‘3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’ - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

‘3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından önemlidir. Ancak, ülke nüfusunun %13’ü engelli olan bir toplumda farkındalık ve destekleyici davranış modeli istenen noktada olmadığı gibi engelli bireylerin kanuni haklarına rağmen köstekleyici tavır ve uygulamalar devam etmektedir. Toplumun büyük kesimi, kendisi yaşamadan karşısındakini anlama eksikliği taşımaktadır.

Ülkemizde engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar hala gerektiği noktaya ulaşamamıştır. Engelli bireylerin sağlık ve eğitim hakları ile ilgili sorunları devam etmektedir.
Günümüzde bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan biri, o ülkenin genelde insanlarına, özelde ise engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı eğitim, iş, barınma ve destek hizmetlerinin yaygınlığı ve kalitesidir. Bu nedenle ülkemizin, engelli bireylere ve ailelerine yönelik hizmetlerin niteliğini ve ulaşılabilirliğini arttırması ve engelli bireylerin kendi kendilerine yaşamlarını sürdürebilecekleri, üretken bireyler olmasını sağlayacak olanakları oluşturması en önemli hedeflerimiz arasında olmalıdır. Unutmamalıyız ki toplumların gelişmişlik düzeyi en zayıf halkasına gösterdiği özenle anlaşılır.

Bütün dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan küresel salgın, yaşanılan sıkıntıları daha da belirgin hale getirmiş ve engellilere yönelik hizmetleri neredeyse durma noktasına gelmesine sebep olmuştur.
Bandırma ve çevresinde 2019 yılından beri engellilik alanında faaliyet gösteren Engelime Renk Ver Derneği olarak yaşanılan sıkıntıları çözüm ortakları ve paydaşlarımızla beraber çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Hepimiz için zor geçen bu dönem de kamu otoritesini, sivil toplumu ve özel sektörü güzel işler yapmak için bir arada çözüm üretmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA TRAFİK KAZASI: 2'Sİ AĞIR 3 YARALI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.