45 BİN KAPAKTAN 12 SANAT ESERİ | Bandırmanın Sesi
ANKET
foto-deniz1

45 BİN KAPAKTAN 12 SANAT ESERİ

Paylaş
 

Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin düzenlediği, 48 öğrencinin 5 ayda topladığı 45 bin plastik şişe kapağından yaptıkları 12 eserden oluşan “Plastik Kapaklardan Mozaik Tablolara” isimli serginin açılışı yapıldı. Öğrenciler sergiyle geri dönüşüme dikkat çekerek çevre bilinci konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladı.

Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin “Renkler Hep Birlikte Güzel” sloganıyla düzenlediği “Plastik Kapaklardan Mozaik Tablolara” isimli sergi; Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Zeki Uslu, Gazeteci Veyis Ateş, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar ve davetlilerin katılımıyla Karesi Toplantı ve Nikah Salonu’nda açıldı.

PLASTİK KAPAKLARDAN MOZAİK TABLOLARA
Sergide en büyük ilgiyi ise Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan çalışmaları çekti. Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin himayesinde gerçekleştirilen, Güzel Sanatlar Lisesi, Zafer İlkokulu, Çiğdem Batubey Ortaokulu, Firdevs Hattatoğlu Mesleki Özel Eğitim Merkezi, Fatih Ortaokulu, Şehit Jandarma Teğmen Cengiz Evranos İlkokulu ve Karesi Rehberlik Araştırma Merkezinin proje paydaşı olarak yer aldığı özel çocukların plastik şişe kapaklarından yaptığı sanat eserlerinin yer aldığı yaptığı mozaik tablo sergisi düzenlenen törenle açıldı.

HER ENGELLİ BAŞARILI OLABİLİR
Sergi açılışı öncesi kısa bir konuşma yapan Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Zeki Uslu, “Bu projede asıl amacımız ana hedefimiz, özel eğitim okulunda okuyan öğrenciler ve kaynaştırma sınıflarında eğitim gören öğrencilerin, sanatla buluşmasını ve çevre bilincinin gelişmesini sağlamak, sanat yoluyla bu minik öğrencilerin size neler yapabileceğini göstermekti. Biz bu özel ve güzel çocuklarımızla çıktığımız yolculukta lise öğrencilerinin yardımı ve resim öğretmenlerinin yardımı ile bu projeyi tamamlamış olduk. Sonuç olarak şunu söylemek lazım imkan verildiğinde her engelli bir şey başarabilir. Herkesin başarabileceği sanat, eser olabilir mutlaka başarabileceği bir şey olduğunu kanıtlamaya çalıştık bunu da başardığımızı düşünüyorum” dedi.

HEDEF; GERİ DÖNÜŞÜM BİLİNCİ
Projedeki amaçlarının çocuklara geri dönüşüm bilincini kazandırmak olduğunu söyleyen Özel Eğitim Öğretmeni Proje Koordinatörü Rafet Çelik, “Karesi’de belirlediğimiz okullarda gruplar oluşturduk. Bu gruplar engelli ve engelsiz çocuklardan meydana geldi. Amacımız geri dönüşüm bilincini kazandırmaktı. Evde atıl durumda duran plastik kapakları geri dönüşüme kazandırmaktı. Çocuklar sokakta bulduğu bir tane plastik kapağı getirip öğretmenlerine verenler vardı. Bu plastik kapaklardan sanata neler dönüşebileceğini gösterdik. Bu engelli çocukların neler başarabileceğini göstermek istedik. Sonuçta da bu eserler ortaya çıktı katılan herkese çok teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

BAŞARMA DUYGUSUNU YAŞADILAR
Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin özel öğrenciler ve öğretmenler işbirliğinde çok güzel bir çalışmaya imza attıklarını söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Engelli Meclisimiz; öğrencilerimize başarma duygusunu yaşatan, geri dönüşüme dikkat çeken, çevre bilinci ve farkındalık oluşturma adına yapılan güzel bir çalışmanın sonuçlarını bizlere sundu. Başta Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Zeki Uslu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Karesi Kent Konseyi’nin kurulduğu günden bu yana herkesi kucaklayan, başarılı çalışmalar yaptığını kaydeden Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, “Farkında olmak ve farkındalık oluşturmak çok önemli. Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisimize yaptığı bu güzel çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Bir önceki yazımız olan MÜSPET DEĞERLER MEKTEBİ'NİN 4. DÖNEMİ BAŞLADI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
ANKET

BANDIRMA'DA BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?

  • AV. TOLGA TOSUN (19%, 1.059 Oylar)
  • UZAY KESKİN (18%, 1.035 Oylar)
  • BURAK BAHADIR TUZLU (16%, 923 Oylar)
  • METİN OK (16%, 899 Oylar)
  • DURSUN MİRZA (13%, 732 Oylar)
  • CEMAL ÖZTAYLAN (9%, 485 Oylar)
  • AYDIN ÖZEN (7%, 375 Oylar)
  • OZAN ONUR (2%, 133 Oylar)

Toplam oy veren: 5.858

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKANI ADAYI KİM OLMALI?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
ozen hyundai doga-koleji-bandirma yemtar
saloni
perema2014 soylu
bandirma-com-tr gumuskonak kutlu-creative-bandirma-web-tasarim
birge cilev eken-hotel dOnce
otel10com
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.