AHMET AKIN'DAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AHMET AKIN’DAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

 

Hukukun üstünlüğünün tesis edildiği demokratik ülkeler ifade özgürlüğü ve halkın haber alma özgürlüğünün güvenceye alındığı ülkelerdir. Ülkemizde demokrasiden, hatta ileri demokrasiden söz eden iktidar çevreleri bugün hukukun üstünlüğünü rafa kaldırmış, özgür basını, tehdit ve şantajla baskı altına almış, mesleğini yapan gazetecileri zindanlara atmıştır.

Özgürce gazetecilik yapmak isteyen basın mensuplarımız işsizlik tehdidi ile karşı karşıyadırlar. İktidar çevrelerinin hoşuna gitmeyen haberleri yapan, görüşlerini yazan gazetecilerimizin bir yerlerden gelen telefon talimatlarıyla işlerine son verildiği bir Türkiye’yi yaşıyoruz.

Uluslararası kuruluşlar Türkiye’yi her yıl basının özgür olmadığı ülkeler arasında gösteriyor. Geçtiğimiz yıl içinde Türkiye’nin son beş yılda basın özgürlüğünde en hızlı gerileyen üçüncü ülke olduğu açıklandı. Türkiye basın özgürlüğünde dünyada 154. Sırada yer alıyor.

Aynı zamanda kamu görevi yapan, işlerini layıkı ile yerine getiren gazetecilerin iktidar çevreleri ve yandaşları tarafından hedef gösterildiği, fiili saldırılara uğradıkları, gazete binalarının iktidar partisi mensuplarınca basılarak cam çerçeve indirildiği, bu saldırıları planlayanların ve gerçekleştirenlerin ödüllendirilerek baş tacı edildiği bir dönemde gazetecilik yapmanın ne derece zor olduğu ortadadır.

Bütün bu zor koşullarda gazetecilik mesleğini yapanların, işsiz bırakılan gazetecilerin, mesleğinin gereğini yaptıkları için zindanlara atılan gazetecilerin, tüm basın emekçilerinin iş güvencesi ve sendikal örgütlülüğe kavuşmuş olarak daha özgür bir şekilde mesleki faaliyette bulunacakları bir Türkiye dileklerimle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.