foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

ABD: AFGANİSTAN’DA YENİ STRATEJİ YAPMALIYIZ

AFGANİSTAN
Paylaş
 

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ülkesinin Afganistan’da savaşı kazanmadığını ve temmuzda yeni stratejiyi Kongreye sunacaklarını belirtti.

Mattis, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde 2018 yılı mali bütçesine ilişkin senatörlerin sorularını yanıtladı.

“TRUMP YÖNETİMİ STRATEJİ KOYAMIYOR”
Oturumda Arizona eyaleti Senatörü Cumhuriyetçi John McCain, “ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin altı aydır işbaşında olduğunu ancak halen Afganistan için ortaya bir strateji koyamadığını…” dile getirerek yönetimi eleştirdi.

“ELEŞTİRİLERİNİZDE HAKLISINIZ”
McCain’in, “Yönetimin Afganistan’a yönelik stratejisini ne zaman sunacağı?” sorusuna Mattis “Temmuz’un ortasında sizi detaylı bir şekilde bilgilendireceğiz. Şimdi (stratejiyi) bir araya getiriyoruz ve gecikmeden dolayı bedel ödemememiz için bazı adımları atıyoruz. Bu konudaki aciliyeti anlıyorum ve eleştirinizde haklısınız.” yanıtını verdi.

“EN KISA SÜREDE DÜZELTECEĞİZ”
McCain’in, “Afganistan’daki mevcut durum” ile ilgili sorusu üzerine ise Mattis, “Durumun aciliyetini anlıyorum ve bunun benim sorumluluğum olduğunu da biliyorum. Biz Afganistan’da kazanmıyoruz. Bunu en kısa sürede düzelteceğiz.” ifadelerini kullandı.

AFGANİSTAN’DA 10 BİN ABD ASKERİ VAR
ABD’nin Afganistan’da halihazırda 9 bin 800 askeri bulunuyor. Amerikalı yetkililer, uzun zamandır Afganistan’daki güvenlik durumunun Taliban lehine bir çıkmazda olduğunu dile getiriyor.

Bir önceki yazımız olan ABD'NİN KATAR BÜYÜKELÇİSİ GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.