foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

“15 TEMMUZ ZİRVE TIRMANIŞI” EKİNLİĞİ KAZ DAĞLARINDA GERÇEKLEŞTİ

15 temmuz kaz dağları
Paylaş
 

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun organize ettiği 15 Temmuz Zirve Tırmanışı Etkinliği’nin Kazdağları etabı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Zeytinli Mahallesi’nden Kazdağları Milli Parkı’na araçlarla giren katılımcılar, Bin 726 rakımlı zirve tırmanışı için belirlenen bin 705 rakımlı toplanma alanında buluştu. Kazdağları’nın zirvesi olan ve Sarıkız Tepesi olarak anılan zirve tırmanışı öncesinde kısa bir tören düzenlendi. Şehitler anısına saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okunmasının ardından, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ KAZ DAĞLARININ ZİRVESİNDE ANILDI

Başkan Uğur, “Kazdağları, 12 bin yıl geçmişe dayanan, kralların yürüdüğü yolları olan, Sarıkız efsanesinin yaşandığı, oksijeniyle, doğasıyla, eşsiz güzelliğe sahip Balıkesir ili sınırları içinde olan cennet bir mekandır. 180 katılımcının 60’ı Balıkesirli ve 120 dağcı da diğer illerimizden buraya geldiler. Bizler, Balıkesir’i daha iyi tanıtmak istiyoruz. Çünkü Balıkesir çok geniş bir coğrafyaya sahip, zengin bir ildir. İddia ediyorum, Balıkesir ülkemizin en zengin, en güzel ilidir. İşte biz de belediye olarak bu güzelliklerimizi, zenginliklerimizi hem ülkemize, hem de dünyaya tanıtmak istiyoruz. İnşallah bizlerin destekleri dağcılıkla ilgili devam edecek bundan emin olunuz.  Bundan sonra her zaman dağcılarımızın sponsoru Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olacaktır. Bugün 15 Temmuz. 15 Temmuz Şehitlerimizi anma, Kazdağları Sarıkız Zirve Tırmanışını yapacağız. Tüm şehitlerimizi, 15 Temmuz Şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Allah rahmet eylesin hepsinden. Biz bu yürüyüşleri yapıyorsak, ta Çanakkale’deki şehitlerimiz terörle mücadeledeki şehitlerimiz, güvenlik güçlerimiz, 15 Temmuz’daki şehitlerimiz sayesindedir. Atalarımızdan daha rahat bir hayat yaşıyoruz. İnşallah bu ülkeye canını veren, kanını veren, bayrağı için şehit düşenleri de tekrar yad ediyorum. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından, dağcılık dernekleri tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür plaketi verilirken, başkan Edip Uğur da, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı adına, katılımcılara teşekkür belgeleri verdi. 120’si farklı illerden gelen toplam 180 dağcı, jandarma ve sağlık görevlileri nezaretinde zirve tırmanışına başladı. Kayalık alanda yaklaşık yarım saat süren tırmanış, zaman zaman dağcılara zor anlar yaşatırken, bin 726 rakımlı zirveye ulaşanlar, bulutların üzerinden görünen Edremit Körfezi manzarasına hayran kaldı.

Dağcılar, zirvede bir süre dinlenerek, hatıra fotoğrafları çektirdi. Başkan Uğur da, Belediyenin Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün ve ekibine teşekkür ederek, dağcılarla birlikte objektiflere pozlar verdi. Zirve tırmanışının inişi de, zorlu oldu. Yaşlı olan dağcılar, kayaların üzerinde dinlenerek zirveden indi. Tırmanış ve akşam düzenlenecek olan yürüyüş etkinlikleri için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan ve üzerlerinde, ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Halk Yürüyüşü’ yazılı tişörtler ilgi topladı. Tırmanış, tören alanına gelinmesiyle birlikte sona erdi.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.