5 BİN YILLIK MİRAS BALIKESİR'DE YAŞATILACAK | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

5 BİN YILLIK MİRAS BALIKESİR’DE YAŞATILACAK

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi’nin ev sahipliğinde; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Karesi Atlı Okçuluk Kulübü’nün destekleriyle Cuma, Cumartesi ve Pazar günü yapılacak olan Uluslararası Altın Ok Geleneksel Türk Okçuluğu ve Atlı Savaş Sanatları Festivali öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Başkan Uğur, Başkan Yılmaz ve beraberindekiler basın toplantısının ardından, 2 gün boyunca 37’si yabancı olmak üzere 400’ü aşkın sporcunun mücadele edeceği Terminal yanındaki festival alanında incelemeler yaptı. Basın mensupları ve protokol daha sonra sporcuların yaptığı şovları izledi, ok attı.

TARİHTEN ALDIĞIMIZ GÜCÜ GELECEĞE TAŞIYORUZ

Tarihten aldıkları gücü, geleceğe taşımanın gayreti içerisinde olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Türk Milleti’nin gelenek, görenek ve değerlerini ihya ederek geleceğe yürümesi gerektiğine inandıklarını belirtti. Tarihe damga vuran Türk Milleti’nin kendi değerlerine sahip çıkarak geleceğe de damgasını vuracağını ifade eden Başkan Uğur, geleneksel sporların hak ettiği yere gelmesi için başta Kurtdere Güreşleri ve Kış Güreşleri olmak üzere birçok çalışmanın altına imza attıklarını dile getirdi.

5 BİN YILLIK SPORA SAHİP ÇIKIYORUZ

Kültür Başkenti olma konusunda emin adımlarla ilerleyen Balıkesir’in doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle ve bulunduğu coğrafi konumuyla geleneksel sporlara da ev sahipliği yapabilecek bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Başkan Uğur, “Türkleri tarih sahnesine çıkaran, bizler için özgürlüğün ve medeniyetin sembolü olan 5 bin yıllık okçuluk sporuna sahip çıkıyoruz. Balıkesir’in akılda kalıcılığına ve marka değerine katkı sağlayacağına inandığımız bu festivalle geleneksel ve kültürel değerlerimizi yeniden keşfedip dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZLE BULUŞUYORUZ

Uluslararası Altın Ok Geleneksel Türk Okçuluğu ve Atlı Savaş Sanatları Festivali ile 5000 yıllık tarihi mirası Balıkesirlilerle buluşturacaklarını dile getiren Başkan Uğur, “Festivali düzenlemekteki bir diğer amacımız ise halkımızı, kaybetmeye yüz tutmuş kültürel değerlerimizle yeniden buluşturmak. Bu nedenle düzenleyeceğimiz festivalimizde yine atalarımızın oyun Mas Güreşi, Yağlı Güreş, Kılıç Kalkan Oyunu, Mangala Oyunu gibi çok sayıda geleneksel oyun ve sporlarımız yer alıyor” dedi.

YÜRÜYÜŞ İLE BAŞLIYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Altın Ok Geleneksel Türk Okçuluğu ve Atlı Savaş Sanatları Festivali Cuma günü (bugün) saat 18.30’da Karesi Belediyesi önünden hareket edecek kortej yürüyüşü ile başlayacak, 20.00’de Diriliş Ertuğrul Dizisi’nin müziklerini yapan İrfan Gürdal ve Dombra şarkısının sahibi ünlü Kazak şarkıcı Arslanbek Sultanbekov’un konseriyle devam edecek. Cumartesi günü (yarın) saat 08.00’den itibaren şovlar ve yarışmalar başlayacak, resmi açılış ve protokol konuşmaları ise saat 11.00’de yapılacak, saat 19.00’da festivalin ikinci günü sona erecek. Pazar günü ise yine 09.00’da başlayan festival programı saat 15.30’da ödül töreni ve kapanış ile sona erecek.

400’DEN FAZLA YARIŞMACI KATILIYOR

Yarışmacılar Atlı Okçuluk Yarışmalarında; Türk Parkuru, Alp Parkuru, Kabak Parkuru, Kore Parkuru kategorilerde yarışırken Yaya Okçuluk Yarışmalarında ise Kadınlar Kategorisi, Erkekler Kategorisi ve Karma Gençler Kategorisi’nde yarışacaklar. Atlı Okçuluk Yarışmalarına; Amerika Birleşik Devletleri, Kazakistan, İran, Malezya, Bulgaristan, Polonya, Finlandiya, Katar, Ürdün, Moğolistan ve Romanya olmak üzere 16 ülkeden toplam 37 yarışmacı katılırken Türkiye’den ise 15 ilden 16 kulüp olmak üzere toplam 58 yarışmacı katılacak. Yaya Okçuluk yarışmalarına da 60’a yakın kulüpten 350’nin üzerinde yarışmacı mücadele edecek.

YALNIZCA YARIŞMA DEĞİL RENGARENK BİR FESTİVAL

Şehirlerarası Otobüs Terminali yanında yapılacak olan festival alanında tarihi yaşatacak olan Ortaçağ Pazarı ve Yörük Türkmen Obaları kurulacak. Altın Ok, bir okçuluk festivalinin çok ötesinde. Festival kapsamında atlı okçuluk ve yaya okçuluğu yarışma ve şovlarının yanı sıra Mas Güreşi, Atak Okçuluk Oyunu, Kılıç Kalkan Oyunu, Yağlı Güreş, İspanyol At Şovları, Mangala Oyunu, Aşık Oyunu gibi geleneksel oyun ve sporlar yer alırken aileler çocuklarını alanda kurulacak Pony Parkı’nda ata bindirebilecek.

5 bin yıllık miras Karesi'de yaşatılacak (6)-690bdaad-a440-4c66-9b86-4e7609d147af

5 bin yıllık miras Karesi'de yaşatılacak (10)-eee6227f-ff19-4966-970f-51a4bc3db0fa

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.