15 TEMMUZ RUHU BALIKESİR'DE YENİDEN CANLANDI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

15 TEMMUZ RUHU BALIKESİR’DE YENİDEN CANLANDI

Paylaş
 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri’ temalı tiyatro, resim ve şiir yarışması sonuçlandı. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri Salih Tozan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende verildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan ödül töreninde İmam Hatip Lisesi öğrencisi olan ve Balıkesir güzel Kuranı Kerim okuma birincisi Hasan Kaan Deniz tarafından Kuran okundu. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız bir konuşma yaparak, düzenlenen yarışmanın önemine değindi.
Törende bir konuşmada Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur yaptı. Türkiye istiklal ve istikbalini hedef alan 15 Temmuz hain darbe girişiminin önemli bir tarih olduğunu ifade eden Başkan Uğur, “Kefenini giyerek yola çıkmış Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokaklara dökülen ve 28 gün boyunca vatan nöbeti tutan bu millet tarihte olduğu gibi o gün yine destan yazmıştır. Korkmayan, sindirilemeyen ve asla yolundan döndürülemeyen bir liderin arkasından giderek vatanımızın bekası için topyekün milletçe mücadele edilmiştir. Milletimizin kahramanlık destanı yazdığı o günü asla unutmayacağız. Bu millet darbelerin ezanları susturduğu günlerden ezanların darbeleri susturduğu günleri ortaya koyduğu iman gücüyle gerçekleştirmiştir” diye konuştu.
BAŞKAN UĞUR: “MİLLETİN PARASI İLE MİLLETE KURŞUN SIKANLARA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’nın gece gündüz demeden yürüdüğü kutlu yolu kimsenin kapatamayacağını söyleyen Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimiz ile birlikte gece gündüz demeden yürüdüğü bu kutlu yolda ülkesini ve milletini asla terk etmeyerek ölümden başka yol yok diyerek yola devam etmiştir. Yine kahraman Ömer Halisdemir gibi vatanı ve milleti için gözünü kırpmadan şehadet mertebesine ulaşan vatan evlatlarımız bizlere örnek olacaktır. Tankın karşısına siper olan Kahraman Gazimiz Sabri Ünal’ın cesareti ile o karanlık gecenin nasıl aydınlığa büründüğünü hepimiz gördük. Bizler kahraman vatan evlatlarını örnek alarak bu vatan ve millet için çalışmaya devam edeceğiz. Milletin parası ile millete kurşun sıkan, kıbleleri hırsları olan üniformaya bürünmüş teröristlere asla izin vermeyeceğiz. Gökyüzünün yıldızlarını çalıp omuzlarına takan hain yüzler asla emellerine ulaşamayacaklar.”
UĞUR: “40 YILLIK PLAN 20 SAATTE MİLLET TARAFINDAN BOZULDU”
Millete darbe yapmaya çalışanlara milletin darbe yaptığını belirten Başkan Uğur, “Bu hain FETÖ terör örgütünün toplumumuzun içinde sinsi bir virüs gibi devleti ele geçirme planı 40 yıldır bekledikleri gün, 20 saat içerisinde milletimiz tarafından bozuldu. 15 Temmuz akşamı harekete geçen vatan hainleri, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından artık yeter diyerek hüsrana uğratıldı. Millete darbe yapmayı planlayan hainlere milletimiz darbe yaptı. Darbe girişimi nasıl olurmuş millet gösterdi. Vatan hainlerinin o gün bir araya gelerek darbe girişiminde bulunmasını bu millet asla unutmayacak. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize aydınlık bir Türkiye’yi çok gören vatan hainlerine karşı sizlerin vatan ve millet sevginizi ortaya koyarak çalışacağınıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
YARIŞMAYA KATILAN ESERLER KİTAP HALİNE GETİRİLDİ
Çanakkale ruhunun 15 Temmuz’da yaşadığına şahit olunduğunu vurgulayan Başkan Uğur sözlerini şöyle tamamladı: “Baş veririz, dara düşeriz, şehit oluruz, gazilik makamına ereriz, anasız babasız, evlatsız, kardeşsiz kalırız. Son nefesimizi teslim etmeden bizden bu vatan topraklarını alamazsınız. Bizler, Çanakkale ruhunun 15 Temmuz’da bir kez daha yaşandığına şahit olduk. Bu ruh hep yaşamaya devam edecek. İşte bu nedenle 15 Temmuz’u bu anlamlı destanı hep hatırlamak için ‘15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri’ konulu tiyatro, resim ve şiir alanında Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte il genelinde ortaklaşa bir yarışma düzenledik. Toplamda 100 şiir, 50 resim ve 13 tiyatro eseri il bazında düzenlenen yarışmada değerlendirildi ve dereceleri belli oldu. Gelen eserlerden bir kitap oluşturuldu. 15 Temmuz ruhunu yaşatmak ve genç neslin gözünden 15 Temmuz’un nasıl algılandığını görmek istedik. Yarışmaya katılan öğrencilerimize ve etkinliğin düzenlenmesine emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. 15 Temmuz şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun inşallah. Gazilerimize Allah’tan şifalar diliyorum. Allah hepsinden razı olsun.”
DEREYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Konuşmaların ardından şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan, İl Müftüsü İbrahim Öcüt, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve davetliler tarafından verildi.
Şiir yarışmasında dereceye girenler şöyle: Esra Çaldıran (1.), Ayşenur İlhan (2.), Mustafa Deniz Güner (3.)
Resim Yarışmasında dereceye girenler şöyle: Gülay Çakır (1.), Fatma Evren (2.), Ahmet Cincioğlu (3.)
Tiyatro yarışmasında dereceye giren eserler şöyle: Gecenin yıldızları (1.), 15 Temmuz gecesi (2.), Vur emri (3.)
Yarışmada dereye giren şiirler okunurken, 1. Olan tiyatro oyunu sergilendi. Ayrıca resim yarışmasında dereye giren eserlerde Salih Tozan Kültür Merkezi’nde sergilenirken, jüri üyelerine de Başkan Uğur tarafından katkılarından dolayı çeşitli hediyeler verildi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.