Ancak burada duramayız ve durmayacağız. Gelişmiş birçok ülkede olduğu gibi, milli gelir içinde Ar-Ge harcamalarının oranını yüzde 3’e çıkaracağız. Daha fazla Ar-Ge projesi yapacağız. Çok daha önemlisi, artık Ar-Ge projelerini daha yüksek oranda ticari ürüne dönüştüreceğiz. Bunları sağlamak için bilim ve teknoloji ekosistemini daha da iyileştirecek adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu yıl içinde, Ar-ge Reform Paketi’ni hayata geçirdik. Bu paketle birçok önemli adım attık. Mesela fen ve edebiyat bölümlerinden mezun olan gençlerimizin Ar-Ge merkezlerinde çalışmalarına destek olmaya başladık. Üniversite mezunu gençlerimizin yararlandığı Tekno girişim sermayesi desteğimizin başvuru şartlarını kolaylaştırdık. Destek miktarını 100 bin liradan 150 bin liraya çıkardık. İhtisas teknoparklarının kurulması için bir düzenleme yaptık. Ar-Ge projelerinde yer alan öğretim üyelerimizin de hem gelirlerini artırdık hem de bu gelirlerden alınan bazı vergileri kaldırdık veya oranlarını düşürdük

TÜBİTAK YENİDEN YAPILANACAK

Bakan Faruk Özlü, TÜBİTAK’ın yeniden yapılanacağını anlattı. Bakan Özlü, “Mesela Sınai Mülkiyet Kanun Tasarımız, yakında TBMM’de yasalaşacak. Bu tasarıda da öğretim üyelerimizi ilgilendiren önemli düzenlemeler bulunuyor. Bundan sonra üniversitelerde gerçekleşen buluşların ve tasarımların hak sahipliğini üniversitelere bırakacağız. Ancak bunlar ticarileşirse, patentlerden elde edilen gelirlerin üçte birini buluşçuya, tasarımlardan elde edilen gelirin ise yarısını tasarımcıya vereceğiz. Yine TÜBİTAK’ı yeniden yapılandırarak, üniversitelere ve özel sektöre daha etkin destekler sağlayan bir kurum haline dönüştüreceğiz. Sizlerle birlikte, her alanda çok daha güçlü ve başarılı üniversiteler inşa edeceğiz. Ancak mesele sadece binalarla, kaynaklarla, parayla, maddi imkanlarla çözülmüyor. Zihniyeti, vizyonu, yönetim esaslarını doğru şekilde oluşturmak, bütün maddi unsurlardan daha önemlidir. Biliyorsunuz, son KHK’da, üniversitelere büyük zarar veren rektörlük seçimlerini kaldırdık. Ancak iş burada bitmedi. İnşallah kapsamlı bir yükseköğretim reformunu da hayata geçireceğiz. Çok daha önemlisi, Başkanlık sistemine geçerek, daha özgür ve şeffaf, daha demokratik ve daha etkin yönetilen bir Türkiye’ye kavuşacağız. Böylece Türkiye’nin gücüne güç, hızına da hız katacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir tarafından Bakan Özlü’ye teşekkür plaketi verildi. Bakan Özlü’de Vali Yazıcı ve Başkan Uğur’a desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verdi. Son olarakta akademik personele teşekkür belgeleri verilmesi ardından tören kokteyl ile sona erdi.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.