Neden Daha Çok Prebiyotik Gıda Yemeliyiz | Bandırmanın Sesi
ANKET
foto-deniz1

Neden Daha Çok Prebiyotik Gıda Yemeliyiz

Paylaş
 

Prebiyotikler bağırsaktaki yararlı canlı organizmalar için besin kaynağıdır, yararlı canlı organizmalara ise probiyotik denmektedir.

En önemli görevi sindirim sisteminin daha iyi çalışması olan probiyotikler, dolayısıyla daha güçlü bir bağışıklık sistemine, enfeksiyonları önlemekten daha iyi bir psikolojik dengeye kadar büyük bir alanda insanlara hizmet ediyor. Tabii ki onların da beslenmeye ihtiyacı var ve prebiyotikler burada devreye giriyor.

Prebiyotikler, bazı besinlerde doğal bir şekilde bulunan besinsel liflerdir ve bu bileşenler en iyi kuşkonmaz, muz, enginar, yer elması, karahindiba, tam tahıllı ürünler, taze sarımsak, pırasa ve soğanda bulunur. İyi bakteriler, prebiyotikler ile beslendiğinde sadece sayıları artmakla kalmıyor, aynı zamanda vücudumuza olan pozitif etkileri artıyor.

1. Daha iyi bir uyku

Colorado Boulder Üniversitesi’nde yapılan araştırma, stresli olaylardan sonra prebiyotik gıdaları tüketmenin uyku kalitesini arttırdığını belirtiyor. Bu durum hem tamamlandığında daha dinç hissetmemizi sağlayan REM uykusu ve hem de vücudun tamirinin gerçekleştiği NREM uykusu için geçerli.

2. Daha iyi bir psikoloji ve beyin sağlığı

Vücudumuzu tamir eden NREM uykusunun daha kaliteli olması ve daha iyi bir sindirim, direkt olarak beyin gelişimini etkiliyor. UCB’nin araştırması böyle bir beslenme tarzının erken yaşlarda alışkanlık haline getirilmesinin daha kaliteli bir uyku, daha sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu ve verimli bir beyin/psikolojik sağlık dengesini sağladığını belirtiyor.

3. Stresin vücudumuzdaki etkilerini azaltma

Araştırma aynı zamanda dinç hissetmemizi sağlayan daha kaliteli bir REM uykusunun stresin etkilerini azalttığını belirtiyor. Yapılan araştırmalar travma sonrası kaliteli bir REM uykusu tecrübe edenlerin travma sonrası stres bozukluklarından etkilenmediğini gösteriyor.

4. Kalın bağırsak kanseri riskini azaltır

9 adet farklı araştırmanın sonuçlarını inceleyen Minnesota Üniversitesi Gıda Bilimi ve Beslenme uzmanları prebiyotik gıdalar ile beslenmenin, kalın bağırsak mikroflorasını canlı tutarak ve düzenleyerek kalın bağırsak kanserinin gelişmesini önlediğini belirtiyor.

5. Kalsiyum emilimi arttırır

Kalsiyum içeren ürünlerin prebiyotik içeren gıdalar ile beraber tüketilmesi, hem bağırsaklarda emilimi hem de ergenlik döneminde çocuklar için kemik oluşumunu destekliyor. Yapılan bazı araştırmalar sadece ergenlik değil, 27 yaşına kadar bütün bireylerin de aynı şekilde etkilendiğini savunuyor.

6. Tokluk hissini arttırır

Prebiyotik içeren gıdalar lifli yiyecekler olduğu için aynı zamanda yemeklerden sonra daha fazla doygunluk hissi sağlıyor, bu da kilo vermeyi ve obezitenin önüne geçmeyi kolaylaştırıyor.

Kaynak:yesilist.com

Bir önceki yazımız olan Avrupa'nın En Şişman Ülkesiyiz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
ANKET

BANDIRMA'DA BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?

  • AV. TOLGA TOSUN (19%, 1.059 Oylar)
  • UZAY KESKİN (18%, 1.035 Oylar)
  • BURAK BAHADIR TUZLU (16%, 923 Oylar)
  • METİN OK (16%, 899 Oylar)
  • DURSUN MİRZA (13%, 732 Oylar)
  • CEMAL ÖZTAYLAN (9%, 485 Oylar)
  • AYDIN ÖZEN (7%, 375 Oylar)
  • OZAN ONUR (2%, 133 Oylar)

Toplam oy veren: 5.858

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKANI ADAYI KİM OLMALI?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
ozen hyundai doga-koleji-bandirma yemtar
saloni
perema2014 soylu
bandirma-com-tr gumuskonak kutlu-creative-bandirma-web-tasarim
birge cilev eken-hotel dOnce
otel10com
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.