AĞAÇLARI KATLETTİLER | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AĞAÇLARI KATLETTİLER

Paylaş
 

Bandırma’da 29 Ekim de açılışı planlanan yeni kapalı Pazar yeri alanında yetişmiş ağaçların hoyratça kesilmesi AK Parti ve BAÇED’in tepkilerine neden oldu.

29 Ekim Cumartesi günü açılışı gerçekleştirilecek olan yeni kapalı Pazar yerinde Bandırma Belediyesi ekiplerinin çevre düzenlemesi kapsamında alandaki çam ağaçlarını iş makinaları ile kırıp, parçalayarak belediyeye ait kamyonlarla 100.Yıl mahallesine nakletmesi kamuoyunun ve çevrecilerin tepkisine neden oldu.
Bilindiği gibi Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, daha önce yaptığı açıklamada, yeni kapalı Pazar yerinin açılışına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ nun da iştirak edeceğini belirtmiş, 29 Ekim de açılışa beklenen Kılıçdaroğlu’ nun farklı nedenlerle Kasım ayının birinci veya ikinci haftasında kenti ziyaret edebileceği duyurulmuştu.
Yeni kapalı Pazar yeri ihalesinin gerçekleşmesi sonrası ise eski Pazar yerinde bulunan ağaçlar, Bandırma Belediyesi’nin titiz çalışmasıyla, ağaçların kesilmesi yerine, sökülerek, bir başka alana sevki ve dikilmesi kent kamuoyuna ve çevrecileri memnun etmişti. Bu kez, farklı bir uygulamanın izlenmesi ve ağaçların kesilmesi ise hem AK Parti İlçe Başkanı ve belediye meclis üyesi Alp Bostancı’nın hem de Bandırma Çevre ve Kültür Derneği (BAÇED)’nin tepkisine neden oldu.
BOSTANCI: BELEDİYEDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ!
CHP’nin kendi özdeyişlerinde çevre ve ağaç konularını sürekli işlediklerine dikkat çeken Alp Bostancı şöyle dedi:” CHP’nin bu konulardaki duyarlılığını düşündüğümüzde yeni pazaryerinde kesilen ağaçlar için ne gibi açıklama yapacaklarını merak ediyorum. Siyaset yaparken devamlı çevre hassasiyetlerini gündeme taşıyan sosyal demokrat zihniyet işlerine gelince birçok ağacı kesmekten ne yazık ki geri kalmıyorlar.
Konu asla birkaç ağaç kesme meselesi değildir. Konu ilkeli siyaset yapmanın topluma yansımasını göstermektir. Gezi olaylarının çıkış konusu yeşil iken Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın nasıl bir mazeret bulacağını hep beraber göreceğiz. Her türlü sanayi yatırımının ardında çevre duyarlılığını öne çıkarıp, Bandırma’nın sanayi şehri olmasının önünü tıkayanlar dün yapılan ağaç katliamına sessiz kalabilecekler midir? Bu konuda Bandırma Belediyesinin açıklama yapmasını bekliyoruz.”
BİLİR: MİRZA, ONLARCA FİDAN DİKMELİ!
Bandırma Çevre ve Kültür Derneği (BAÇED) Başkanı Ali Bilir de yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“Bandırma’nın ağaç ve yeşil alan konusundaki hassasiyeti ve özlemi bilinmesine karşın, yeni kapalı Pazar yerinde mevcut ağaçların daha öncekinden farklı bir yöntemle iş araçlarıyla kırılıp, parçalanıp bir kenara atılmış olması kamuoyunun içini acıttı ve haklı tepkilere neden oldu. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın kesilmiş, hırpalanmış her ağacın yerine özür anlamında onlarca fidan dikmesini istiyoruz. Bandırma’nın ağaç konusunda susuzluğu, özlemi ortadayken böylesi bir ağaç katliamını içimize sindirebilmemiz mümkün değil. Muhalefet partilerimiz ve belediye meclisimiz, sivil toplum örgütlerimiz de bu konuyu gündemlerine almalı ve benzer ağaç katliamlarına şiddetle karşı çıkmalı, fidan dikimi konusunda yerel yönetimimize teşvikçi olmalıdır.”

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.