15 TEMMUZU YENİDEN CANLANDIRDILAR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

15 TEMMUZU YENİDEN CANLANDIRDILAR

Paylaş
 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri” temalı tiyatro, şiir ve resim yarışmasında birinci olan eserler yeniden Balıkesirlilerle buluştu. Etkinlikte Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi öğrencilerinin “Gecenin Yıldızları” adlı tiyatro oyunu büyük alkış aldı. Salih Tozan Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın konuşması ile başladı. Yıldız konuşma öncesi kendisinin de aralarında bulunduğu ekip tarafından terör şehidi Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün hayatının konu edildiği video gösterisi sundu. Yıldız daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Yıldız’ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
“15 TEMMUZ GÜÇLÜ BİR LİDERİN ÇAĞRISI İLE GÜÇLÜ BİR MİLLETİN DİRİLİŞİNİN GERÇEKLEŞTİĞİ GÜNDÜR”
15 Temmuz’un milletine inanmış bir lider ile liderine inanmış bir milletin yazdığı bir destan olduğunu söyleyen Başkan Uğur, “Türk Milletinin feraseti ve Liderinin cesareti ile 15 Temmuz günü hainlerin tuzakları yerle bir olmuştur. Ölümü öldürerek, şehadet şerbetini kutsal kabul eden bu aziz millet 15 Temmuz akşamı Liderinin çağrısına sessiz kalmayarak demokrasiye, milli birlik ve beraberliğe sahip çıkmıştır. 15 Temmuz güçlü bir Liderin çağrısı ile güçlü bir milletin dirilişinin gerçekleştiği gündür. O gece milletimiz sayısız destanlar yazarak tarihin altın sayfalarına önemli bir not düşmüştür. Her ne olursa olsun bu aziz millet asla esareti kabul etmeyeceğini dünyaya ilan etmiştir. Söz konusu vatan olduğunda tarihin bize vermiş olduğu sorumluluğu yerine getirmekten Türk Milleti olarak hiçbir zaman geride durmadık. Dün Çanakkale’de cepheden dönmeyi nasıl düşünmediysek bugün 15 Temmuz’da tankların karşısına dikilmekten, mermilerin karşısında dimdik durmaktan, meydanları boş bırakmaktan asla geri durmadık. Milli iradeyi hakir gören, millete tepeden bakan, millete kurşun sıkan, meclise bomba atan bu illetler o gece zillete mahkum oldular. Kahraman Türk ordusunun ve devletin kurumlarının içerisine yıllardır sızmaya çalışan hain FETÖ terör örgütünü milletimiz bozguna uğratmıştır” diye konuştu.
BAŞKAN UĞUR: “ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAK”
Konuşmasında İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın” dizelerini hatırlatan Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çağrısına uyarak meydanları 28 gün boyunca doldurmuş, bu cennet vatanı uğruna 24 saat nöbet tutmaya karar vermiştir. Milli mücadelenin başladığı, Kuvayi Milliye ateşinin yakılarak Anadolu’nun dirilişini başlatan Balıkesir, mevzu vatan olduğunda ülkemizin her yerinde olduğu gibi bayrağına, ülkesine, Başkomutanına sahip çıkarak meydanları boş bırakmamıştır. Şunun bilinmesini isterim ki. Devletimiz, şehitlerimizin kanını asla yerde bırakmayacaktır. Ülkemizi darbelerle geri kalmışlığa, kaos ortamına mahkum etmek isteyenlere asla müsaade etmeyecektir. Ülkemizde bir daha darbe teşebbüsüne cesaret edilmemesi için hain FETÖ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir. İstiklal ve İstikbal mücadelesi için canını ortaya koyan 15 Temmuz milli irade ve demokrasi zaferi şehitlerimiz ve tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Allah, ülkemizi ve milletimizi her türlü felaketten, tuzaktan muhafaza eylesin.”
TARİHİN EN ANLAMLI VE KAHRAMANCA DİRENİŞLERİNDEN BİRİ
Balıkesirlilerin 15 Temmuz darbe teşebbüsü karşısında gereken duyarlılığı göstererek, gece boyunca Valilik önünde toplanıp, devlete destek ve bağlılıklarını en güçlü şekilde ortaya koymalarının da takdir ve şükranla karşılandığını belirten Vali Yazıcı, “Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Halkımızın bir bütün olarak dişini, tırnağına takarak, çok zor şartlarda 15 Temmuz darbe girişimi ile başlayan FETÖ saldırılarına karşı Türkiye’nin dört bir yanında verdiği mücadele, tarihin en anlamlı, kahramanca direnişlerinden biridir. Ülke tarihimizin en alçak darbe teşebbüslerinden biri olan bu hain eylem, milletimizin, güvenlik güçlerimizin, cesur duruşu yanında, sizin gibi kara gün dostlarımızın desteğiyle boşa çıkarılmıştır. Türk halkı, ister FETÖ olsun ister bir başka terörist grup olsun, bunların topraklarımızda yeşermesine izin vermeyecektir. Allah 15 Temmuz’u bir daha bu millete yaşatmasın.” dedi.
TARİHE DÜŞEN KARA BİR LEKE
FETÖ’cü teröristleri kendilerini 1 dolara satan hainler olarak nitelendiren Vali Yazıcı, “15 Temmuz darbe girişimi tarihe düşen kara bir leke. FETÖ ile ilgili bizim mücadelemiz bunların kökü kazınana kadar devam edecek. Bunları bitireceğiz. 15 Temmuz’da yaşadığımız başkaldırı ihanetinden sonra vatandaşlarımızın gösterdiği birlik ve beraberlik, bu fedakârlık her türlü takdirin üstündedir. Balıkesirli hemşehrilerime ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Millî İrade Meydanı’nda vatandaşlarımızla birlikte nöbet tutmak bizler için büyük bir onur. 15 Temmuz gecesi sadece vatan sevgimizle çıktığımız Balıkesir sokaklarında halkımızın desteğiyle güvenlik güçlerimiz bu hainleri, teröristleri bertaraf etti. Bu hain darbe girişiminin başarısızlığa uğraması ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi Balıkesir halkının da birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi ile mümkün olmuştur. Milli irade ve halkımızın bu güzel güç birliği sayesinde bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. 15 Temmuz Cumartesi akşamı bütün vatandaşlarımızı Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz Demokrasi Nöbetine davet ediyoruz. Bizlere milli irade ve demokrasinin hâkim olduğu bir gelecek sağlamak için canlarını feda eden 15 Temmuz milli irade ve demokrasi zaferi şehitleri ve tüm şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı bir ömür diliyorum.” şeklinde konuştu.
Geceye Vali Ersin Yazıcı ile birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir AK Parti Milletvekili Sema Kırcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanı Fatih Aksoy, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Taner Büyükgöz, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Müftü Vekili Ramazan Topcan, Siyasi Partiler ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.