21 YILDIR KAPALI OLAN KURS EDREMİT'TE YENİDEN HİZMETE AÇILDI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

21 YILDIR KAPALI OLAN KURS EDREMİT’TE YENİDEN HİZMETE AÇILDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

21 yıldır kapalı olan Kur’an kursu yeniden açıldı.

1995 yılından beri kapalı olan Edremitilçesindeki yatılı Kur’an kursu, 500 bin lira harcanarak yeniden hizmet açıldı.

İlçedeki Ağa Cami’nin külliyesinde 1961 yılında Kur’an kursu olarak inşa edilerek, hizmet gösterdikten sonra, 1995 yılından bu yan atıl durumda kalan bina, restore edildi ve Vali Ersin Yazıcı’nın da katılımıyla tekrar hizmete açıldı. Kurs binası, inşa edildikten sonra, 1985 yılına kadar yatılı olarak hizmet verdi. 1985 ile 1990 yıllar arasında müftülük olarak kullanılan bina, 1990’dan 1995’e kadar gündüz kız Kur’an kursu olarak hizmet verdi. Daha sonra çürümeye terk edilen bina, 21 yıl atıl olarak bekledi. Hak Halil Kasapoğlu Vakfı tarafından restoren edilen, 40 yatak kapasiteli yatılı erkek Kur’an kursu için açılış töreni gerçekleştirildi. Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, İl Müftü Vekili Mehmet Nurlu, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, din görevlileri ve davetlilerin katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Ardından, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve açılışta konuşan AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan,  Halil Kasapoğlu ile ilgili tanıtıcı bilgiler vererek, Kur’an kursu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Orkan, “Bu kurs binasının yapımı kolay olmadı. Kader dostumUğur Türken’e, hacı ağabey Mehmet Karakuş’a, desteklerini esirgemeyen tüm kişilere öncelikle teşekkür ediyorum. Buralara kadar gelip bizleri yalnız bırakmayan değerli valimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyor, binamızın hayırlarla kullanılmasını temenni ediyorum” dedi.

İl Müftü Vekili Mehmet Nurlu da, katılımcılara ve destekçilere teşekkür ederek, “Ağa Cami Erkek Yatılı Kur’an Kursumuzun, hafızlık müessesesinin açılışını onurlandırdığınız için teşekkür ediyorum. Kursumuzun, bu güzel ilçemize veBalıkesir’imize hayırlar getirmesini diliyorum. Sizler, hafızlar ordusunun kutlu neferleri olacaksınız inşallah. Bu kurumun 40 öğrencisi yatılı, 20 öğrencisi de yatılı olmak üzere 60 öğrencisi eğitim alacak ve sizler de bu kurumu göz bebeğiniz olarak koruyacaksınız. Bundan hiç şüphem yoktur” şeklinde konuştu.

Müftü Vekili Nurlu’nun ardından, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı da, konuşma yaptı ve kurs binası ile ilgili bilgiler verdi. Sırmalı, “Bu Kur’an kursumuzun yeniden ilçemize kazandırılmasını sağlayan başta Hak Halil Kasapoğlu Vakfı’na, mütevelli heyet başkanı Dinçer beye, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze, Müftülüğümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sayın Valimize ve değerli misafirlerimize de teşekkür ediyorum. Bu bina, Çanakkale ve Edremit Körfezi bölgesinin en önemliKur’an kursu olarak uzun yıllar hafızlar yetiştirmiştir. Bu binamız, 1995 yılından 2016 yılına kadar 21 yıl bu binamız atıl vaziyette beklemiştir. Müftülüğümüzün girişimleri ve Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün izniyle, vakfımız burayı restore ettirdi. Restore işlemleri için yaklaşık 400 bin lira, lira harcadı ve tefrişatı için de müftülüğümüz 100 bin lira harcadı. Bu kursumuz, Edremit’teki İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine yönelik, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nda hizmete başlamıştır. Burada kalan öğrencilerimiz, hem burada hafızlık eğitimlerini görüyor, hem de okuldaki eğitimlerini sürdürüyor. Öğrencilerimizin, barınma, yeme içme ve eğitim masraflarını Kur’an kursumuz karşılıyor” dedi.

Son olarak konuşma yapan Vali Ersin Yazıcı ise, “Burada yetişen öğrencilerimiz, kul hakkı yemeyen örnek insan olarak yaşayacaklar. Ülkesine, vatanına bağlı, Allah’ın kurallarını iyi bilen ve özel yaşamında da bunu uygulayarak örnek olan insanları bu müesseseler yetiştiriyor. Bizim de buna ihtiyacımız var. Düzgün ve doğru bir şekilde din eğitimini alıp toplumda yaşayan insanlar, parmakla gösterilen örnek kişilerdir.Hak Halil Kasapoğlu Vakfı’nın başkanı ve yönetimine teşekkür ediyor, başka insanlara, başka vakıflara örnek olmalarını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, protokol mensuplarına ve vakıf yetkililerine teşekkür plaketleri verildi. Daha sonra, dualar okunarak, yatılı Kur’an kursu binasının açılış kurdelesi kesildi. Protokol mensupları ve davetliler, binayı gezdi ve öğrencileri ders esnasında ziyaret etti. Vali Yazıcı, öğrencilerle sohbet ederek öğütler verdi. Vali Yazıcı ve davetliler, kurs binasının yemekhanesinde karavanadan yemek yedi ve son olarak aşure ikramında bulunuldu.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.