34 SEÇKİN KONUŞMACININ KATILDIĞI "7. KARİYER GÜNLERİ" BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

34 SEÇKİN KONUŞMACININ KATILDIĞI “7. KARİYER GÜNLERİ” BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-KAGEM) ile Bandırma Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı öğrenci toplulukları iş birliğiyle 8-12 Nisan tarihleri arasında düzenlenmekte olan “7. Kariyer Günleri”, başarıyla gerçekleşti.

“7. Kariyer Günleri” açılışına Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Çalışma ve İş Kurumu Bandırma Hizmet Merkezi Müdürü Emrullah Narin, ilçe protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrencilerimiz yoğun katılım gösterdi. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Serel, Prof. Dr. Suat Uğur ve Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serap Palaz, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Günşen, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İbrahim Tümen, Genel Sekreter Cihangir Boz ile birlikte üniversite yöneticileri ve öğretim üyeleri de açılışta hazır bulundu.

“7. Kariyer Günleri” etkinliğinin açış konuşmasını gerçekleştiren Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-KAGEM) Müdürü Doç. Dr. Celalettin Yanık, “Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-KAGEM) olarak ‘7. Kariyer Günleri’ etkinliğimizi 5 güne yaymayı planladık. Her fakülteye de ayrı bir gün ayrılmış bulunmaktadır. Bu program için yaklaşık bir ay çalıştık. Ümit ederim ki öğrencilerimiz buraya gelen firmalarla görüşerek önemli fırsatlar ve iş imkanları elde ederler. Faydalı bir etkinlik olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.“ diye konuştu.

Açılış töreninde konuşan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, “Öğrencilerimiz için iyi bir fırsat olacağına inandığımız beş günlük bir kariyer günleri programı düzenliyoruz. Kariyer günleri, Üniversitemiz olarak her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz çok önemli bir etkinlik. Bizim üniversite olarak en önemli görevlerimizden biri eğitim-öğretim faaliyetleri için çalışmalar yapmaktır. Ülkemizin iş gücü ihtiyacı olan alanlarında nitelikli insan gücü yetiştirmek için gayret gösteriyoruz. Sizleri gelecek açısından geliştirmek ve iş gücü piyasalarının arzu ettiği şekilde donanımlı hale getirmek bizim için çok önemli. Günümüzde gelişmiş ülkelerdeki üniversiteler, yetiştirdikleri öğrencilerin ne kadarının istihdam imkanına sahip olduğu hakkında değerlendirmeler yapıyor. Bu değerlendirmeler herkes için önemli bir gösterge. Biz de Üniversite olarak bu amaçlar doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezimizin (BANÜ-KAGEM) kurulmasıyla bu konudaki çalışmalarımızı daha da hızlandırdık. ‘7. Kariyer Günleri’ etkinliğimizi düzenliyoruz. Bu etkinliği geçmiş yıllarda düzenleyerek bu noktaya getirilmesinde emeği geçen Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Topluluğu’na da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu etkinliğimizin yanında ‘Kariyer Festivali’ etkinliğimiz de var. O etkinliğimizi de meslek yüksekokullarımız için düzenliyoruz. Üniversitemiz Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BANÜ-KAGEM) internet sitesine girerek Bandırma ve çevresindeki iş ilanlarını görmeniz mümkün. Öğrencilerimiz bu hizmetten faydalanabilirler. Üniversite olarak öğrencilerimizin geleceğe yönelik iyi bir kariyer sahibi olmalarını istiyoruz. Meslek Yüksekokulu öğrencilerimizi nitelikli ve rekabetçi bir insan gücü olarak yetiştirmek amacıyla ‘3+1 İş Yeri Uygulaması Eğitim Modeli’ni uygulamaya koyduk. Öğrencilerimiz 3 dönem teorik eğitim yanında 1 dönem de pratik eğitim alarak mezun olabilecek. Bu yolla öğrencilerimizin istihdam edilme fırsatını artırmak istiyoruz. Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için de gönüllü staj imkanı getirdik. Öğrencilerimiz isterse bu imkandan da faydalanabilmektedir. ‘7. Kariyer Günleri’ etkinliğimizin verimli bir şekilde gerçekleşmesini diliyorum. Bu etkinlikte emeği geçen başta Üniversitemiz Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-KAGEM) ve Çalışma ve İş Kurumu Bandırma Hizmet Merkezi (İŞKUR) olmak üzere, Üniversitemiz öğrenci topluluklarına, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na ve Kurumsal İletişim Koordinatörlüğümüze çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Açılış töreninde söz alan Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, “1985 – 1989 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde okudum. Ancak eğitim hayatımda rektörü ya da sanayi veya ticaret odası başkanlarını üniversitemde hiç göremedim. Bu yüzden düzenlenen bu tarz etkinliklerin sizlerin gelişimi için çok önemli olduğuna inanıyorum. Buraya gelen iş insanlarını iyi değerlendirmeniz gerek. Ben başta sorumluluk bölgemdekiler olmak üzere tüm başarılı iş insanlarının hayat hikayelerini ve kitaplarını okuyorum. Sizlere de bunu özellikle tavsiye ediyorum. Umarım güzel ve verimli bir etkinlik gerçekleşir.” diye konuştu.

