480 Gence İstihdam Sağlayacak RE-You Projesi İçin Başvurular Başladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en büyük bütçeli yenilenebilir enerji eğitim projesi RE-You (Yenilenebilir Gençlik Enerji Projesi) başvuruları başladı. Proje ile Güney Marmara Bölgesinin, dünyanın önde gelen eğitim ve kariyer merkezlerinden biri haline gelmesi hedefleniyor.

Teknik bölümlerden mezun olmuş 18-29 yaş arası 480 genç için Türkiye’nin her bölgesinden başvurulara açık olan projede, Balıkesir Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin iş birliğinde ücretsiz Hayat Boyu Öğrenme Programları ile yenilenebilir enerji alanında; teknik eğitim, kariyer eğitimi, Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Belgesi (EKAT) ve GWO Temel Güvenlik Eğitimi verilecek.

RE-You Projesi; Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında, program otoritesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olan, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı çerçevesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinesinde çalışmalarını sürdüren Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülüyor.

Türkiye’nin Farklı Şehirlerinde Sektörel Staj İmkanı Sağlanacak

Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretim potansiyeli en yüksek bölgesi ve rüzgar, biyogaz, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengin olan Güney Marmara Bölgesinde yürütülen proje ile gençlere eğitimler tamamlandıktan sonra Türkiye’nin farklı şehirlerinde sektörel staj imkanları sağlanacak. RE-You Projesi ile eğitim ve istihdam çerçevesinde yapılacak çalışmalara insan faktörünün nitelikli bir şekilde dahil edilmesi amaçlanıyor.

Gençler Hem Uygulamalı Hem de Teorik Dersler Alacak

Proje kapsamında, mühendislik, fen ve teknik fakülteleri (4 yıl) ve meslek yüksekokulların (2 yıl) ilgili bölümlerinden gerekli niteliklere sahip olarak mezun olan 18-29 yaş arasındaki gençler eğitim programından yararlanabilecek. Her bir enerji sistemleri eğitiminin 3 ay süreceği programda başvuru sürecinde adaylardan çalışma alanlarına göre enerji sistemlerinden (rüzgâr, fotovoltaik, biyogaz) birini seçmeleri istenecek. Her kursiyer yalnızca bir yenilenebilir enerji sistemi eğitimine katılabilecek.

Eğitim süresince hem uygulamalı (her iki üniversitede kurulan laboratuvarların kullanımı ve Güney Marmara Bölgesi’ndeki yenilenebilir enerji şirketlerine yapılacak saha ziyaretleri) hem de teorik dersler verilecek. Eğitimlerde yüksek başarı gösteren kursiyerler, tüm masrafları projeden karşılanacak şekilde Türkiye’nin farklı illerinde düzenlenecek yenilenebilir enerji fuarlarına ve konferanslarına da katılabilecek.

Başarılı Olan Öğrencilere Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Sertifika

Başarılı olan kursiyerler, eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olmaları halinde, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından tanınan Seviye – 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi alacaklar. Rüzgâr alanında eğitim alacak kursiyerler ayrıca 5 günlük Global Wind Organization Basic Safety Training’e katılacak ve başarılı olmaları halinde sertifika alacaklar. 3 ay boyunca yenilenebilir enerji eğitimleri ve 1 ay sürecek kariyer odaklı kurslar alacak olan 240 teknisyene Elektrik Akım Tesisleri (EKAT) için İş Yetki Belgesi eğitimi verilecek. Bu nedenle, 3 ay boyunca yenilenebilir enerji eğitimlerine ve kariyer odaklı kurslara katılacak teknisyenler, 1 ay daha sürecek olan Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerin Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi  EKAT eğitimini de almış olacaklardır (EKAT eğitimlerinin Eylül 2023’te başlaması planlanıyor).

Tüm RE-You Faaliyetleri Ücretsiz

Kursiyerlerin Çanakkale/Balıkesir’e gidiş-dönüş masrafları (bir kereye mahsus olmak üzere) proje tarafından karşılanacağı gibi kursiyerlerin ikamet ettikleri şehre bağlı olarak en uygun seyahat seçeneği (uçak, otobüs, tren yolculuğu) seçilecek. Ayrıca kursiyerlerin şehir içi seyahatleri proje tarafından organize edilecek.

Kursiyerlerin 3 aylık eğitim süresi boyunca haftanın 7 günü konaklama ve yemek giderleri proje tarafından karşılanacak. Kursiyerler Balıkesir ve Çanakkale’de bulunan yurt, otel, misafirhane, lojman gibi tesislerde kalacaklardır.

Başvurular www.reyouproject.org web sitesi üzerinden yapılacak olup 2023 yılı Ocak ayı sonuna kadar alınacak. Balıkesir’de Mart 2023’te, Çanakkale’deki eğitim programı Nisan 2023’te başlayacak eğitimler günde 45 dakikalık 4 ila 8 saat ders olacak şekilde gerçekleştirilecek. Detaylı bilgiler yine aynı web sitesi üzerinden alınabilir.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Avşa Adası Nereye Bağlıdır? Adaya Ulaşım, Nerede Kalınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

480 Gence İstihdam Sağlayacak RE-You Projesi İçin Başvurular Başladı!

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x