"28 ŞUBAT KARANLIĞA GÖMÜLDÜ" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

”28 ŞUBAT KARANLIĞA GÖMÜLDÜ”

Paylaş
 

Bandırma Cumhuriyet Meydanın da Bandırma Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından 28 Şubat ile ilgili bir basın açıklaması düzenlendi.
Basın bildirisi Bandırma İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı Halife Kara tarafından okundu. Basın açıklamasına sivil toplum örgütleri Eğitim-Bir-Sen, Sağlık Sen, Diyanet Sen, Büro Memur Sen, Müsiad , Çınaraltı Derneği, Toç Bir Sen, Enerji Bir Sen, Ulaştırma Memur Sen, Genç Memur Sen, Mügiad, Yeni Medeniyet Derneği, Baharev, Huzuryolu Eğitim ve Araştırma Derneği, Bihad, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Meşale Fikir ve Hareket Derneği Buharayı Sevenler Derneği katıldılar.

Bandırma İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı Halife Kara tarafından okunan açıklamada, “Türkiye’mizde sayısı milyonları bulan İmam-Hatip camiası yanında üniversitelerdeki başörtülü öğrencilerimizi, dindar kuruluşları, muhafazakâr siyasetçileri ve Anadolu’nun gerçek sahiplerini yıllarca mağdur ederek sistemin dışına atmayı amaçlayan 28 Şubat 1997 Milli Güvenlik Kurulu kararlarının üzerinden yirmi yıl geçti. Bandırma STK’lar birliği platformu olarak bizler, bu süre zarfında haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı mücadele eden milyonların sesi olma gayretinden hiç vazgeçmedik, yaşananların canlı şahidi ve hafızası olma misyonunu üstlendik.

Hatırlanacağı gibi ‘irtica ile mücadele’ adı altında sürdürülen ve MGK kararlarıyla uyumlu bir şekilde siyasi erk tarafından hayata geçirilen uygulamalar, 2009’a kadar devam etti. Şüphesiz sözü geçen uygulamalar ülkemizin toplumsal dinamiklerine aykırı bir biçimde ve ısrarla yürütüldü. Sekiz yıllık kesintisiz eğitim yasası sebebiyle İmam-Hatiplerin ortaokul kısmı kapandı, katsayı uygulamasıyla mezun öğrencilerin kendi alanları dışında lisans tahsili yapmalarına mâni olundu,
Üniversitelerimizde öğrenim görmeyi sürdüren başörtülü öğrencilerin okullarına devam etmesi yasaklandı ve ‘irtica’ yaftasına maruz kalan binlerce memur işinden oldu. On binlerce insanın hayatını doğrudan etkileyen hukuksuzlukların karşısında medya, hukuk ve siyaset cephelerinden yeterli destek gelmeyince, sağ duyulu STK’lar taşın altına ellerini, gövdelerini koydular her fırsatta yaşananları kamuoyuna duyurdular. Tarihe ’28 Şubat post-modern darbesi’ olarak geçen süreci hafızalarımızda diri tutmayı, hem yakın geçmişe müdrik olma adına ve hem de istikbale dair adımlar atma noktasında bir bilinç oluşturmak için oldukça önemsiyoruz. 28 Şubat’ı hatırlatmanın, bugünü anlamlandırmak ve yarını okumak için elzem bir ihtiyaç olduğu kanaatini taşıyoruz.

Dolayısıyla büyük umutlar beslediğimiz yeni neslin, 28 Şubat’a şahit olmuş büyüklerinden bayrağı devraldığı şu zamanda aynı şuurla hareket edeceklerine kalpten inanıyoruz. Bin yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat zihniyetinin henüz 15 yıl geçmeden karanlığa gömüldüğüne tanık olmuş nesiller olarak, yılmadan yaptığımız çalışmalarla milletimizin derinliğindeki asil ruhu yine milletimize anlatarak, üzerimizdeki vazifeyi ifa ettiğimizi düşünüyoruz. Vazifemizin hala devam ettiği bilincinde olarak, taze dimağların bu mücadeleyi bir bayrak yarışı gibi bizlerden daha faydalı yerlere, zirveye taşıyacaklarına kaniyiz.

15 Temmuz’da tüm mazlum coğrafyaların elleri kalbinde, ağızlarında dualarla seyrettiği memleketi ve maneviyatı müdafaa direnişini oluşturan temel motivasyonun aynı ruh kökü ile beslenen bir düşüncenin eseri olduğunu biliyoruz. Bu ruh, 28 Şubat’ta tecrübe edilen kötülükleri püskürtme adına meydana gelmiş bir bilinç haliydi. BANDIRMA STK’ları olarak; iyiliği yayan ve fenalıkları def eden yeni bir iyilik neslinin yetişmesinde üstlendiğimiz vazifenin hakkını verme gayretinde olacağız ve ümitlerimizi yitirmeyeceğiz. 28 Şubat Türkiye’ye yönelik bir kasıttı, 15 Temmuz Hain darbe girişimi de öyle… Bunu biliyoruz; hatırlıyoruz, hatırlatmayı sürdüreceğiz” denildi.

Haber: Emel Moralı

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.