foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

15 TEMMUZ ŞEHİTLER CAMİİ’NİN MİNARESİ YÜKSELİYOR

13489_15-temmuz-sehitler-camii-nin-minaresi-yukseliyor
Paylaş
 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un şehir merkezindeki Çamlık mevkiinde hayata geçireceği 15 Temmuz Şehitler Camii’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Bölgenin doğal güzelliği ile bütünleşen ve tepenin doğal formuna uyumla tasarlanan Hilal Minareli Camii adlı projenin temeli geçtiğimiz aylarda atılmıştı..

Şimdilerde tepede yükselecek minaresinin yapımı süren Camii projesi bu ay içinde dikilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un her fırsata incelediği 15 Temmuz Şehitler Camii projesi tamamen hayata geçtiğinde tüm gün ziyaretçilerini ağırlayacak.

Başkan Uğur, projeyi incelemek üzere gittiği alanda, yapımı hızla devam eden minare kısmının gazaltı kaynağını yaptı.Sosyal medya hesabından minare yapımının %75’inin tamamlandığını duyuran Uğur,Eylül ayı içinde montaj çalışmalarına başlanacağını ifade etti.

Kent sakinlerinin merakla beklediği Türkiye’de örneği olmayan projenin bulunduğu alan , Çay Deresi Rekreasyon Alanı’na teleferik hattıyla bağlanacak..Yüksekliği 33 metre olacak olan Hilal Minare ,Balıkesir’in çok yerinden görülen doğal bir imge olacak.

Başkan Uğur projenin temel atma töreninde ;“Camimiz, Hilal minaremiz inşallah lazer gösterilerinin olduğu 33 metre yüksekliğinde, 8 metrede kaidesi var. 41 metre, 10-12 kat bina uzunluğunda. Orada güneşin doğuşunda ve dolunay olduğunda orada vav harfini görmüş olacağız. Hilal minarede yapacağımız renk her zaman değişebilecek. İstediğimizi oraya yazabileceğiz. Türkiye ve dünyada olmayan bir örneği bu camimiz ile yapmış olacağız. Ecdadımız bu toprakları bize bırakırken Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kurtuluş savaşında yüzbinlerce şehit verdik. Şehit kanları ile sulanmış bu topraklarda bizler bugün rahat, konfor içinde yaşıyorsak o şehit ve gazilerimiz sayesinde. 15 Temmuz’daki hain FETÖ kalkışmasıyla, darbe teşebbüsüne milletimizin feraseti, cesaretiyle Cumhurbaşkanımız, başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün halkımızı, milletimizi meydanlara davet etmesi ile bu darbeyi milletimiz geri püskürttü. Hain darbecilere karşı darbe yaptı. Bu darbeye karşı yapılan darbede tanklara, toplara, uçakların mermilerine karşı duran, tankın egzozunu tıkayan hanımlarımız, gençlerimiz ve yaşlılarımız oldu. Biz 15 Temmuz’da şehitler ve gaziler verdik. İstiyoruz ki 15 Temmuz’da da şehitlerimiz ve gazilerimizin ismini ve onların anıların anısının yaşatılmasını en güzel yere taşıyalım. Balıkesir’in en güzel yerinde, her taraftan görülecek olan yerde buradaki camimizin ismini 15 Temmuz Şehitler Camii koyacağımızı da Balıkesir halkına duyuruyorum. Buradaki hilal minarede o şehitler camine yaraşır hilalin vav a teşekkül ettiği bir cami olacak. Şehitler camimiz hayırlı olsun.’’ ifadelerini kullanmıştı.

  Kaynak: Tv100 

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.