2. BANDIRMA KİTAP GÜNLERİ ETKİNLİĞİNDE İLK GÜN COŞKUSU | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

2. BANDIRMA KİTAP GÜNLERİ ETKİNLİĞİNDE İLK GÜN COŞKUSU

Paylaş
 

Bandırma Belediyesinin düzenlediği Kitap Günleri etkinliği Cumhuriyet Meydanında başladı. Bu yıl 2. Düzenlenen etkinliğin açılışına Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Belediye Başkanı Dursun Mirza, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan, Emniyet Müdürü Soner Duran, Jandarma Komutanı Yzb. Mahir Mavi, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda kitapsever Bandırmalı katıldı.

Deniz otobüsü ile gelen Başkan Mirza ve yazarları Bandırma şehir bandosu karşıladı. Açılış konuşmasını yapan Dursun Miza, kitaba yolculuk adını verdiğimiz bu etkinliğin bu yıl ikincisini yapıyoruz diyerek “ Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz. Bilgi sahibi olmak içinse kitap okumak gerekiyor. İkincisini gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik ile 56 kitapevini Bandırma’ya getirdik. Bandırma çağdaş insanların yaşadığı bir şehir. Yaşadığımız bu şehri bölgenin lider şehri yapmak için böylesine etkinlikler yapmaya devam edeceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe Kaymakamı Günhan Yazar’da “ Ne yazık ki ülke olarak kitap okumayı pek sevmiyoruz. Tüm uğraşlara karşın bu konuda insanlara kitap okuma kültürünü yerleştiremedik. Bengi projesi ile haftada 2 saat okullarda kitap okuma etkinliği yapıyoruz. Bu yolla çocuklar arasında kitap okuma oranını arttırdık. Çocukların kitap okuması için kitaplara ulaşabilmesi gerekiyor. Bunun için okullara 20 bin kitap dağıttık. Hedefimiz bu sayıyı 100 bine çıkartmaktır” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından ilk konuk yazar Ahmet Ümit Bandırmalılar ile buluştu. Çocukken aklımın ucundan bile yazar olmak geçmedi diyen Ahmet Ümit “ Yazarlık serüvenim 1982 yılında başladı. Anayasaya hayır afişleri yapıştırırken bir arkadaşımız yakalandı. Konu ile ilgili partime yazdığım savunma 40 dilde yayımlanan bir dergide yayınlanınca benimde yazarlık maceram başlamış oldu. İnanın yazarlık o kadar zor değil. Sonuçta masada oturup bilgisayar başında yazı yazıyorsunuz. Kaymakamlık yada Emniyet Müdürlüğü çok daha zor bir iştir. İlk yazılarım politik yazılardı. Ama zamanla edebiyatın insanı anlatmak olduğunu anladım. Bir abim senin yazıların polisiye yazıları andırıyor demesi ile bu alana yöneldim” dedi.

Program daha sonra Wilco Wan Harpen, Parametre ve Güne Merhaba Programlarını hazırlayıp sunan Deniz Bayramoğlu’nun söyleşi ve imzaları ile devam etti. Son olarak şair, eleştirmen, yazar Ataol Behramoğlu ve besteci, yorumcu Haluk Çetin Kitap Günlerinin konuğu olarak Cumhuriyet Meydanında şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirdiler.

Bir önceki yazımız olan SEDEF EGZAMA HASTALIĞINA MUCİZE ÇÖZÜM SAĞLIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.