Günlük sağlıklı besinler tüketmek, ekstrem bir iş gerektiği anlamına gelmez. Kolayca ulaşabileceğiniz besinlerle sağlıklı beslenebilirsiniz. Sağlıklı yiyecekler yemek, hayatın her evresinde son derece önemlidir. Diyetiniz vücudunuzu şekillendirmede önemli bir rol oynar. Daha sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir ve en önemlisi sizi birçok hastalıktan koruyabilir. Taze ve organik ürünler gibi besleyici gıdalar temel besin öğeleriyle doludur ve alışveriş listenizin en üstünde olmalıdır.

1. Yumurta

En kolay ulaşılabilen besinlerden biri yumurtalardır ve dengeli bir diyete kolayca dahil edilebilir. Son derece besleyici ve çok yönlüdür. Birçok öğüne eklenebilirler. Proteinler bakımından zengindirler ve kırmızı kan hücreleri için önemli olan B-2 ve B-12 gibi birçok vitamin içerirler. Yumurtanın sarısı da birçok besin öğesi içerir. Sağlıklı yağlar ve kolesterol içerir. Bu nedenle yumurtalar çok sağlıklıdır ve diyetinizin bir parçası olmalıdır.

2. Meyveler

Taze meyvelerin besin içeriği oldukça zengindir. Meyvelerin çoğu doğal olarak yağ, sodyum ve kalori açısından düşüktür. Ayrıca hiçbir meyvede kolesterol yoktur. Meyveler potasyum, diyet lifi, C vitamini ve folat (folik asit) gibi birçok temel besin içerir. Zengin lifler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur. Her gün yeteri kadar meyve yemek, hastalık riskinizi azaltabilir ve bağışıklığınızı artırabilir. Kahvaltıda meyve yiyebilir, taze meyve suyu hazırlayabilir veya smoothielerinize ekleyebilirsiniz.

3. Sebzeler

Sebzelerin çok sayıda sağlık yararı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sebzelerin kronik hastalık riskini azaltması muhtemeldir. Güçlü antioksidanlar ve lif ile dolu sebzeler günlük diyetinize dahil edilmelidir. Sebzeler; folat, A vitamini, K ve B6 vitamini, beta-karoten gibi karotenoidleri içeren temel vitaminleri içerir. Sebzeler, vücudunuzun sağlığı ve bakımı için hayati öneme sahiptir. Lif bakımından zengin oldukları için doygunluk hissi sağlarlar ve kilo kaybına da yardımcı olurlar.

4. Mercimek

Proteinlerle yüklü mercimek ucuz ve çok yönlü bir gıdadır. Proteinler ile birlikte ayrıca diyet lifi ve folat içerirler. Ayrıca fasulye,barbunya ve nohut gibi kurubaklagilleri de diyetinize kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

5. Yulaf

Yulaf ezmesi mükemmel bir çözünür lif kaynağıdır. Yulaf ezmesi sabah yenirse sağlığınız için harikalar yaratabilir. Lif bakımından zengindirler, açlık hissini engellemeye ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olurlar. Daha da besleyici bir öğün için süt veya yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.