8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNE YÖNELİK PANEL | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNE YÖNELİK PANEL

Paylaş
 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kapsamında Bandırma Kent Konseyi Kadın Danışma Merkezi katkılarıyla Santral Kültür Merkezi’nde panel düzenlendi.
GÜLTEKİN ÖZCAN’ ın moderatörlüğünü yaptığı panele CNN TÜRK haber muhabiri Büşra Sayan “Cinsel İstismar ve Kadınlarımız” konusu ile, Kadın Partisi İzmir İl Başkanı Emel Denizaslanı ise “Kadınlar Şiddete Direniyor” konusu ile katıldılar.
“Kadınlar Şiddete Dayanıyor”
Denizaslanı yaptığı konuşmada, “Son 15 yılda görsel yazılı basında şiddet öylesine dolu, dolu anlatılıyor ki, çözüm yolları çeşit çeşit öneriliyor. Devletin yetkilileri son 5 yılda kadın cinayetlerinin %1470 artmasına karşı kulaklarını tıkamış vaziyetteler. Bunun çözümünü biz kadınlar üretmek zorundayız. Şiddet, yapmak istediklerimizden alıkonmak istemediğimiz şeyler için zorlanmak. Şiddeti tarif eden uzmanlar “sözel şiddet var, ekonomik şiddet var, fiziksel şiddet var” diye şiddetleri tanımlıyorlar.
Ben Açık Şiddet, Örtülü Şiddet diye tanı kullanıyorum. Açık şiddetin içine fizikse şiddet, manevi şiddetler giriyor. Örtülü şiddet dediğimiz aslında bizden olan dostçaymış bizim iyiliğimiz içinmiş gibi sözlerle kullanılan şiddet” dedi.
“Cinsel İstismar ve Kadınlarımız”
Sayan ise yaptığı açıklamada, “Ensest “Aile içi cinsel istismar” bunu kimler yapıyor baba, amcası, dayısı, üvey babası da dahil babalık vasfını almış oluyor ve çocuk ona güvenmiş oluyor. Türkiye’nin maalesef değişmeyen gündemi Kadına Şiddet ve çocuk istismarıyla hemen, hemen her gün haber veriyoruz. Önceden de bu kadar çoktu biz bilmiyorduk, ulaşılabilirliği azdı, sosyal medya üzerinden, internet yoktu, şimdi ulaşılabilirlik daha kolay, söyleyebilmek daha kolay. 2007-2014 yılı arasında 470 kadın devlet koruması altındayken öldürüldü. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonun “Aile içi şiddet acil yardım” hattı var. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun aldığı çağrı Türkiye de 2007- 2014 yılı arası 42bin 342. Aile içi şiddetle ilgili başvuran sayısı 24bin 824 kişi, bu hat çok aktif bir hattır” dedi.

 

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.