foto-deniz1

Ak Parti Balıkesir Milletvekillerinden Süt Açıklaması

ak-parti-balikesir-milletvekilleri
Paylaş
 

Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı ve Kasım Bostan, süt fiyatlarındaki düşüşlerle ilgili ortak yazılı basın açıklaması yaptı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız şubat ayında yayınladığı tebliğ ile süt üreticilerine destek olacak önlemlerin alındığının dikkat çekildiği açıklamada “Tebliğle birlikte süt arz fazlalığının olduğu dönemlerde piyasadaki süt çekilerek süt tozu üretimi teşvik edilmiş ve süt tozunun ithalatı durdurulmuştur. Süt üreticisi arz fazlalığından kaynaklı düşük fiyat baskısına karşı referans fiyat uygulamasıyla korunmakta ve sanayicimizin dünya fiyatlarına eşdeğer fiyattan süt tozunu iç piyasadan karşılaması fırsatı verilerek aradaki fiyat farkı Bakanlığımızca 2. süt tozu ihracatı teşvik kapsamına alınmıştır. Yağsız süt tozunun ülkemizdeki maliyeti ile yurtdışı fiyatları dikkate alınarak ton başına prim verilecektir. Bu desteklemeden üretici örgütleri dahil süt tozu ihracatı yapan herkes faydalanacaktır. Üreticiden aldığı çiğ sütü kendi tesislerinde işleyip süt ve süt ürünleri olarak ihraç eden ihracatçıya da rekabet gücü sağlanacaktır. Süt tozu kullanılmayan ihraç mamullerin üretiminde kullanılan çiğ süt için süt tozu baz alınarak hesaplanacak birim tutar üzerinden süt mamulü ihracatı yapan firmalara süt fazlasını süt tozu üreten firmalara destek vererek süt tozuna dönüştürebilirsek arz fazlası olan şubat mart dönemlerinde talebi artıracağız ”denildi.
Mart ayından sonra fiyatlarının normalleşeceğinin belirtildiği açıklamada, süt fiyatlarının yakından takip edildiği ve üreticilerin desteklenilmeye devam edileceği vurgulandı.

Bir önceki yazımız olan Tuncay Sonel'den Marmarabirlik'e Ziyaret başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar marina1
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.