KEMİK SAĞLIĞI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Paylaş
 

Kemiklerimizin güçlü ve sağlıklı kalabilmesi bütün vücut sağlığı için çok önemli. Kalsiyum, D vitamini, protein gibi besin maddeleri dışında kişinin yaşam tarzı da kemiklerin gelişimi için büyük önem taşıyor.

Liv Hospital Ulus Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, kemik sağlığını korumanın yollarını anlattı.

Kemik sağlığını korumanın yolları

– Haftada 3 gün düzenli yürüyüş yapın ve hafif ağırlıklarla çalışın.Kas iskelet sisteminin uzun süre sağlıklı çalışması açısından şart!

– Kilo almayın. Kilo her konuda problem yaratabileceği gibi kas iskelet sistemine de zarar verir. Eklemlerin üzerine binen yük ne kadar az olursa o eklem o kadar uzun ömürlü olur.

– Sigaradan uzak durun. Sigara dolaşımı bozduğu için özellikle kıkırdak beslenmesini bozuyor, kıkırdak problemi yaratabiliyor.

– Ayak sağlığınıza dikkat edin ve sağlıklı ayakkabılar tercih edin. Kas iskelet sisteminin en ihmal edilen bölümü ayaklar. Aslında ayak sağlığına büyük önem vermek gerekiyor. Çünkü vücudu ayaklarımız taşıyor ve yaşam kalitesini direkt olarak etkiliyor. Ayakta oluşacak problemleri hafife almamak ve mümkün olduğunca modası olan değil de sağlıklı ayakkabılar giymek gerekiyor.

– D vitamini için her gün yeteri kadar güneşten faydalanın. Bu her gün en az 15 dakika anlamına geliyor. Yeteri kadar C vitamini alın. D ve C vitamini kemik ve eklemlerin uzun ömürlü olması için önemli vitaminlerdir. Özellikle D vitamini eksikliğine kemik sisteminin tahammülü yoktur.

– Yeterince yoğurt ve peynir tüketin. Özellikle çocukluktan itibaren hatta ömür boyu yoğurt ve peynir tüketin. Kalsiyum depolarını zamanında ne kadar iyi doldurursak yaşlılıkta o kadar işimize yarar. Kas ve kemik sağlığı için gereklidir.

– 45 yaşından sonra aşırı spor yapmaktan kaçının. Özellikle sakatlıkların birçoğu orta yaş sonrası yapılan kendini aşırı zorlamayla alakalı oluyor. Bu sebeple aşırı spor yapmaktan, aşırı ağırlıkla çalışmaktan kaçının.

Bir önceki yazımız olan ŞEHİT ÇOCUKLARI İSTEDİKLERİ ÜNİVERSİTEDE OKUYABİLECEK!! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.