53. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANIYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

53. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANIYOR

Paylaş
 

Bandırma Halk Kütüphanesi Müdürlüğü, 53. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında Kütüphanemizi tanıtan bir basın açıklaması yayınladı.

Kütüphane Müdürü Hasan Fidan Tarafından yayınlanan basın açıklamasında; “Bandırma İlçe Halk Kütüphanesi kurulduğu günden bu yana halkın sosyal, ekonomik, kültürel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla; gerek yöreye özgü gerekse çocuk – genç – yetişkin – özel hizmet gruplarından oluşan kütüphane kullanıcılarımızın özelliklerine uygun kaynakları sağlamak ve bu kaynaklara gereksinim duydukları anda en hızlı, güvenli ve doğru şekilde ulaşmalarını sağlayacak hizmetleri ücretsiz olarak gerçekleştirmektir. Kültür faaliyetlerini destekleyip bu konuda ki çalışmalarımıza durmaksızın devam ederek, kaynaklarımızın kullanıcılarımıza sunulması, Dünya’da üretilen bilgiyi bilişim teknolojilerini kullanarak hızlı bir şekilde kullanıcılarımıza aktarmaktadır.
Günümüz şartları içinde yenilenen ve çağa uygun hale getirilen faaliyetlerimizle kalite ilkeleri doğrultusunda hizmet verdiğimiz kişilerin gelişimine katkıda bulunan, evrensel çapta örnek bir kütüphane olmak, her kullanıcımızın ‘’yaşam boyu öğrenmeyi’’ alışkanlık haline getirmesini sağlamak önemli misyonumuzdur. Kütüphanemiz hizmet verdiği toplumun her türlü bilgi gereksinimini karşılayarak bulunduğu yörenin kültürel, sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Bandırma İlçe Halk Kütüphanesi 1961 yılında kurulmuş olup İlçemiz Hacıyusuf Mahallesi İstiklal Caddesi No:3 Adresinde bulunan ve mülkiyeti kendisine 3 katlı bahçeli tarihi dokusu korunan bir binada faaliyet göstermektedir.
Kütüphanemize 2016 yıl sonu itibari ile 28.891 Adet kitap bulunmakta, 63 adet süreli yayının takibi yapılmaktadır. Okuyucu Hizmetleri kapsamında ödünç kitap verme servisinde üye olan okuyuculara 15 gün süre ile evlere ödünç kitap verilmektedir. Müracaat genel okuma salonunda kütüphaneye gelen okuyucularına araştırma ve bilgi toplama hizmeti verilmektedir.
5378 sayılı özürlüler ve bazı kanun hükmünde kararnamelerde yapılan değişiklik gereği engelli vatandaşlarımızın kütüphane kullanımını sağlamak amacıyla binamızda idari katında bulunan kitap deposu; engelli vatandaşlarımızın kullanımına ENGELSİZ KÜTÜPHANE olarak hazır hale getirilmiştir.
Portatif olarak düşünülen iki rampa ile kütüphanemize gelen engelli vatandaşımız rahatça binaya girebilecektir. Görme engelli vatandaşlarımız için sesli kitap temin edilerek 3 adet pc konulmuş ve özürlü vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur. Engelli Vatandaşlarımıza Kütüphane hizmetlerinden daha verimli ve Ulaşılabilirlik bakımından gerekli alt yapı hazırlanmış ayrı bir salon açılarak 3 Adet Bilgisayar ve bilgisayarlara yüklenmiş yaklaşık 100 Adet sesli kitap ile hizmet vermektedir.
Kütüphanemizden 2016 Yılı sonu istatistik dökümü ise;
Dönem İçerisindeki Okuyucu Sayısı: 39.326
Dönem İçindeki Üye Sayısı: 1477
Dönem İçindeki Ödünç Alınan Kitap Sayısı : 9632
Dönem İçi İnternet Kullanıcı Sayısı : 5001

Ayrıca Kütüphanemizde internet erişim bölümü ve Engelliler için oluşturulan Engelsiz Kütüphane bölümünde de olmak üzere 11 adet bilgisayarla İnternet Erişimi Merkezimiz daha kapsamlı hale gelmiş ve kullanıcı hizmetine sunulmuştur.
Tüm yaptığımız faaliyetleri halkımızla paylaşmak adına BANDIRMA İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ adıyla bir facebook sayfası açılmış ve sık sık güncellenmekte olup WEB sayfası için de çalışmalar devam etmektedir.
Cumhuriyet Savcılığı ile İrtibata geçilerek İlçemizde bulunan Kapalı Cezaevinde bulunan hükümlü ve vatandaşların yararlanmasına sunulmak üzere kurum ile protokol imzalanarak belli süre aralığında ödünç kitap verilerek vatandaşların hizmetine sunulmaktadır. İlaveten Çocuk Yuvası sakinleri ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü nezdinde kurumsal kitap alışverişi hizmeti başlamıştır.150 bini aşan merkezi nüfusuyla bir il potansiyeline sahip olan ilçemiz gerek şu anki hizmet binasının yetersiz kalması gerekse okuyucuların kütüphaneden daha etkin ve verimli yararlanabilmesi için Bandırma kent merkezine bir ölçüde uzak kalan Levent Mahallesi ve Paşakent Mahallesine birer şube kütüphane açılması, ihale aşamasında bulunan Kültür Merkez inşaatının bir an önce tamamlanması ve çok amaçlı Kültür Merkezi yapılması gereklilik halindedir. Bu temenniler doğrultusunda çalışmalar sürdürülmektedir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.