3 Aralık Dünya Engelliler Günü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi GENÇER, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve Farkındalık Haftası dolayısıyla Ayvalık’ta düzenlenen etkinliklere katıldı. Başkan Rahmi Gençer, “Biz sosyal belediyecilik anlayışını ilke edinmiş bir belediyeyiz” dedi.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Dolayısıyla Ayvalık Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydansında bir etkinlik düzenledi.
Ayvalık Belediye Başkanlığı ve engelli derneklerinin Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliğinde Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, alanda bulunan engellilere ve bayanlara kırmızı karanfil dağıttı.
Engelli derneklerinin başkanlarının günün önemine dair konuşmalarının ardından konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık Belediyesi olarak engellilere sevgi ile yaklaştıklarını söyledi.
Ayvalık’ın engelli konusunda çok duyarlı bir kent olduğunu kaydeden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Yıllardır bu duyarlılığın artmasını sağlayan çok değerli büyüklerimiz var.24 yıl önce başlattıkları engeliler şenliğiyle Ayvalık’ın engelliye bakış açısını değiştirdiler. O günden bu güne hizmet veren büyüklerimize, arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca o günden bu zamana görev yapan belediye başkanlarına ve belediye çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Ayvalık’ta ulaşımın büyükşehire geçmesiyle yaşanan bir karmaşa olduğunu, önümüzdeki hafta Büyükşehir UKM ile yapacakları toplantıda engelli ve 65 yaş üstü vatandaşların yaşadıkları sıkıntıları anlatan dosyayı hazırladıklarını dile getiren başkan Gençer, “Geçmişte engelliler iş yapma yetenekleri olmasına rağmen sokağa fazla çıkamazlardı, toplumun arasında yeterince yer alamazlardı. Ama günümüzde bu konuda ilerlemeler sağlandı. Bu önder, yürekli insanların, bu işe gönül vermiş insanların sayesinde aşıldı bu engeller. Engellilerle beraber yaşamak zorunda olduğumuz, toplumu beraber, bu hayatı beraber paylaştığımız bu çocuklara, insanlara iyi anlatabilirsek bu hayatta artık engelli diye bir konu kalmaz. Engelleri hep beraber yıkmış oluruz” ifadelerini kullandı.
Ayvalık Belediyesinin yıllardır önder kişiler sayesinde engellilere bakış açısı değişmiş bir belediye olduğunu da vurgulayan Gençer, şunları söyledi;
“Benim göreve geldiğim günden itibaren aynı hizmetleri devam ettirerek çalışıyoruz. İki tane rehabilitasyon merkezinde iyileştirmeler yaptık. Yeni bir araç aldık ve zihinsel engelli okulundaki kardeşlerimizin ulaşımını daha kaliteli bir hale getirdik. Her türlü ortamda engelli kardeşlerimize hizmet ediyoruz. Biz sosyal Belediyecilik anlayışını ilke edinmiş bir belediye olarak göreve geldiğimiz günden itibaren sosyal belediyecilik adına evde bakım sistemini çok geliştirdik. Şu anda ikisi ambulans, ikisi özel araç olmak üzere 4 araç ile evlerde bakım yapıyoruz. Bu insanlarımız da engelli… yaşlılar, yataklarından kalkamıyorlar. Onları alıyoruz ambulansımızla hastaneye taşıyoruz ve tekrar geri götürüyoruz evlerine. Evlerinde tıbbi bir ihtiyaçları varsa onları yapıyoruz, evlerini temizliyoruz. Şu anda 90’ın üzerinde kişiye yardım ediyoruz. Eğer ihtiyacı olan da var ise Ayvalık Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze telefon etmesi yeterli”.
Etkinlikler daha sonra İsmet İnönü Kültür Merkezinde devam etti.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Santral için imza kampanyası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x