foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

10 . GELENEKSEL ÇAMCI TÜRKMEN ŞENLİĞİ

13390_10-geleneksel-camci-turkmen-senligi
Paylaş
 

Kazdağları’nın eteklerinde bulunan Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Çamcı Mahallesi’nde yaşayan Tahtacı Türkmenleri, ‘11. Geleneksel Çamcı Türkmen Şenliği’ni gerçekleştirdi.

Yüzyıllardır Kazdağları’nı vatanı olarak benimseyenTahtacı Türkmenleri, geleneklerini yaşatmaya devam ediyor. Edremit ilçesine bağlı Kazdağları’nın eteklerinde bulunan Çamcı Mahallesi, ‘10. Geleneksel Çamcı Türkmen Şenliğini gerçekleştirerek Türkmen kıyafetlerini sergiledi. Köy okulunun bahçesinde düzenlenen şenlik, mahalle gençleri tarafından organize edilirken, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı Burhaniye Şubesi’nin de desteklerini aldı.

Şenlik, saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşması yapan Muhtar İsmail Öztürmen konukları selamladıktan sonra özellikle gençlere seslenerek; “Gençliğimden şu istiyorum, sormaktan sorgulamaktan ve danışmaktan imtina etmeyin. Büyüklerinize danışın öyle hareket edin. Hayatta En hakiki mürşit ilimdir. Kimse bizi yolumuzdan alıkoyamaz” dedi.

Etkinliğe çok sayıda davetli ile birlikte bölgede yaşayan Tahtacı Türkmenleri katıldı. Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı Genel Başkanı Murtaza Demir ise, organizasyonu yapanlara teşekkür ederek, “Türkmenlerimiz geleneklerini yaşatmaya devam ediyor. Bu köyümüz de uzun yıllar geleneklerine sahip çıkmaya kararlı. Gençlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu şenliklerin devamını diliyorum” diye konuştu.

Sunuculuğunu, Türkmen kıyafetleriyle, mahalle sakinlerinden Birsen Filiz ve Kardelen Şimşek’in üstelendiği gecede, konuşmaların ardından şiirler okundu. Semah ve folklor gösterilerinin sunulduğu şenlikte yerel sanatçılar türküler söyledi. Saygın Şimşek, Haydar Öner, Halil Erdem, Çetin Kurt, Mehemt Gel, Tahtacı Ozanı Ali Tunçay, Deniz Türkan ve Muharrem Temiz’in sahne aldığı şenlikte Türkmen kızlar davetlilere ikramlarda bulundu. Mahallede stantlar açarak yöresel gıda ürünlerini satışa çıkartan Türkmenler, özellikle zeytinyağının tamamen organik olduğunu ifade etti. Türkmen kıyafetli köy gençleri, gecenin sonunda hatıra fotoğrafları çektirdi.

 

  Kaynak: Tv100

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2018 başlıklı makalemizde Bandırma yeni yıl programları, Bandırma Yılbaşı Programları ve bandırma yılbaşında sahne alacak sanatçılar hakkında bilgiler verilmektedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Bizi Facebook’tan Takip Edin!
1agrigento-otel-erdekozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.