Gerçekleşen açılış programı sonrası “7. Kariyer Günleri”nin sabahki oturumu panel ile devam etti. Moderatör/panelistliğini Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur’un yaptığı panele, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu panelist olarak katıldı.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, “Bu etkinliği düzenlediğiniz ve bizleri de davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Çalışanlarda Pazartesi sendromu diye bir şey var. Ancak bu işverenler için de geçerli. Bizler için de Pazartesi günleri yoğun geçer. Ancak bu Pazartesi buradayız. Böyle bir etkinlikte olduğum için de çok mutluyum. Türkiye’de sadece 11 ilde sanayi ve ticaret odası ayrı bir şekilde yapılanmış olarak çalışmalarını sürdürüyor. Balıkesir de bu illerden bir tanesi. Sanayi Odası, sanayi üretiminin olduğu fabrikalar ve kobilerin üye olduğu bir odadır. Ticaret Odası ise kırtasiyeciden cep telefoncuya kadar daha geniş bir üye yelpazesine sahiptir. Biz çok daha geniş ve kapsamlı olan bir yapılanmayız. Kendimden bahsetmek gerekirse dört kuşaktır devam eden bir aile işletmemiz var. Bitkisel sıvı yağ ve yumurta üretimi yapmaktayız. Küçükken hayvanları çok sevdiğim için veteriner olmak istiyordum. Ancak puanım iç mimarlığa tuttu ve iç mimarlık okudum. Ancak iş hayatında iç mimarlıkla pek bir alakam olmadı. Sadece ofisimi ve evimi kendim dizayn ettim. Türkiye’de ve dünyada ne iş yaparsanız yapın işinizde uzmanlaşmak en önemli başarı faktörüdür.” dedi.

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, “Böyle güzel bir etkinlikte, seçkin bir topluma konuşma fırsat verdiğiniz için sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Yaşadığım gerçekleri sizinle paylaşmak istiyorum. Bizim zamanımızda Türkiye’de dijital olarak hiçbir şey yoktu. Kablolu ve çevirmeli telefonlar vardı. Ancak konuşmak için iki ve üç gün beklediğimiz zamanlar oluyordu. Böyle bir ortam yavaş yavaş ilerleyerek televizyonların çıktığı bir döneme geldi. Televizyonun nasıl bir şey olacağını hayal bile edemezdik. Ancak gördük ki gerçekleşti. Daha sonra geldiğimiz nokta belli. Şu an geldiğimiz ortam itibariyle sizler çok şanslısınız. Elinizdeki imkanları çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Yarın bu ülkenin yönetenleri sizler olacaksınız. Hayatta tabi ki de başınıza bazı zorluklar gelecek. Ancak yılarsanız ve mücadele etmezseniz hiçbir şey gerçekleştiremezsiniz.“ diye konuştu.

