120 YILLIK ASKERİ KIŞLA MÜZE OLDU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Balıkesir’in dört bir yanı ayrı güzel, tarihi, doğası ve kültürüyle öne çıkan o kadar çok yer var ki, bazı güzellikler gözden kaçabiliyor. Balıkesir tarihi mekânları ile taş evlerin arasında geçmişi keşfe çıkmak isteyenler için nefis bir adres.

Balıkesir, yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel anlamda zengin bir şehir. Bu yüzden her köşesinde, her sokağında tarihi koklamak ve zamanda yolculuk yapmak mümkün. Balıkesir’in tarihi ve turistik mekânlarını neredeyse herkes biliyor ancak önünden geçip gittiğimiz görkemli yapıların geçmişi hakkında bilginiz var mı? Hikâyesiyle büyüleyen binayı ziyaret ettik.

KIŞLA MÜZE HAN
Sındırgı redif kışlasının yapımına 1897 tarihinde başlanmış olup 31 Ekim 1899 tarihinde yapı kullanıma açılmıştır. Rum mimarisine sahiptir.

Osmanlı arşivlerine göre tarihi yapı, askeri depo olarak inşa edilmiştir Bina 1925 yıllarında Numune İlkokulu olarak hizmet vermiştir. Daha sonraki dönemlerde İnönü İlkokuluna çevrilmiş, ilerleyen zamanlarda isim değişikliğine gidilerek Cumhuriyet Okuluna dönüştürülmüştür. Belirli bir süre de halkevi olarak değerlendirilmiştir. 1957’den 1998 yılına kadar da askerlik şubesi olarak hizmet vermiştir. 2004 yılında restorasyon çalışmaları başlamıştır.

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Üniversitesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliğiyle restorasyonu tamamlanıp turizme kazandırılan “Kışla Müze Han” törenle hizmete girdi.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 120 yıl önce askeri kışla olarak inşa edilen bina, restore edilerek modern müzeye çevrildi.
İki katlı tarihi “Kışla Müze Han” kültürel değerlerle otantik bir havada konaklama yapabilmesi için aynı zamanda butik otel hizmeti de verecek.

Kışla Müze Han’da yöreye ait çeşitli etnografik ve tarihsel değeri olan materyaller sergileniyor.

Kışla Müze Han’ın açılışına Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sındırgı Kaymakamı Zafer Oktay, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu,  Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreter vekili Abdullah Güç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı ve vatandaşlar katıldı.
Açılış töreninde konuşan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Kışla Müze Han’ın Sındırgı’ya kültür ve turizm açısından önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

YOLUNUZ SINDIRGI’YA DÜŞERSE BU SIRA DIŞI MÜZEYİ GÖRMELİSİNİZ
Balıkesir’in doğal ve tarihi güzellikleriyle Türkiye’nin nadide yerlerinden biri olduğuna vurgu yapan Vali Ersin Yazıcı ise, Sındırgı ile özdeşleşen ve sembol olabilecek bu eseri canlandırdıkları için tüm çalışma ekibini tebrik ediyorum. Tarım ve Hayvancılık değerlerimizle birlikte Balıkesir’de turizmle de öne çıkmamız ve kazanmamız gerekiyor. Balıkesir’in tanıtımına katkı sunanlara teşekkür ediyorum. Hem Sındırgı’mıza hem de Balıkesir’imize hayırlı olsun.”dedi.

GELECEK KUŞAKLARA MİRAS TAŞIMAK İSTİYORUZ
Tarihi binaların amacına uygun biçimde restore edilerek tekrar hizmete geçmiş olmasından duyduğu heyecanı dile getiren Vali Yazıcı, “Bu binanın korunması, hizmete sunulması, sahip çıkılması aynı zamanda Balıkesir’e, Sındırgı’ya sahip çıkmaktır.  Bugün Sındırgı’ya geldik ve Sındırgı olduğundan öte çok daha güzel gerçekten bu tarihi dokuya sahip çıkılması, yeniden canlandırılması, turizm acısından çok önemli olmuştur. Sındırgı’ya çok büyük bir turizm potansiyeli kazandıracağından şüphemiz yok. Yani biz daha önce de Sındırgı’nın bu açıdan yüksek bir turizm potansiyeline sahip olduğunu biliyorduk ama şu anda tarihi dokunun yeniden canlandırılması ve hayata geçirilmesi Sındırgı için, büyük bir çalışma ve tarih acısından da Balıkesir açısından da önemli bir gelişme. Daha çok yöresel ürünlere, ağırlık vermemiz lazım buranın kültürünü, buranın tarihini, buranın lezzetini gelen misafirlere tattırmamız lazım.” dedi.
Vali Ersin Yazıcı ve diğer davetliler dualar eşliğinde Kışla Müze Han’ın açılış kurdelesini kesti.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Avşa Adası Nerede? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

120 YILLIK ASKERİ KIŞLA MÜZE OLDU

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x