AHMET AKIN'IN "8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ" MESAJI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

AHMET AKIN’IN “8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ” MESAJI

Paylaş
 

Hayatın her alanını birlikte yaşadığımız ve paylaştığımız; okulda, tarlada, fabrikada, büroda yan yana çalıştığımız, birlikte ürettiğimiz; yaşamın zorluklarına karşı birlikte mücadele ettiğimiz kadınlarımız Çağdaş Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin de en büyük teminatıdır.
Cumhuriyetimizin kadınlarımıza sağladığı olanaklara rağmen ülkemizi yönetenlerin duyarsızlıkları ve kadına bakışı bugün kadınlarımızı daha zorlu bir konumda bırakmıştır. Kadın cinayetlerindeki yaygınlıklar, çocuk yaşta evlilikleri meşrulaştıracak yasa yapma girişimleri, kadın emeği üzerinde var olan sömürü düzeni bugün baş etmemiz gereken sorunların başında gelmektedir.
Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan küresel cinsiyet eşitsizliği sıralamasında ülkemiz 144 ülke arasında 130. sırada yer almıştır. Son yayınlanan işgücü istatistiklerinde kadınların işsizlik oranı %16’dır. İstihdama katılım oranı ise gelişmiş ülkelere göre çok düşük bir düzeyde olup %32,7’dir. Kayıtdışı istihdam ise kadınlarda %43,5 gibi çok yüksek bir düzeydedir. Tarım kesiminde kayıtdışılık daha dramatik bir düzeyde seyretmektedir. Tarım kesiminde çalışan kadınlarımızın %94,2’si kayıt dışı çalışmaktadır. Yani hiçbir sosyal güvenliği olmadan, iş mevzuatına bağlı olmadan, düşük ücretlerle çalışmaktadırlar.
Kadınlarımızın yaşadıkları sorunları çözmek en başta ülkeyi yönetenlerin görevidir. 15 yıldır bu ülkeyi yönetenler kadınlarımızın sorunlarının çözümü bir yana, uygulamalarıyla sorunların daha da ağırlaşmasına yol açmışlardır.
Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kadınlarımızın vermekte olduğu eşitlik ve özgürlük mücadelesinde her zaman onlarla omuz omuza olacağız.
Güzel ülkemizin aydınlık yarınlara kavuşması kadınlarımızla birlikte yürüteceğimiz bu mücadeleye bağlıdır. 16 Nisanda yapılacak referandumda tek adam rejimine karşı “hayır” denilmesi için de görüyorum ki en büyük mücadeleyi kadınlarımız vermektedir. Çünkü hiçbir kadın çocuklarının özgürlüklerinden mahrum bir şekilde, baskı ortamında yaşamasını istemez. Barış ve huzur içinde yaşamanın yolunun tek adam rejiminden değil, parlamenter demokrasiden geçtiği açıktır.
Her türlü şiddetten uzak, barış dolu bir dünya dileği ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Bir önceki yazımız olan AYVALIK ADALARI TABİAT PARKI SİYASİLERİN HEDEFİNDE başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.