24 TEMMUZ BASINDA SANSÜRÜN KALDIRILMASI VE BASIN BAYRAMI - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

24 TEMMUZ BASINDA SANSÜRÜN KALDIRILMASI VE BASIN BAYRAMI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı hakkında açıklama yapan Dursun Mirza:

“Basın özgürlüğü sadece gazeteciler için değil, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme haklarını kullanabilmeleri açısından halk için de vazgeçilmez özgürlüklerin başında yer almaktadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinde tanımlanan ifade özgürlüğünün, ‘’resmi makamların müdahalesi olmadan kullanılması gerektiği’’ şeklindedir.
İnsan hakları evrensel bildirgesinde ;( Madde 18) ‘’Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır’’ ve (Madde 19) ‘’ Herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak düşüncelerinden dolayı rahatsız edilmemek, ülke sınırları söz konusu olmaksızın, bilgi ve düşünceleri her yoldan araştırmak, elde etmek ve yaymak hakkını gerekli kılar.’’ denilmektedir.
Karanlık cinayetlere kurban giden, her türlü fiziksel şiddete maruz kalan, iktidarlar tarafından ötekileştirilen, sırf kendi tercihlerini özgürce açıkladığı için işinden olan, hâkim düşüncenin karşısında durdukları için terörist ilan edilen gazeteciler; bu şartlar altında her şey olmuş ama maalesef bir türlü ‘Özgür’ olamamışlardır.
Demokratik sistemin sağlıklı işleyebilmesinin gereği basın özgürlüğünden geçer. Bunları aşmak için gerçek demokratik sistemlerde basın her türlü baskıdan uzak, özgür bir çalışma ortamı oluşturulmalıdır. Tüm bu karamsar olguları oluşturan çıkarları uğruna kalemini satanlara rağmen temel işlevinin toplumu aydınlatmak bu uğurda emek harcayan gerçek basın mensuplarının Türk Basınından Sansürünün Kaldırılışı ve Basın Bayramı kutlu olsun.
Sabahattin Ali’den, Abdi İpekçi’ye, Çetin Emeç’ten, Ahmet Taner Kışlalı’ya, Musa Anter’den, Metin Göktepe’ye, Uğur Mumcu’ya, bu ülkenin kalemi kırılan tüm değerlerini, gazetecilerini saygıyla anıyorum. Sansürün, sürgünün, zindanlara atılmanın, şiddetin, ölümün olmadığı, hiçbir gazetecinin kaleminin kırılmadığı bir Türkiye dileğiyle, gazetecilik yapmak için mücadele eden tüm emekçileri selamlıyorum. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen, Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle, gerçekler ve bilgilendirme görevi adına Dünya’nın her yerinde çalışan gazetecileri saygıyla anıyorum.” dedi

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.