“7. Kariyer Günleri” etkinliğinin ilk gününün sabahki oturumu, gerçekleşen açılış panelinin ardından, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in, gerçekleşen panelin panelistleri Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur’a plaket takdimiyle sona erdi.

“7. Kariyer Günleri” etkinliği öğleden sonra düzenlenen panel ile devam etti. Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Ünviersitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Günşen’in yaptığı panele konuşmacı olarak Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatih Erkan ve Yazılım Uzmanı Turgay Papakçı katıldı.

“7. Kariyer Günleri” etkinliği öğleden sonraki oturumu gerçekleşen ikinci panel ile devam etti. Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Aba’nın yaptığı panele Acıbadem Sağlık Grubu İşe Alım Uzmanı Ceren Aydemir, Acıbadem Bursa Sağlık Hemşire Hizmetleri Müdürü Arife Karakoyun, Royal Hastanesi Genel Müdürü İsmet Karakaya ve Platin Medikal Yönetim Kurulu Başkanı İlkay Yücebilgiç konuşmacı olarak katıldı.

“7. Kariyer Günleri”nin ikinci gününün ilk etkinliği “Ticarete, Hayale, Geleceğe Bu Taraftan” konulu panel oldu. Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Erçakar’ın yaptığı panele, konuşmacı olarak Bandırma Ticaret Odası Sanayi ve Dış İlişkiler Koordinatörü Taner Hacıoğlu, Bandırma Ticaret Odası Sicil Müdürü Başak Dönmez, Balıkesir TÜRMOB Bandırma Temsilcisi Mustafa Karaduman, Balıkesir KOSGEB KOBİ Uzmanı Kadir Dağdeviren ve Bandırma Yılmazlar İnşaat Genel Müdürü Adem Yılmaz katıldı.

“7. Kariyer Günleri” etkinliğinin ikinci gününün öğleden sonraki konuşmacıları Diniz Adient Şirketi İnsan Kaynakları Müdürü Dilek Kaya Polatgil ve Oyak Renault İnsan Kaynakları Müdürü Neslihan Akkozak oldu.

“7. Kariyer Günleri” etkinliğinin üçüncü gününün sabahki oturumuna Susol Enerji Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Okan Uykan katıldı. Susol Enerji Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Okan Uykan‘ın konuşmaları sonrası gerçekleşen ikinci oturumunda moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ – KAGEM)

Müdürü Doç. Dr.  Celalettin Yanık’ın yaptığı panele, Gönen Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Mutlu ve Günaydın Et Kurucu Ortağı İsmet Yalçın konuşmacı olarak katıldı.

Gönen Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Mutlu, “10 dönüm tarlamız vardı biz çalıştık onu 186 dönüme çıkardık. 186 dönüm tarlanın borcunu da çalışarak ödedik. Askerden gelince daha fazla çalışmaya başladım. Hiç sekiz saat uyumadım. En fazla altı saat uyumuşumdur. O dönemin muhtarı bana köyden çıkmamı, Türkiye çapında iş yapmamı önerdi. 2001 yılındaki krizde tarla fiyatları ucuzlamıştı. Senede bin dönüm tarla almaya başladık. Daha sonra ithalat işlemleri için Ankara’ya gittim. Türkiye’ye ilk canlı hayvanı ben getirdim. Haftada 20 bin tane hayvan satıyordum. 30 bin dönüm çeltik ekimiyle Türkiye’nin en büyük çiftçisiyiz. Hedefimiz 100 bin dönüm çeltik ekimi yaparak dünyanın en fazla çeltik ekimini yapan olmak istiyoruz. Türkiye’nin en büyük insansız deposunu da faaliyete sokacağız. Sıfırdan başladık 400 milyon dolara ciromuz var. Gelecek sene hedefimiz 800 milyon dolar.” dedi.

Günaydın Et Kurucu Ortağı İsmet Yalçın, “İlkokula Ağrı’da başladım ancak okulu bitiremeden Erzurum’a taşınmak zorunda kaldık. Aileme katkıda bulunmak için ayakkabı boyacılığı yaptım.  Babam hep bana Allah ile aranı bozma derdi. Haksızlık yapmamamı ve nereden geldiğimi unutmamam gerektiğini söylüyordu. Bir dükkanımız vardı şu an 45 dükkanımız var. Asla nereden geldiğimizi unutmadık. Çok maddi sorun çektik. Ticaretin yüzde doksanı cesarettir. İbrahim Bey de çok cesur davranarak buralara gelmiştir. Kesinlikle hayal kurun. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Ben okuyamadım ama kızım okudu. O yüzden onunla gurur duyuyorum. Hayvancılık bizler için çok önemli bir iş. Hayvana hayvan gözüyle değil de canlı gözüyle bakmanız gerekiyor. Dürüst bir şekilde davranmanız gerekiyor.” diye konuştu.

“7. Kariyer Günleri” etkinliğinin üçüncü gününün öğleden sonraki oturumuna Paket Taxi CEO’su Raşit Emir Süer, Boyner Holding Eğitim Yöneticisi Doğan Yıldız ve Best A. Ş. İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Orhan Sönmez katıldı.

“7. Kariyer Günleri” etkinliğinin dördüncü gününün sabahki oturumuna Bandırmna Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, BDP International Güney Marmara Bölge Direktörü Sinan Yoğun, BDP International İnsan Kaynakları Müdürü Esra Ertekin, Aqua Chartering Gemi Kiralama Kurucusu Aysu Gürgan ve Türk Loydu Teknik Asistanı Selçuk Alpaslan katıldı.

“7. Kariyer Günleri” etkinliğinin dördüncü gününün öğleden sonraki oturumuna İstanbul Ticaret Odası Eski Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yalçıntaş, DP World İnsan Kaynakları Müdürü Mert Güzelbağ, Evyapport Satış ve Pazarlama Uzmanı Aslıhan Cengiz ve Lima Lojistik Kurucu Ortağı Sinan Türel katıldı.

“Endüstri 4.0 ve Kuluçka Merkezleri” hakkında konuşma yapan İstanbul Ticaret Odası Eski Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yalçıntaş, “Bazı uluslar gelişmişken bazıları fakir çünkü kaynaklarını iyi bir şekilde kullanamıyorlar. Bu kaynak sadece doğal kaynak değil aynı zamanda insan kaynağıdır da. İnsanı doğru kullanıp yetiştirirseniz Finlandiya gibi olursunuz ancak yetiştiremezseniz Afrika ülkeleri gibi olursunuz. Demek ki bir ülkeyi gelişmiş yapan insanların o ülkede ortaya koyduğu katma değerdir. Endüstri 4.0 tehlike midir şans  mıdır diye tartışmalar sürüyor. Yeni Zelanda’da katıldığım bir toplantıda Hintli bir akademisyenin: ”Endüstri 4.0 son hızla gelen tren gibidir. Karşısında durursan ezilirsin ancak binersen çok güzel yerlere götürür” sözü bence konuyu çok güzel özetliyor. Endüstri 4.0 hayatımızı değiştirecek ve yapay zeka ile çok ileri bir noktaya gelecek.” diye konuştu.

“7. Kariyer Günleri” etkinliğinin beşinci gününün sabahki oturumuna Notus Lojistik Kurucu Ortağı Aslı Karakaya konuşmacı olarak katıldı. “7. Kariyer Günleri” etkinliğinin beşinci gününün öğleden sonraki oturumuna ise Borusan Lojistik Operasyon Müdürü Mehmet Ali Özkan ve Kocaman Balıkçılık Dış Ticaret Müdür Bülent Başaran konuşmacı olarak katıldı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-KAGEM) ile Bandırma Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı öğrenci toplulukları iş birliğiyle 8-12 Nisan tarihleri arasında düzenlenen, yerel ve ulusal düzeyde 34 seçkin konuşmacının katıldığı “7. Kariyer Günleri”, öğrencilerimizin yoğun ilgi ve katılımıyla, büyük bir başarıyla gerçekleşti.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.